Çetin'den Akın'a: Borcunuz 600.000 TL, bu da belgesi

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

Bartın Belediyeler Birliğinin olağan toplantısında konuşan Birlik Başkanı aynı zamanda Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin, Bartın, Amasra ve Ulus Belediyelerinin birliğe olan borçlarını ödemelerini istemişti. Çetin, o günkü açıklamasında Katı Atık Bertaraf tesisinin yer tahsisinin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, tesisin yapılabilmesi için borçların mutlaka ödemeleri gerektiğini belirtmişti.

AKIN, BU ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ

Metin Çetin’in “Borçlarınızı ödeyin” açıklamalarına karşı taraftan yani Başkan Akın’dan cevap geldi. Akın, birliğe olan borçların iller bankası kanalıyla kesildiğini belirterek, Başkan Çetin’in polemik ve siyaset yaptığını söylemişti.

ÇETİN’DE KARŞILIK VERDİ

Bartın Belediyeler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Kumluca Belediye Başkanı Metin Çetin, yaptığı açıklama ile Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’a cevap verdi. Çetin, “ Basında yer aldığı gibi yapılan kesintiler Bartın Belediyesinin yapılandırılmasından dolay değil, aidat borçlarını ödemedikleri için Birliğimizin İller Bankasından Talebi üzerine yapılan kesintilerdir.” Dedi.

HERKES BORCUNU ÖDESİN

Birlik Başkanı Metin Çetin yaptığı açıklamada şunlara kaydetti. “ Bartın Belediyesinin Belediyeler Birliğine borcu 2011 yılı Kasım ayı sonu itibariyle 290.831.72 TL, 2012 yılı itibariyle 600.000 TL civarındadır. 2012 yılı sonu itibariyle belediyenin birliğe olan net borcu 2013 Ocak ayında kesinleşecek olup kesin rakam belirlendiğinde basın aracılığıyla Bartın Kamuoyuyla paylaşılacaktır. Birlik olarak çalışmalarımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz ve katı atık bertaraf tesisini bir an önce inşa edebilmemiz için birliğe üye belediyelerin aidatlarını düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Bu nedenle, birliğe borcunu ödemeyen belediyelerin iller bankası paylarından kesinti yaptırılarak alacaklarımızı tahsil etme cihetine gidilmektedir. Yani, basında yer aldığı gibi yapılan kesintiler Bartın Belediyesinin yapılandırmasından dolayı değil, aidat borçlarını ödemedikleri için Birliğimizin İller Bankasından talebi üzerine yapılan kesintilerdir.

“AKIN, İLLER BANKASINA SORABİLİR”

Birlik Başkanı Çetin açıklamasının devamında şunları söyledi. “Bu kapsamda; Bartın Belediyesi 2009 yılından bu yana birliğe aidatlarını düzenli ödemediği için Birliğimiz tarafından Bartın Belediyesinin İller Bankası hissesinden kesinti yaptırılmakta, ancak Bartın Belediyesinin borcu %40 dilimi aştığından İller Bankası paylarından Birliğe kesilmesi gereken par çok az kesilebilmekte hatta Bakanlar Kurulu kararı gereği yaz aylarında 3-4 ay hiç kesilmemektedir. Netice itibariyle, iller bankasından tahsil etmemize rağmen bahsi nedenlerden dolayı kesintiler düzenli yapılmadığı için Bartın Belediyesinin birliğe borcu 2012 yılı sonu itibariyle halen 600.000 TL. civarındadır. Sayın Başkan isterse iller bankasından borcunun miktarını öğrenebilir.

“BORÇLAR GECİKİRSE, KATI ATIK TESİS İHALESİ DE GECİKİR”

Birlik Başkanı Metin Çetin açıklamasında, “Başta Bartın Belediyesi olmak üzere üye belediyeler, Birliğe olan borçlarını ödemedikleri içinde katı atık tesisinin ihalesi gecikecektir. Bu durum Bartın’ın imajını zedelemekte, İnkumu’ndaki vahşi çöp deposundan dolayı yaz döneminde tatil beldemiz ve Bartınlı hemşehrilerimiz olumsuz olarak etkilenmekte, ilimiz turizmine zarar vermektedir. Bu olumsuzluğun giderilmesi için Bartın Belediyesini birlik payı olarak ödenmesi gereken aidatlarını ödemesi gerekmektedir.” Dedi.

“RAKAMLAR ORTADA”

Çetin açıklamasının sonunda, “ Basında yer aldığı gibi amacımızın polemik olmadığı, sadece Bartın halkına hizmet olduğu ve Bartın kamuoyumuzu birliğimizin bugüne kadar ki yaptığı yoğun gayretler ve çalışmalarla göz önüne serilmekte ve gerçek bilgiler aşağıdaki rakamlarla açık şekilde ifade edilmektedir.”dedi.iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
acaba 7 yıl önce

sayın çetin akpartili belediyelerin borçlarınıda söylerseniz iyi olur ve daha inandırıcı olur

Avatar
necdet kalafat 7 yıl önce

bizler vatandaş olarak bu rakanlardan çok fazla biligimiz yok yalnız daha öncekiarkadaşın sorduğu gibibelediyeler birliğine cadece ulus ve bartın belediyesininmiborcu var belediyeler birliği başkanlığı tarafsız bir makamdır onun için tüm belediyelerin borcunu açıklarsanız çok memnun olacağız .

Avatar
siyaset için 7 yıl önce

Başkan ım biz seni iyi bir başkan olarak tanırız ama akp nin gazına gelipte ileride biryerlere gelirim düşüncesi ile taraf tutarsanız üzülürüz biz seni eski halinle seviyoruz