Dev Proje Start Alıyor

BARTIN SU VE ATIKSU PROJESİ BAŞLANGIÇ TOPLANTISI YAPILDI

Avrupa Birliği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın hibesi, Bartın Belediyesi’nin de parasal katkısı ile hazırlanan ve %85 AB hibesi, %9 Bartın Belediyesi, %6 Çevre Bakanlığı katkısıyla Bartın Atıksu Arıtma Tesisi" ve "İnkumu Atıksu Ön Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı" Projesi için Bartın Su ve Atıksu Projesi Başlangıç Toplantısı gerçekleştirildi.

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Cemal Akın, Avrupa Birliği Yatırımları Daire Başkanı Ferruh Parmaksız, Teknik Uygulama Şube Müdürü Özlem Esengin, Başkan Danışmanı Tolay Yılmaz, Sözleşme Uzmanı Mustafa Kemal Arsunar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, İl Müdür Yardımcısı Ercan Akar, Gezer Endüstri Genel Müdürü Hüseyin Gezer, Proje Müdürü ve İşveren Temsilcisi Mehmet Cengiz, Teknik Müdür Özcan Ağabey, Şantiye Şefi Recep Furkan Değirmenci, Mühendis Hugo Ruız, Şantiye Mühendisi Rafaelle Mutalıpassı Yetkili Müdür Mıchel Dumont, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Taner Çetin ve Erol Demirkoparanoğlu, Destek Hizmetleri Müdürü Nil Tepe, Fen İşleri Müdürü Çetin Önder, Çevre Mühendisi Volkan Kıvaçlı, Yüksek Mimar Murat Kağıtçı, Makine Mühendisi Osman Tüfekçi ve İnşaat Mühendisi Kubilay Coşkun katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın, “%85’i Avrupa Birliği hibesi, % 6 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, % 9 Bartın Belediyesi katkısı ile gerçekleşecek olan 50 Milyon 724 Bin Liralık proje Bartın Kanalizasyon Atık Su Arıtma, İnkumu Tatil Beldesi Kolektör Ön Arıtma-Deniz Deşarjı ve Bartın merkezdeki 81 kilometre eski pik ve asbest borulardan oluşan su hatlarının değiştirilmesini içeren proje Bartın için çok büyük önem arz ediyor. Bartın’ın atıksuyu kanalizasyon hatları yapıldığından bu tarafa ırmağa deşarj ediliyor. İnkumu da fosseptik çukurlarda toplanıyor. Bartın’da yapılan çalışmalar, Çevre Bakanlığımıza yapılan müracaatlar sonucunda Türkiye’de 15 belediye içerisine Bartın Belediyesi de girmeyi başardı. AB projemizle, 65 proje arasında ilk 4’e girdik. 15 belediyenin hak kazandığı bu projede 81 km 150-250 ve 400’lük su hattı değişimi yapılacak. Kanalizasyon Atık Su Arıtma, İnkumu Tatil Beldesi Kolektör Ön Arıtma Deniz Deşarjı projesinin ilavesiyle içinde 9 ayrı proje barındırmaktadır. Bunlar, Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Atıksu Toplama Şebekesi, Paket Arıtma ve Deniz Deşarjı İnşaatı, mevcut su temini sistemi ve dağıtım sisteminin iyileştirilmesi, Su ve Kanalizasyon idaresi hizmetlerinin modernize edilmesi gibi önemli detayları içermektedir. Bu proje, Bartın’ın bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük projesidir. Bartın Belediyesi bu proje kapsamında üzerine düşen görevi yapmaya çalıştık. Ben projede büyük emekleri olan başta Sayın Bakanımıza, Daire Başkanımıza ve çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bartın’da inşallah sokaklarda ve ırmağımızda kanalizasyonların akmasını ve İnkumu’nda da atıkların fosseptiklerde kalması engellenmiş olacak. Hep beraber çalışarak 1 yılda tamamlayacağız. Bizler buralarda gelip geçiciyiz. Bu yatırımlar kalıcı olacak. Bartın ve İnkumu için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“ En Önemli Şey Belediyenin Bu İşe Olan Adanmışlığıdır”

Belediye Başkanı Cemal Akın’ın ardından konuşma yapan AB Yatırımları Daire Başkanı Ferruh Parmaksız, “Bugün burada Avrupa Birliği Dairesi Başkanlığı olarak çok kıymetli bir projenin açılış toplantısı için burada toplanmış bulunuyoruz. Projemizin en mühim göstergesi Sayın Başkanımızın ifade ettiği gibi 17 Milyon Euro’luk çok büyük bir proje olması. İki yüz binlik bir nüfusla kıyasladığımızda bu son zamanlarda Bartın’ımıza yapılacak en büyük kamu yatırımıdır. Bu yatırımın yüzde 85’i Avrupa Birliği tarafından karşılanacak, yüzde 6’lık kısmı belediyemiz tarafından karşılanacak, bu vesile ile elbette ki bu projeye toplam yüzde 85’lik kısmı ile katkıda bulunan Avrupa Birliği delegasyonlarına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Burada bizim için önemli olan halk sağlığına olan katkımız, Karadeniz’deki çevre kirliliğinin azaltılması ve günümüz koşullarında insanların tatillerinde temiz, modern bir şekilde sağlıklarıyla oynanmadan düzgün bir tatil yapmalarına vesile olacağımız için de bunun gurunu ve sevincini yasıyoruz. Burada en önemli şey Belediye Başkanımızın da belirttiği gibi projeye sahiplenmekti. Bizim Türkiye’de yaklaşık 1.5Milyon Euro’yu yöneten başkanlığız ve bu fonu yaklaşık 40-50 belediye arasında paylaştırıyoruz. En iyi projeyi yapabilirsiniz, ihale edebilirsiniz, en iyi çizimler olabilir ama burada en önemli şey projeye talep eden belediyenin bu işe olan adanmışlığıdır. Bartın Belediyesi bu hibe projesine başvurusunu kabul ettiğimiz bu anlamda en hevesli, bizimle her anlamda en yüksek düzeyde işbirliği yapan Başkanımızın ve ekibinin projeyi 7-8 senedir hassasiyetle takip ettiği ve bunun neticesinde bugünler getirmiş olduğumuz projedir” dedi.

Toplantının ardından AB Dış Yatırımlar Daire Başkanı ve yetkilileri ile müşavir firma yetkililerinin katılımıyla projenin gerçekleşeceği Dallıca ve İnkum bölgelerinde saha incelemelerinde bulundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bıkkın 5 yıl önce

abicim dev projeyi bırakın, daha vatandaşa normal kullanım suyu sağlanamıyor. önce bi normal suyu getirin, dev proje mega arıtması eksik kalsın. bu devirde bu susuzluk nedir yaa?

Avatar
İnkumlu 5 yıl önce

sayın başkanım, bu adanmışlığı vahşi depolanmış çöplük için de göstermenizi bekliyoruz, bütün bir sezon neredeyse çöp soluduk, şu çöp işine de bir el atıverin, çöplük bizim işimiz değil demeyin, hadi bakalım kolay gelsin.