Meclis Başkanından Muhtarlar Derneğine Ziyaret

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevine yapılan genel kurul sonrası yeniden seçilen dernek Başkanı Reşat Günay’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ve Merkez İlçeye bağlı köylerden gelen birçok muhtarında hazır bulunduğu toplantıda konuşma yapan Başkan Dursun, bizler her zaman muhtarlarımız ile yakın ilişkiler içerisinde fikir alışverişinde bulunarak taleplerini önemsiyoruz. Özveri ile çaba sarf eden muhtarlarımız tüm kamu kurumları arasında adeta bir köprü vazifesini üstlenerek büyük bir fedakarlıkla köylerine hizmet etmeye çalışıyorlar. Aslında yaptıkları çalışmalar ile bizlerinde işlerini kolaylaştırmaktadırlar. O nedenle onların gayretlerine kayıtsız kalmayarak, 2017 Mali Yılı Yatırım ve Çalışma Programlarını bu anlayışla hazırlamaya çalıştık.

Yapılan programlarla önceliklere yer vererek bu kapsamda Başkan Dursun;  2017 programlarıyla   31  kilometre 1. Kat asfalt yolun yapımını planladıklarını, grup yollarında ise sıcak asfalt ile 18  km standart yükseltme çalışmalarına devam edileceğini, bunun yanında 20 kilometre beton yolun yapılacağını yine 20 kilometrelik bir alanda yeni yol çalışmalarının planlandığını ifade eden Dursun, 12 yıldır planlı ve gayretli çalışmalarla  görev ve sorumluluk alanlarında yer alan  1950 km.lik yol ağının %86 sına denk gelen 1700 kilometrelik bölümünde hedefe ulaştıklarını kalan kısmında dönem içeresinde tamamlamayı planladıklarını  belirterek   kendilerini bu alanda  başarıya taşıyan kaynağın ise   Ak Parti iktidarının  2005 yılında reform niteliği taşıyan 5302 sayılı özel idare kanunu olduğunu söyledi .

Bartın’da 2005 yılından öncesine bakıldığında kırsaldaki  toplam yol ağının 1600 kilometre olduğu  bu yol ağının 320 kilometresinin ancak  asfaltlana bildiğini,  diğer kalan kısmının  ise dere malzemesi ile ayakta tutulmaya çalışıldığı zor  bir dönemin   kayıtlarda yer aldığını söyleyen Dursun, sonuç olarak  bu tablonun  Bartın’ın köylerinde ulaşımla ilgili büyük sıkıntıların yaşandığını açıkça ortaya koymaktadır dedi. O nedenle   80 yıl boyunca çözülemeyen kronikleşmiş sorunlar 2005 yılında masaya yatırılmış ve reform niteliğinde bir değişimle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yüzü güldürülmüştür. Sadece 2005 yılından bugüne kadar Bartın’da yol ve ulaşım hizmetlerinde KÖYDES dahil 1360 kilometresi asfalt, 1600 kilometresi stabilize, 100 kilometresi  sıcak asfalt  kaplama yol çalışması yapılırken, yine köylerimizin mahalle içerisindeki yollarda 100 kilometrede kilitli parke taşıyla yol düzenlemeleri yapılmıştır. Ayrıca, köylerimizdeki su sorunlarının giderilmesi amacıyla 400 ünitede içme suyu projeleri hayata geçirilmiştir. Şimdi geçmiş 80 yılı son 12  yılla kıyasladığımızda tablo ortadadır. 80 yılda 320 kilometre asfalt üretebilen bir yapıdan bugün 12 yılda 1400 kilometre asfalt üreten bir yapıya kavuşturulması. O dönem çok eleştirilen bu yasanın, ne kadar doğru bir yasa olduğunu 12 yıl sonra bugün daha iyi anlaşılmasına sebep olmuştur . Artık ülkemiz bu kazanımlarından geriye adım atmayacaktır. Şimdi Milletimiz bizlerden daha büyük hizmetler beklemektedir. O nedenle  yeni anayasaya duyulan ihtiyaç her yönüyle ortadadır diyerek Başkan Dursun, Nisan ayında milletimizin onayına sunulacak olan  anayasa değişikliklerinin Türkiye’nin istikrarlı ve güvenliği için çok önemli olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle  Türkiye’de krizlere ve büyük sorunlara yol açan koalisyon dönemlerinin artık tarihe karışacağını, Türkiye’de mevcut parlementer sistem ile  93 yıldır 65 hükümet kurulduğunu, ortalama hükümetlerin görev sürelerinin 1 buçuk yıla denk geldiğini, bu sisteminde istikrarsızlık ürettiğini o nedenle büyük problemlerin uzun yıllar sümen altı edilmek zorunda kalındığını söyledi.

O nedenle  Anayasa değişikliği referandumunun ülkemiz için tarihi bir fırsat olduğunu belirterek, “İstikrar ve kalkınmanın sürekli hale getirecek  bir hükümet sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile güçlü ve huzurlu bir Türkiye’nin inşasını gerçekleştirecek’’ dedi.  Değişikliğe   tam destek verilmesi gerektiğini söyleyen Dursun,   Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde seçimlerden mutlaka tek başına iktidar çıkacağını, siyasi istikrarın kalıcı hale geleceğini belirterek, iki seçim arasında (5 yıl) kesintisiz icraat dönemi olacağını  hükümete güven oyunu da  milletin  vereceğini bu vesileyle de , hükümet kurma  sorunu artık yaşanmayacağını söyledi. Bir başka ifadeyle  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle hızlı ve etkili yönetimin hedeflendiğini belirterek; “Bu sistem ekonomik büyüme, refah ve kalkınmanın garantisi olacaktır.’ Dedi. Devamında Dursun,   en önemlisi  de vesayet anlayışına son vererek  millet iradesini öne alan , Meclis ve hükümeti,  milletin  seçecek olmasının demokrasimiz  açısından  son derece önemli bir gelişme olarak gördüklerini, o nedenle bu tarihi fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini, bugün burada olduğu gibi yine köy köy giderek 18 maddeden oluşan değişiklikleri köy ziyaretlerinde halka  anlattıklarını ifade ederek, rejim değişikliği ve diktatörlük iddiaları ile algı operasyonu yapılmaya çalışılan bir ortamda halkımıza ulaşarak onları doğru bilgilendirmeye çalıştıklarını ve bu çalışmalara halk oylamasına kadarda devam edeceklerini söyledi.

Muhtarlar derneği başkanı Reşat Günay’da yaptığı konuşmasında yürütmekte olduğu Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevine muhtarların tamamının desteğini alarak yeniden göreve getirilmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu, o nedenle kendisine inanan ve güvenen tüm muhtarlara da buradan bir kez daha teşekkür ediyorum dedi.

Devamında Günay,  bugün derneğimize gelerek ziyaretleriyle bizleri onurlandıran İl Genel Meclis Başkanımız Sayın Kenan Dursun’a da göstermiş olduğu ilgisinden dolayı  şahsım ve dernek üyesi tüm muhtarlarımız adına teşekkür ediyoruz dedi.  Kendisinin uzun bir dönemdir muhtarlık görevini yürüttüğünü yine kendisi gibi 2005 yılı öncesinden hala göreve devam eden muhtarların olduğunu, eski dönemin zorluğunu en iyi bilenlerin de kendilerinin olduğunu söyleyerek, ‘Bugün geldiğimiz nokta geçmiş dönemlerle kıyaslanamayacak kadar farkların her yönüyle ortaya çıktığı bir dönemdir ‘ dedi. O  nedenle eski dönemde içme suyu olmayan köylere içme sularının getirildiği yine ulaşım sıkıntısı yaşayan köylere konforlu ulaşımın sağlandığı, bu yeni dönemi önemsediklerini bundan sonra yapılacak tüm güzel işlere de hep birlikte sahip çıkacaklarını ifade ederek köylerimize bu güzel hizmetleri getirmeye çalışan tüm arkadaşlarımıza tekrar teşekkür ediyor, bundan sonra yapılacak tüm çalışmalarda da kolaylık ve başarılar diliyoruz dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.