Daha fazla hizmet, daha yaşanabilir köyler
İL GENEL MECLİSİNDE ‘’DAHA FAZLA HİZMET, DAHA YAŞANABİLİR KÖYLER’’

Meclis çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan DURSUN, İl Genel Meclisi 2015 yılı Haziran ayı Meclisinin 16 gündem maddesiyle devam ettiğini ifade etti.

Çoğunlukla köylerimizle ilgili imar planlarını onaylayarak karara bağladıklarını söyleyen DURSUN, Meclisçe ‘Daha fazla hizmet, daha yaşanabilir köyler.’ Sloganını kendilerine düstur edindiklerini söyleyerek sırasıyla; Kurucaşile İlçesine bağlı Kömeç Köyü ile Ulus İlçesine bağlı Kayabaşı Köyünün köy yerleşik alan ve civarı sınırlarının tespiti ile ilgili dosyaların İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporları doğrultusunda Ek’li paftaların onaylandığını,

Gündemin 4 üncü ve 5. sırasında yer alan 2014 Mali Yılı Kesin Hesabı ve 2014 Mali Yılı Taşınır Kesin Hesabı ile ilgili de 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun İl Genel Meclisinin Görev ve Yetkileri başlıklı 10 uncu maddesinin (b) bendi ‘ Bütçe ve kesin hesabı kabul etmek…’ ve Kesin Hesap başlıklı 47 nci maddesinin ‘….Kesin hesap il genel meclisinin mayıs ayı toplantısında görüşülerek karara bağlanır…’ hükümleri gereği İl Özel İdaremizin hazırlamış olduğu 2014 Mali Yılı Kesin Hesap ve ekli cetvellerin, ayrıca 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 44. Maddesi ile Taşınır Mal Yönetmeliğinin Taşınır Kesin Hesabı başlıklı 35. Maddesinin 10 uncu bendi gereği hazırlanan İl Özel İdaresinin taşınırlarına ait 2014 Mali Yılı Taşınır Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı Cetvellerinin Plan ve Bütçe Komisyonu raporları doğrultusunda onaylandığını ve Meclisçe karara bağlandığını açıkladı.

Ardından açıklamalarına 6 ncı ve 7 nci gündem maddesiyle devam eden Başkan DURSUN, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10/c maddesi “İl Çevre düzeni planı ile belediye sınırları dışındaki alanların imar planlarını görüşmek ve karara bağlamak” hükmü gereğince İlimiz Merkez İlçeye bağlı Tuzcular Köyünde bulunan taşınmaz için hazırlanan Tarım ve Hayvancılık Tesisi ile İlimiz Ulus İlçesine bağlı Bağdatlı Köyünde bulunan taşınmaz için hazırlanan Konut amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının onaylanmasının uygunluğuna Meclisçe karar verildiğini söyledi.

Bunun yanı sıra İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzün gönderdiği dosyalardan Ulus İlçemize bağlı Arpacık, Sarnıç ve Ceyüpler köyü köy yerleşik alan ve civarı sınırlarının tespiti, Büyükkızılkum Köyü İmar Planları ve Arıt Yerleşimi İmar Planları konulu dosyaların da İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalelerinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Sözlerinin devamında Başkan DURSUN, imar uygulamaları açısından görev ve sorumluluk alanları içerisinde olan İl genelindeki 253 köyden 146 sının köy yerleşik alan ve civarı sınırlarının tespitinin yapıldığını, kalan 107 köy içinde aynı tempoyla çalışmalara devam edilerek tamamlanacağını söyledi. Belediye ve mücavir alan dışında kalan yerlerde yapılan bu çalışmaların öncelikle vatandaşlara konut amaçlı inşaat yapım izinlerinde önemli ölçüde kolaylıklar ve avantajlar sağladığını belirterek köy halkının yaşam alanlarını tek noktada toplamakla beraber aynı zamanda kamu kaynaklarının israf edilmesinin önüne geçildiğine dikkatleri çekti.

Sözlerine son verirken Başkan DURSUN, Özel idare ve il genel meclisince yapılacak olan tüm çalışmalarda kamu kaynaklarını doğru ve verimli kullanarak vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artıracak çalışmalara hep birlikte imza atmaya devam edeceklerini söyledi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA GELSİN 4 yıl önce

bartin kutlubeydemi̇rci̇ köyünde neden şebeke suyu yok.ki̇m i̇lgi̇leni̇r bu köyle özeli̇dare mi̇ beledi̇ye mi̇?