Dursun'dan Dağlı'ya Cevap

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun “Köylerimizin 10 yıl öncesindeki yaşadığı sıkıntıları unutamıyoruz” dedi

Akbaba Köyü muhtarı Eyüp DAĞLI’nın 15 Eylül tarihinde basında yer alan İl Özel İdarenin Akbaba Köyüne hiçbir hizmet yapmadığı ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarına, İl Genel Meclis Başkanı Kenan DURSUN yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi:

Öncelikle 30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Akbaba Köyüne köy halkının desteğini alarak seçilmiş olan yeni muhtarımızı tebrik ediyor ve 5 yıllık görev süresi içerisinde yapacağı tüm çalışmalarında kendisine üstün başarılar diliyorum, diyen Başkan DURSUN, muhtarımızın yazılı açıklamasına ise yeni seçilmiş olmanın kendisine vermiş olduğu heyecan ile yaptığı bir açıklama olarak değerlendirdiklerini söyledi. Yazılı açıklamasının kamu oyunu yanıltmak ile birlikte gerçekleri de yansıtmadığını dile getiren Başkan, yapılmış olan açıklamada Akbaba Köyü ile ilgili hizmetler değerlendirilirken sadece son 6 aylık bir dönemi değerlendirmenin doğru bir anlayış olmadığını, Akbaba Köyünün köy olma tarihinin çok eski yıllara dayandığını söyledi. Eğer Akbaba Köyümüze özel idare eliyle yapılan hizmetleri değerlendirmek gerekir ise bu değerlendirme 6 ay ile sınırlandırılmamalıdır dedi. Yapılacak böyle bir değerlendirmenin de bu hizmetlerin köylerimize ulaştırılmasını sağlayan başta İl Genel Meclisimiz olmak üzere 9 yıl boyunca Akbaba Köyüne hizmet götürmeye çalışan ve bu konuda da önemli hizmetler yapan özel idaremize haksızlık etmiş oluruz dedi. Bu nedenle Akbaba köyüne 10 yıllık süreç içerisinde İl Özel İdaremizin ve Köylere Hizmet Götürme Birliğimizin çok önemli yatırımlarının olduğunu ve bu hizmetlerin yeni dönemde de aynı anlayış ile devam edeceğini söyleyen DURSUN, İl Özel İdare olarak Akbaba Köyüne yaptıkları hizmetleri yıllar itibarı ile şöyle sıraladı:

- 2008 yılında 1 km stabilize yol yapılması

- 2008 yılında köy işlerinde kullanılmak üzere 2000 TL köy yardımı verilmesi

- 2009 yılında köy işlerinde kullanılmak üzere 3000 TL köy yardımı verilmesi

- 2010 yılında 3 km 1. Kat asfalt yol yapılması

- 2010 yılında İçme suyunun yetersiz olması nedeniyle yeni sondaj yapılması

- 2011 yılında Küçükkızılkum Bağlantısı için 1,5 km yenistabilize yol yapılması

- 2011 yılında Akbaba Kızılelma Beşköprü Bağlantısı için 750 metre stabilizeyol yapılması

- 2011 yılında 1 km 1. Kat asfalt yol yapılması

- 2012 yılında Tekke Mahallesine 500 metre 1. Kat asfalt yol yapılması,

- 2012 yılında 1000 metre sıcak asfalt kaplama yaparak yol standarttın yükseltilmesi

- 2013 yılında Çıtakoğlu Kızılelma Bağlantısına 800 metre 1. Kat asfalt yol yapılması

- 2013 yılında yeni yapılan sondajın kızıl elma ve ak baba köylerinin depoları arası terfi hattının yenilenmesi

- 2013 yılında Akbaba Köyü kanalizasyon işinin yapılabilmesi için proje ihalesinin yapılması

- 2014 yılında ise bozulan asfalt yollarının yama işlemlerinin yapılması programlanmıştır.

Akbaba Köyüne 6 yıl içerisinde yapılmış olan hizmetleri sırasıyla açıklayan Başkan DURSUN, 2005 yılında çıkarılmış olan 5302 sayılı Özel İdare Yasası ile İl Genel Meclisinin yetkilerini artırıldığını ve özel idarelerin yapısının güçlendirdiğini söyleyerek, yine eski adıyla Köy Hizmetleri Müdürlüklerinin kapatılarak ekip ve ekipmanları ile özel idarelerine devredilmeleri ile yerinden yönetim anlayışı öne çıkarılmıştır, dedi. 2005 yılı öncesinde Bartın’ın köylerindeki toplam yol ağının 1600 kilometre olduğunu, bu yol ağının 320 kilometresinin asfalt diğer kalan kısmının ise Akbaba Köyümüzde dahil olmak üzere daha birçok köyün o dönemde asfalt ile tanışamadığını da sözlerine ekledi.
Bartın’ın köylerinin ulaşımla ilgili büyük sıkıntılarının yaşandığı bir dönemin artık geride kaldığını ifade ederek, 80 yıl boyunca gelmiş ve geçmiş tüm iktidarların çözemediği sorunları Ak Parti iktidarının daha hemen işin başında 2005 yılında yapmış olduğu bu reformla çözüme kavuşturduğunu söyledi.

DURSUN açıklamalarının devamında, 9 yılda Bartın’da yol ve ulaşım hizmetlerinde KÖYDES dahil 1300 kilometresi asfalt, 1600 kilometresi stabilize olmak üzere 100 kilometre sıcak asfalt kaplama yol çalışması yapılırken, yine köylerimizin mahalle içerisindeki yollarında 100 kilometrede kilitli parke taşıyla yol düzenlemeleri yapıldığını söyledi. Köylerimizdeki su sorunlarının giderilmesi amacıyla da 350 ünite içme suyu projelerini hayata geçirdiklerini de söyleyen DURSUN, Bartın’ın 263 köyü olduğunu, hiçbir ayrımcılık yapmadan bütçe imkanları dahilinde bütün köylere hizmet götürme gayreti içerisinde olduklarını da ifade etti. Yine 9 yıl geriye giderek bugüne baktığımızda köylerimizdeki sorunların büyük ölçüde azaldığı görülecektir. Artık birçok köyümüzde çocuk parkları, kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi ve sıcak asfalt ile hizmet standartları yükseltilmiştir. Akbaba köyümüzün de bu standartları yakalamaya çok yakın olan köyler arasında yer aldığını söyledi. İhtiyaçların ve de taleplerin sınırsız olduğu göz önünde bulundurulduğunda elbette ki kısmi sorunları hala var olan köylerimizin de olduğunu hiçbir zaman inkar edemeyiz diyen Başkan DURSUN, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra oluşan yeni meclis yapısı ile Bartın’a hizmet etme heyecanı içerisinde olduklarını söyleyerek yeni dönemdeki Meclis yapısıyla yine İl Özel İdaremizin kaynaklarıyla var olan sorunları da belli bir planlama dahilinde çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.