Dursun Mayıs Ayı Toplantılarını Değerlendirdi
05.05.2014 Pazartesi günü 5 maddelik gündem ile toplanan İl Genel Meclisimiz Mayıs ayı toplantı süreci içerisinde İl Özel İdaresinin Meclis Başkanlığımıza sunduğu ek gündemler ile birlikte toplam 15 maddeyi görüşerek 09.05.2014 Cuma günü tamamlandığını söyleyen DURSUN, Meclis gündemine gelen bazı önemli maddeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Gündemin 4. maddesinde yer alan Devlet Hastanesi Onarım İşi ile ilgili açıklamalar yapan DURSUN, “Devlet Hastanesi ve Sağlık Ocaklarının onarımı ile ilgili dosyanın meclisimizde görüşülerek ilgili komisyonlara havalesi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu işin yapılması için 326.000,00 TL ödenek ile Ek Yatırım Çalışma ve Performans Programına alınması için yaptığımız çalışmalar komisyonlar marifetiyle yürütülmektedir. Amacımız özellikle Devlet Hastanemizin bakım ve onarımlarının yapılmasıyla daha nezih bir ortamda yürütülecek olan sağlık hizmetlerinin gerçekleştirilmesidir. Hizmet alanla hizmet verenlerin mutlu olduğu mekanları Bartın’a kazandırılmasındaki gayretimiz eksilmeden devam edecektir.” dedi

Gündemin 6. maddesinde yer alan Arıt Merkez Köylerine Ödenek Aktarılması ile ilgili de; “İlimiz Merkez Arıt Belediyesi, 06 Aralık 2012 tarih ve 28484 sayılı resmi gazetede yayınlanan 6360 sayılı Kanun ile kapatılarak belediye sınırları içerisinde bulunan Arıt Merkez, Turanlar, Cöcü, Balat ve Yukarı Şeyhler Mahalleleri Arıt Köyü olarak İl Özel İdaresi Görev ve Sorumluk alanına girmiştir. Bu nedenle belediye sınırları içerisinde bulunan 5 mahallede 30 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin hemen akabinde Özel İdare olarak kronikleşmiş problemleri bir an evvel çözmek amacı ile Acil Eylem Planımızla İller Bankası ödeneklerinden 200.000,00 TL olmak üzere, 30.000,00 TL’nin de başka bir kaynaktan aktarılması ile mahallelerimizi civar köylerimizin seviyelerine getirmek için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir. Buralarda yaşayan vatandaşlarımızın hiçbir zaman hizmetler konusunda şüphe duymadan bizlere güvenmelerini isteriz. Çünkü bizler bu köylerimizi ve sorunlarını bizzat yerinde gören ve çözümü için çalışan bir meclis yapısına sahibiz. Meclis üyelerimizin bu ve bunun gibi konulardaki duyarlılıklarının da kendisini son derece memnun ettiğini söyleyen DURSUN, İl Özel İdaresi olarak buralarda yapacağımız çalışmalarla o bölgede yaşayan vatandaşlarımızın daha konforlu ortamlarda yaşam sürmelerini sağlamak en önemli görevimiz olacaktır. Her konuda çözüm odaklı çalışmalarımızla İl Özel İdaremiz ve Sayın Valimiz ile birlikte güç birliği içerisinde bu çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir .” dedi.

Gündemin 8. maddesinde yer alan “Bartın Öğretmen Evi Yapım İşi’’ ile ilgilide görüşlerini açıklayan DURSUN, ‘’Sayın Milletvekilimiz Yılmaz TUNÇ’ un da basın yoluyla kamu oyuyla paylaştığı Bartın Öğretmen Evi Yapım İşinin 2014 yılı Ek Çalışma ve Performans Programına alınması Meclisimizde görüşülmüş olup, ilgili komisyonlara da havalesi yapılmıştır. Son dönemlerde eğitim yatırımlarının artması ve her geçen gün yeni okullarımızın temellerinin atılması elbette Bartın’ımız için çok önemli bir gelişmedir’’ diyen DURSUN, yeni yapılan eğitim kurumlarının artık eski kamu binası anlayışından uzak son derece modern ve mimari özelliklere sahip yapılar halinde inşa edildiğini belirterek son dönemde yapılan eğitim yatırımlarının içerisinde en güzel örneğin il merkezine yapılmış olan Atatürk ilköğretim Okulu başta olmak üzere inşaatları devam eden Ağdacı İlköğretim Okulu, Abdipaşa Ortaöğretim Okulu ile Abdipaşa Kapalı Spor Salonunu örnek göstererek yapılan yeni konsept binalarla kamudaki anlayışın nasıl değiştiğini de yaşayarak görüyoruz dedi. Ayrıca Amasra İlçemize inşa edilen yeni öğretmen evininde Amasra’ya çok yakıştığını söyleyen DURSUN, İl merkezindeki öğretmenlerimizin uzun zamandır beklediği fakat eğitim yatırımlarımızdaki önceliklerden dolayı günümüze kalan öğretmen evi yapım işinin şimdi aynı konsepte Bartın’ın merkezine inşa edilmesinin yolunun açıldığını söyleyerek meclis olarak bu konuda kendi üzerlerine düşen ne varsa yapmaktan geri kalmayacaklarını ifade ederek Amasra Öğretmen Evi inşaatından artan 970.544,00 TL ile deprem güçlendirme ve onarımlardan aktaracağımız 395.249,00 TL ile birlikte toplam 1.365.793,00 TL ödenek ile Bartın Öğretmen Evi inşaatı yapımına başlanılacaktır. Söz konusu işin Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile koordineli yürütülüyor olması da bizim için önemli bir avantajdır. Öncelikle ilimize son dönemlerde kazandırılan eğitim yatırımlarında büyük katkıları olan başta sayın milletvekilimiz Yılmaz TUNÇ olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığımıza ve inşaatların proje aşamasında görev almış olan her kademedeki personelimize teşekkür ediyorum ve bu vesileyle yapılacak olan yeni Bartın Öğretmen Evi inşaatının şimdiden Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi

Ayrıca son olarak gündemin 9. maddesinde yer alan Toprak ve Su Analiz Laboratuvarı ile ilgili de açıklama yapan DURSUN;  ‘’Bartın’da modern tarımın önünü açacaklarını’’ söyledi. Özel İdare bünyesinde kurulan Toprak ve Su Analiz Laboratuvarının Bartın’da modern tarımın önünü açacağını, uzun yıllardır Bartın’a kurulması planlanan fakat ilin önceliklerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı bugüne kaldığını dile getiren DURSUN, gerçekleştirilecek bu yatırım tarımla uğraşan vatandaşlarımız için son derece önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Günümüzde modern tarımın uygulanması zorunlu bir hal almışken yaşadığımız yüz yılın her konudaki üretime negatif yönde etki ettiği herkesçe bilinmektedir. Bu etkilerin en aza indirilebilmesinin de yolu günümüz teknolojisinden istifade etmekle mümkün olacaktır. Bartın Özel İdaremizin Topal Ali şantiyesinde kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Analiz Laboratuvarının da çok yakında açılışını yaparak Bartınlı çiftçilerimizin hizmetine sunacaklarını ifade eden DURSUN, Mayıs ayı içerisinde Meclis gündemine gelmiş olan tüm konuların komisyonlarda incelendikten sonra Haziran meclisinde karara bağlanacağını söyledi. Komisyonlarda görev yapacak olan tüm meclis üyelerine de yapacakları çalışmalarda başarılar dileyerek Mayıs ayı Meclis toplantılarımızın öncelikle Bartın’ımıza ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.’’ diyerek sözlerine son verdi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.