Meclis'in 2017 Bütçe Maratonu Başladı

20 gün sürecek olan Bartın İl Genel Meclisi'nin 2017 Bütçe Maratonu başladı.

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun gündem maddelerine geçmeden önce 5302 Sayılı Özel İdare Yasası Gereği Kasım ayı meclis toplantılarında görüşülmesi zorunlu olan 2017 Mali Yılı Performans Planı, 2017 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 2017 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinin yapılacak olması nedeniyle toplantıların 20 gün süreceğini söyledi.

Kasım ayı toplantılarının önemine vurgu yapan Başkan; ‘20 gün sürecek olan yoğun mesainin kendilerini beklediğini ifade ederek meclis ve komisyon çalışmalarında fedakarca çalışacağımız meclis üyelerimize, özel idaremizin tüm çalışanlarına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımıza katkı verecek herkese şimdiden teşekkür etmek isterim ’ dedi.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimleriyle göreve gelen 6.dönem meclisinin 2 bütçe dönemini geride bıraktığını,  şimdi 3’üncü bütçeyi gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyleyen Dursun,   2015 ve 2016 yılı  bütçelerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek gerçekleşen bütçelerle ilgilide değerlendirmelerde bulundu: Özellikle 30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde yüz bir gerçekleşme yaşadıklarını belirterek  6. Dönem meclisinin ilk bütçe çalışmasının açık vermeden yılı kapatması ve 2005 yılından bugüne tüm bütçe  çalışmalarının göz önüne alındığında ‘En Başarılı Bütçe Çalışması’ olarak tarihe geçmiştir dedi . İlk bütçesini böylesine önemli bir başarıyla gerçekleştiren Meclisimiz yine her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilklere de başarıyla imza atmıştır.  Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz  2016 bütçesinin artık son ayına girildiğini burada da aynı başarıyı yakalayacaklarından  şüphe duymadıklarını ve  bütçelerin öngörü çerçevesinde tahmini  gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturulduğunu söyleyen Dursun,  geçmiş 2 yılın başarısındaki en önemli sırrın ise ‘Ayağı yere basan ve kimseyi boş umut vaat etmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması’ olarak değerlendirdiklerini, bunun yanı sıra yine son iki yılın yatırım giderlerine bakıldığında bütçe  içerisindeki oranının  % 44 ler de olması ‘Başarıyı kaçınılmaz kılmıştır’ dedi. O nedenle Bartın’ın  tüm kesimlerini kucaklayan bu çalışmalara katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyorum dedi.

Geçmişteki başarılarımızdan aldığımız tecrübeyle  ve 20 gün sürecek çalışmalarımızla  39 milyon olarak belirlediğimiz bütçemizin Performans Ve Çalışma Yatırım Programlarını da hazırlayarak yine Bartın’ın özellikle kırsal alanda yaşayan hemşerilerimizin yol ve ulaşımda  hayatlarını  kolaylaştıracak tüm çalışmalar başta olmak üzere içme suyu ve alt yapı çalışmalarının da her zaman olduğu gibi  programlarda yer alacağını söyledi.

Ve  en önemli kaynağı eğitim yatırımlarına ayıracaklarını bu kapsamda Şiremirçavuş Ortaokulu ile Ömer Tepesi Ortaokuluna da  yatırım programlarında yer vereceklerini söyleyen Dursun,  1.750.640,00 TL ödeneği ile 2016 yatırım Programında yer alan Abdipaşa Ortaokulunun uygulama sürecinde elde olmayan nedenlerden dolayı yıl içerisinde yapılamadığını  bu kapsamda yürütülen  çalışmalar ile projedeki eksikliklerin  önemli ölçüde giderildiğini, Abdipaşa  Lisesi ve Kapalı Spor Salonunun hemen yanında gerçekleşecek olan bu projeyi meclis olarak son derece önemsediklerini ve projeye ilave ödenek koyarak  tekrar 2017 Programında yer vereceklerini söyledi. Aynı kapsamda eğitim yuvalarının modernize çalışmalarının da planlanacağını söyleyen Dursun, kışın şehirde yaşanan hava kirliliğine neden olan merkezdeki tüm okulların doğalgaz dönüşümlerinin tamamlanacağını  söyledi. Milli Eğitim Bakanlığınca son dönemde çok sayıda okulun Bartın’a kazandırılmasına büyük katkısı olan başta Millet vekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere Bakanlık Yetkililerine de teşekkürü  bir borç bildiklerini söyledi.

Bakanlık eliyle yapılan eğitim yatırımlarının yerelden de desteklenmesinin son derece önemli olduğunu  söyleyen Dursun,  meclis olarak bu anlayış ile yürütmüş oldukları çalışmalarla , yıllar itibarıyla özel idare bütçesi  ve meclis kararlarıyla Bartın’a kazandırdıkları eğitim yuvaları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 2009 yılında başlattıkları bu çalışmalarla Fen Lisesi ve ona bağlı olan Yurt Binasını Bartın’a kazandırdıklarını yine sonraki yıllarda yapılan çalışmalarla özel okul niteliğindeki  Atatürk İlköğretim Okulu başta olmak üzere yine modern görünümü ile her göreni etkileyen  Ağdacı İlköğretim Okulunu çocuklar ile buluşturduklarını,  Ömer Tepesindeki eğitim kampüsüne ayrı bir güzellik katan Çaydüzü Ortaokulunu da 8 ay gibi kısa bir süre içerisinde eğitim öğretime hazır hale getirdiklerini, 2016 yılında yapımına başlanan  Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu’nun da kısa bir süre içerisinde tamamlanarak eğitim öğretime hazır hale getirileceğini söyleyerek modern eğitim yuvalarını Bartın’a  kazandırmış olmanın gurunu yaşadıklarını, aynı anlayış ile bütçe imkanları ölçüsünde eğitim yatırımlarına devam edeceklerini söyledi.  

2015 ve 2016 Yılı Çalışmalarımıza İmar Planları Damga Vurdu

İmar konusundaki çalışmaların   geniş bir alanda sürdürüldüğünü bu  kapsamda Arıt Revize İmar Planlarının onaylandığını, sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda binlik ve beş binlik planların tamamlandığını yine aynı alan içerisinde 18 uygulamalarının da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuların verildiğini söyledi. Bölgede yapılan imar planına dayalı 18 uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı  gelecek nesillere Ggnül rahatlığı ile bırakacaklarını söyledi. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen imar planları ile sahillerin planlı gelişmesinin önünü açtıklarını söyleyen Dursun, 2017 yılı içerisinde yapılacak çalışmalarla Büyükkızılkum ve Hatipler Plajlarını içerisine alan sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlı olduklarını da  söyledi.

Mugada Karavan Park ve Bungalov Evleriyle Ayrı Bir Görünüm Kazandı

Mugada sahilinde özel bir proje olarak gerçekleştirilen Karavan Park ve Bungalov Evler ile Mugada’nın ilgi odağı haline geleceğini söyleyen Dursun, projenin Mugada’ya büyük  prestij kattığını söyledi. Meclis olarak büyük önem verdikleri bu çalışmanın Batı Karadeniz'de bir ilk olmasının bölgenin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını belirterek, bu ve buna benzer yeniliklerin planlı olarak Bartın’ a kazandırmayı önemsediklerini söyledi.

Yol ve Ulaşımda Hedeflere Ulaşıldı

2016 yılı Çalışma ve Yatırım Programında yer alan programlar içerisinde planlanan;

- 26 km. lik 1. Kat Sathi Kaplama,

- 22 km.lik Sıcak Asfalt Serme Standart Yükseltme,

- 12 km. lik Beton Yol Çalışmalarının tamamlandığını ve  32 km. lik  yeni yol açılması işlerinin de mevsim sonuna kadar tamamlanacağını ve  2016 yılı programlarının tamamlanmasıyla birlikte kırsal alandaki 1950 km lik yol ağının 1571 km sin de hedefe ulaşılmış olacağını söyleyen Dursun 10 yıl önce % 23 ler de olan asfalt oranının bugün  % 81 lere çıkmış olmasının da tesadüf olmadığını, ortaya çıkan başarıda meclisimizin katkısı olduğu kadar yine yol ve ulaşım hizmetlerinde fedakarca çalışan personelin de büyük katkısı olduğunu o nedenle tüm özel idare çalışanlarına da teşekkür ediyoruz dedi.

Çocuk Parkalarıyla Yolcu Bekleme Durakları Köylerdeki Modernizeyi Artırdı

2009 yılında başlatılan ‘Tüm çocuklar mutlu olsun' projesiyle 8 yıldır aralıksız yürütülen çalışmalarla 170 köye kurulan çocuk parkalarıyla birçok çocuğu mutlu ettiklerini söyleyen Dursun, hedeflerinin 265 köye ulaşarak tüm çocukların mutlu olmalarını istediklerini söyledi. Aynı  kapsamda 195 köye de yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, bu projeyle köylerin tüm mahallerine ulaşmayı hedeflediklerini yürütülen bu ve buna benzer tüm çalışmaların yine bütçe imkanları doğrultusunda süreceğini ve bu kapsamda kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz dedi.

Can Kurtaranlık  Hizmetimizle Sahillerimiz Çok Daha Güvenli Hale Getirdik

İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanlarında yer alan plajlarda günümüz teknolojileri kullanılarak 3 adet jet ski,  4 adet jet botlarla 18 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmetini vermeye çalıştıklarını söyleyen Dursun, özellikle Mugada sahilinde yapılan düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akımının yaşandığını, bunun yanında Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajlarının da büyük ilgi gördüğünü, bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz'in çeken akıntısının tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakalarının artması üzerine 2 yıldır geçmiş tecrübelerimizin ışığında yürütülen çalışmalarımızla 2016 yılının yaz döneminde 216 vatandaşımızın yaşadığı boğulma vakalarının sadece 1 nin ölümle sonuçlandığını söyledi. Geçmiş yıllarda ölüm vakalarının 10 larla ifade edildiğini, o nedenle ortaya çıkan bu başarıyı önemsediklerini, 2017 yılında da bu çalışmaları her anlamda destekleyeceklerini belirterek sahillerimizde vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak adına hizmet sunan tüm ekiplerimizi kutluyor,  başarılarının devamını diliyorum dedi.
Yapılan açıklamaların ardından İl Özel İdaresi’nin 2017 Mali Yılı Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programı konulu dosyaları oy birliği ile tüm ihtisas komisyonlarına havale edilirken, 2017 Mali Yılı Bütçe Tasarısı konulu dosyası da Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Ayrıca Başkan,  Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin Plan ve Bütçe Komisyonu Oluşturulması ve Çalışma Usulü Başlıklı 28. Maddesi  gereğince Plan ve Bütçe Komisyonunun Bütçe Tasarısı Raporunu beş iş günü sonunda Meclise sunması gerektiğini ve bundan sonrada Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programının genel görüşmelere açılarak görüşüleceğini söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan DURSUN; ‘Her yıl olduğu gibi bu yılda hep birlikte önümüze koyacağımız yeni hedeflere büyük bir heyecanla koşacak, Bartın’ımızı büyütmeye ve geliştirmeye hep birlikte devam edeceğiz’ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bahri abdipaşalı 3 yıl önce

sayın vekilime ve sayın başkanım dursun başkana ve özellikle yusuf başkanıma teşekkür ediyorum.bzimde artık yeni bir okulumuz olacak selamlar yusuf başkaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim