Karapınar'ın İsteğini Olumlu Karşıladık, ancak...

Bartın İl Genel Meclis başkanı Kenan Dursun, Karapınar Beldesinin Bartın’a bağlanma talebinin uygunluğuna karar verdiklerini ancak bu kararın şu an için tek taraflı karar olduğunu açıkladı.

İl Genel Meclisi Haziran Ayı toplantıları devam ediyor. 01 Haziran 2017 tarihinde başlayan il genel meclisi Haziran ayı toplantıları verilen 2 günlük aradan sonra meclis üyelerinin de eksiksiz olarak katılımı ile 3. Birleşimle devam edildi. 3. Birleşimin sonunda, Meclisçe karar verilen gündemler hakkında kısa bir değerlendirme konuşması yapan Başkan Dursun şunları ifade etti:

Gündemimizin 1. Maddesi ile ilgili, Zonguldak iline bağlı Karapınar Beldesinin Bartın’a bağlanma talebini içeren komisyon  raporlarının komisyon ve meclis görüşmeleri sürecinde, konunun her yönüyle değerlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Dursun,  o nedenle beldenin Bartın’a bağlanma isteği ile ilgili dosyanın kendilerine ulaştığı ilk günden itibaren  büyük bir hassasiyet içerisinde değerlendirdiklerini ve komisyon raporlarının kurum görüşleri doğrultusunda ortak akılın ürünü olarak hazırlanarak meclise sunulduğunu, buna mukabil yapılan görüşmelerin sonucunda sorumluluk derecesi yüksek böylesine önemli bir gündemin Bartın il genel meclisinde yapılan oylama sonucunda beldenin bağlanma talebinin uygunluğuna karar verildiğini söyledi. Verilen bu kararın bu gün için tek taraflı bir karar niteliği taşıdığını da ifade eden Dursun, bundan sonraki sürecin Zonguldak ili yetkili organları ile yine Bakanlık boyutunda yürütülecek çalışmalarla çok daha önemli bir sürecin yaşanacağını söyledi. Bartın il genel meclisinin almış olduğu bu olumlu kararın beldeye ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz dedi. Gündemin 2. ve 3. maddelerinde yer alan 2016 yılı kesin hesabı ile taşınır kesin hesaplarının da il genel meclisinin 2 birleşiminde görüşülerek taşınır kesin hesabının 13.785.076,43 TL, kesin hesabının ise 67.489.325,77 TL olarak onaylandığını belirterek hayırlı olması temennisinde bulundu.

3. Birleşimle görüşmeleri yapılan gündemin 4 üncü maddesinde, İl Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı' nın  talebi olan Zırhlı Güvenlik Kıyafetleri ile Deniz Dalgıç Teçhizatları ve arazi koşullarında kullanılabilen ATV Aracının Alınmasıyla ilgili dosyaların ilgili komisyonlarca hazırlanan raporlarının mecliste okunduğunu,  yapılan meclis görüşmelerinin sonrasında projenin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma Ve Yatırım Programına alınasına meclisin oy birliği ile karar verildiğini söyledi.

Yine bir başka önemli gündemlerden birisi olan Bartın Merkez Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planına yapılan itirazların değerlendirildiği dosya ile ilgilide Başkan Dursun şunları ifade etti:  

Gündemin 5. maddede yer alan Çevre Ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planı' na askı süresi içerisinde itirazların yapıldığını ve bu süre zarfında İmar ve Bayındırlık Komisyonunda her yönüyle değerlendirildiğini, buna mukabil komisyon raporları doğrultusunda plana yapılan itirazların uygun olmadığına meclisin oy birliği ile karar verildiğini söyledi. Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesinde yürütülen koruma amaçlı plan çalışmalarının 2010 yılında başlandığını, bölgede doğal sit ile arkeolojik sitin bir arada bulunduğunu, o nedenle  planın kurullardaki  karar süreçlerinin  meşakkatli ve bir o kadarda zor bir süreç olarak 6 yıl sürdüğünü söyleyen Dursun koruma kurullarından geçen planın Çevre Ve Şehircilik Bakanlığında 02/02/2017 tarih ve 1256 sayılı Olur’u ile onaylandığını dolayısıyla onaylanan plana askı süresi içerisinde yapılan itirazların meclisçe uygun olmadığına kararında verildiğini söyledi. Güzelcehisar’ da yürütülen plan çalışmalarına ilave Gündemin 8. maddesiyle yine Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak iskele ve buna bağlı seyir terası ve peyzaj  düzenlemelerinin 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınması ile ilgili dosyasında görüşüleceğini belirtti. Ayrıca son dönemde Mugada sahilinde yürütülen planlı çalışmaların devamı olan büyük Kızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar sahillerini kapsayan planlı düzenlemelerle gelecek nesillere çok daha güzel bir miras bırakacaklarını söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan, bir sonraki Birleşimin saat 15:00 da gerçekleştirileceğini belirtti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
ZonguldakKarapınar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.