İl Genel Meclisinde Yaz Temposu
İl Genel Meclisi 2015 yılı Haziran ayı birinci birleşimine çoğunlukla imar planlarının görüşüleceği 11 gündem maddesiyle başladı. Başkan DURSUN toplantı dönemi içerisinde de gündeme ilavelerin olabileceğini söyledi.

Toplantıya il genel meclis üyeleri eksiksiz katılırken İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim KAYIŞ, Genel Sekreter Yardımcısı Metin ÇETİN ve daire müdürleri de hazır bulundu.
Gündem maddelerine geçmeden önce Başkan Dursun yaz dönemi çalışmalarının başlaması nedeniyle Özel İdare ve KÖYDES programlarında yürütülen çalışmalar ile ilgili Meclise bilgi vererek açıklamalarda bulundu.

Meclis olarak 2014 Kasım ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Özel İdare programlarıyla yol ve ulaşım hizmetleri alanında 47 km 1. Kat asfalt, 23 km sıcak asfalt serme ve standart yükseltme, 60 bin m2 kilitli parke taşı ile de yol düzenleme işlerinin 2015 yılı çalışma ve yatırım programına aldıklarını hatırlatan Başkan DURSUN; Yine Köylere Hizmet Götürme Birlikleriyle de tüm İl genelini kapsayan alanda 9 km 1 kat asfalt, 113 bin 600 m2 kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi işinin gerçekleştirileceğini söyledi. Bu arada KÖYDES Programların ilçelerimizde görev yapan köylere hizmet götürme birlikleri aracılığı ile tamamlandığını belirterek aynı zamanda İdaremiz ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri arasında yapılmış olan protokolle de Özel İdarenin ekip ve ekipmanları ile asfalt ve stabilize işlerinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Bu kapsamda KÖYDES ve Özel İdare programları birleştirildiğinde görev ve sorumluluk alanımız içerisinde bulunan köylerimizde 56 km 1. Kat asfalt, 23 km sıcak asfalt serme ve standart yükseltme, 173 bin 600 metre kare de kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi işlerinin 2015 yılı sonuna kadar tamamlanacağını ifade ederek özellikle mevsimsel şartların düzelmesi ile birlikte Çalışma ve Yatırım Programında yer alan işlere Özel İdare ekiplerince hız verildiğini, Nisan ve Mayıs ayı içerisinde köy yollarımızda 14 km. 1 kat asfalt yapımı, 19 km.lik yolda asfalt alt yapı çalışmaları, 3 km sıcak asfalt serme ve standart yükseltme işi, ayrıca il genelindeki 1300 km. lik asfaltın 350 km sinde yapılan yama çalışmalarıyla da bakım ve onarımlarının gerçekleştirildiğini söyledi.

Özellikle kış mevsiminde meydana gelen hasarlar nedeniyle 126 adet köyümüzde büz, baks, korige, stabilize malzeme ve tabii malzeme ile köy yollarının bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Açıklamalarının devamında Başkan DURSUN 10 yıldır devam eden özel idarenin yol ve ulaşım hizmetlerinin çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek şunları ifade etti; 10 yıl öncesine baktığımızda Bartın’ın kırsalında asfalt yol oranının %23 lerde olduğunu ve bu oranın kırsaldaki yaşamı son derece zorlaştırdığını belirterek 10 yıldır devam eden KÖYDES ve özel idare çalışmalarıyla % 75 lere ulaştırıldığını söyledi. Yapılmış olan bu çalışmaların kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın köylerindeki yaşam kalitesini ve konforunu artırmış olmakla birlikte halkımızın yaşadıkları yerlerde mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürmeleri sağlanmıştır dedi. O nedenle 2015 yılı programlarını da son derece önemsediklerini, programların zamanında tamamlanabilmesi için gayret gösteren tüm personelimize kazasız belasız çalışmalar temenni ederken uygulanacak programların şimdiden Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Sözlerinin devamında Başkan DURSUN, Meclise vermiş olduğu kısa bilgilendirmeden sonra gündem maddelerinin görüşmelerine geçerek 1. Sırada yer alan Kurucaşile İlçesine bağlı Kömeç Köyü ile 2. Sırada yer alan Ulus İlçesine bağlı Kayabaşı Köyü Köy Yerleşik Alan Civarı ve Sınırları Tespiti ile ilgili dosyaların İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporları doğrultusunda okunduğu şekliyle kabulüne ve Ek’li paftaların belirtildiği şekilde onaylanarak Meclisin oybirliği ile 2 gündem maddesinin karara bağlandığını söyledi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TOKİ KÖPRÜSÜ 4 yıl önce

toki köprüsü neden yapılamıyor....