Meclis'in Eylül Mesaisi Başladı

İl Genel Meclisinin Eylül ayı toplantıları Başkan Kenan Dursun'un başkanlığında toplandı.

İl Genel Meclisinin Eylül ayı toplantılarının başladığı ilk günkü birleşimde gündem maddelerine geçmeden önce açıklamalarda bulunan Başkan DURSUN şunları ifade etti: "30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçiminde İlimiz Merkez İlçeden seçilen İl Genel Meclis Üyesi Aynur YILDIRIM, 01 Kasım 2015 26’ncı dönem Milletvekili Genel Seçiminde Milliyetçi Hareket Partisinden aday adayı olacağından 31.08.2015 tarihinde görevinden istifa etmiştir. Bu sebeple İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği’mizde de belirtildiği şekilde yasa son derece açık olup, ‘İl genel meclisi üyeliği, ölüm ve istifa durumunda kendiliğinden sona erer.’ ifadesi yer almaktadır. O nedenle Başkan DURSUN, ortaya çıkan bu yeni durumun yasal süresi içerisinde yapılacak yazışmalar sonucunda İlçe Seçim Kurulu’ndan yedek üyenin bildirileceğini ve 10 meclis üyesi ile Meclis toplantılarına devam edileceğini söyledi. Sürecin kısa sürmesinin meclis çalışmaları açışından önemli olduğunu da belirten DURSUN, özel idarenin konuyla ilgili gerekli işlemleri başlattığını ifade ederek 6.5 yıldır meclis üyesi olarak meclis çalışmalarına katkı sağlan Aynur YILDIRIM'a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı şahsım ve Meclisimiz adına teşekkür ediyor, yerine yeni görevlendirilecek olan arkadaşımıza da yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Başkan, Mecliste oluşan yeni durumla ilgili yaptığı açıklamalarının ardından, 11 gündem maddesiyle başlayan ve 2 gündem maddesinin daha ilave edilmesiyle birlikte 5 gün sürecek olan Eylül ayı Meclis toplantılarında önemli kararlara imza atacaklarını söyleyerek, alınacak tüm kararların şimdiden Bartın’ımıza ve özel idaremize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Açıklamalarına devam eden DURSUN, görüşülecek 13 gündem maddesinin içerisinde İmar Planlarının yoğunlukta olduğunu belirterek Ağustos ayı meclis toplantılarında komisyonlara havalesi gerçekleştirilen 2015 Mali Yılı Ek Çalışma Ve Yatırım Programına Alınması teklif edilen projelerin mecliste görüşmelerinin yapılarak karara bağlanacağını, yine turizm yatırımları kapsamında Amasra İlçesi Göçkün Demirci Köyü ‘’Sahil Düzenleme Projesi’’nin de gündem maddeleri içerisinde yer aldığını belirtti. Son dönemde Bartın’ın birçok alanda gelişme kaydettiğini, özel idare olarak Mugada sahilinde yapılan güzel çalışmalarla büyük bir değişime imza attıklarını söyleyerek bölgede turizmin çeşitlenmesine ve gelişmesine büyük katkı sağlayacak Karavan Park Projesinin Mayıs ayında il genel meclisince 2015 yılı Ek Çalışma Ve Yatırım Programına alındığını ve projenin yaklaşık maliyetinin 500.000,00 TL olduğunu, projenin Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından da yüzde yetmiş oranında hibe desteği almaya hak kazandığını söyledi . Özel idare ve ajans iş birliği ile deniz sahilinde kurularak hayata geçirilecek olan projenin Bartın'da bir ilk olacağını söyleyerek, yapılacak güzel projelerle her zaman bu tür ilkleri Bartın’a yaşatmaya ve yaşamaya devam edeceğiz dedi.

Yine gündem maddeleri arasında yer alan, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzü ilgilendiren Ulus İlçemize bağlı Yılanlar Köyü ile Alpı Köyü köy yerleşik alan ve civarı sınırlarının tespiti ile ilgili dosyaların Komisyonlarımızca değerlendirildiğini söyleyen Başkan DURSUN, İl Genel Meclisinin 1. Birleşiminde Meclisin oybirliğiyle karara bağlandığını açıkladı.

Ayrıca Başkan, İl Özel İdaremizce 2005 yılından itibaren mücavir alan sınırları dışında kalan köy ve mezraların yerleşik alan tespiti çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü söyleyerek, bu çalışmalar sonucunda 265 köyümüzden 225’inin arazi çalışmalarının tamamlandığını, bu uygulamayla yerleşim alanı dışında bulunan tarım arazilerinin de korunması amaçlanmıştır dedi. Ayrıca Başkan, vatandaşlarımızın daha kolay ve yasalara uygun yapılaşmanın önü açılmış, bundan böyle köylerde ev yapacak vatandaşlarımız, tapu kayıtları ile İdaremiz bünyesindeki İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü'ne başvurmaları halinde herhangi bir yapım işine başlamadan önce tapulu arazilerindeki inşaat şartlarının neler olduğunu öğrenebilirler diyerek, mevzuata uygun yapı yapılaşması sonucu köylerimizdeki çarpık yapılaşmanın da önüne geçilerek görüntü kirliliğine neden olan faktörlerde giderilmiş olacaktır dedi.

Bunun yanı sıra Tuzcular Köyü İmar Planı İtirazı ile ilgili dosyanın da Meclisin oybirliğiyle reddine karar verildiğini açıklayarak, 02/09/2015 Salı günü saat 15:00’ da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.