Meclis'in Kasım Mesaisi Başladı

İL GENEL MECLİSİNİN BÜTÇE MAROTONU BAŞLADI
 
Bartın İl Genel Meclisi, 20 gün sürecek Kasım ayı toplantılarına Başkan Kenan Dursun'un başkanlığında başladı.

Meclis toplantılarının ilk günkü birleşiminde açıklamalarda bulunan Başkan  Dursun; Gündem öncesinde dün yapılan 26. dönem Milletvekili genel seçimlerinin hem Türkiye için hem de tüm dünya mazlumları için hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan ‘Seçimlerde Türkiye kazandı, Bartın kazandı, demokrasi kazandı’ dedi. Ayrıca sorunsuz bir seçim yaşandığını belirterek, seçimlerde görev alan herkese teşekkür etti.

Başkan gündem maddelerine geçmeden önce 5302 sayılı özel idare yasası gereği Kasım ayı meclis toplantılarında görüşülmesi zorunlu olan 2016 Mali Yılı Performans Planı, 2016 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 2016 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinin yapılacak olması nedeni ile toplantıların 20 gün süreceğini söyledi.

Kasım ayı toplantılarının önemini de vurgu yapan Başkan, 20 gün sürecek olan yoğun mesainin kendilerini beklediğini ifade ederek meclis ve komisyon çalışmalarında birlikte fedakarca çalışacağımız meclis üyelerimize, özel idaremizin tüm çalışanlarına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımıza bu çalışmalarımızda katkı verecek herkese şimdiden teşekkür etmek isterim dedi.

Yapılan çalışmaları başarıya taşıyan sırrı da  işaret ederek şunları söyledi:  19 ay önce yerel seçimler ile göreve gelen altıncı dönem meclisimizin tüm kararlarını oy birliği ile almış olması, meclis çalışmalarını başarıya taşıyan önemli bir faktördür. İnanıyorum ki, yine birlik ve beraberlik içerisinde yapacağımız çalışmalarımızla meclisimizin gündeminde bulunan 2016 Mali Yılı Performans Planı, Çalışma ve Yatırım Programı ile Bütçe görüşmelerinin yapılacağı bu toplantılarda tüm meclis üyelerimiz  aynı sorumlulukla çalışmalara katkı vereceklerdir.  İl Özel İdaresi 2015 Mali Yılı  Çalışma ve Yatırım Programı 2014 yılı Kasım ayında yapılarak 30 milyonluk bütçe içerisinde  Çaydüzü Ortaokulu gibi son derece modern eğitim yuvalarını  Bartın’a kazandırdık. İmar konusundaki çalışmalar  geniş bir alanda sürdürülerek bu kapsamda Arıt revize imar planlarını onaylayarak sahil köylerimizden Büyükkızılkum Köyü imar planlarını da içerisine alan binlik ve beş binlik planların yapılması ile  bölge köylerinin plana dayalı gelişmesinin önünün açıldığını, özellikle bu sayede sahil köyümüz Büyükkızılkum da turizm potansiyeli artırılmıştır dedi.

Ayrıca 2015 yılı Çalışma ve Yatırım Programında Yol ve Ulaşım Hizmetleri sektöründeki yol giderleri içinde 7.670.000,00 TL ayrıldığını ve bu kapsamda planlanan;

- 37 km. lik 1. Kat sathi kaplama işinin bugün itibariyle 19 km. daha artırarak 56 km.ye,

- 12 km.lik Sıcak Asfalt Serme Standart Yükseltme İşinin 16 km. artırarak 28 km. ye,

- 15 km. lik Kilitli Parke Taşı İle Yol Düzenleme İşinin 30 km. artırarak 45 km. ye,

- Beton Yol Yapım İşinin de 20 km. ye tamamlanarak toplamda 149 km. ye ulaştığını söylemekten gurur duyduğunu ifade etti.

Bu duygularla 2016 yılı bütçe taslağının da Meclisçe 34 milyon olarak öngörüldüğünü, ancak bu rakamın bu yılda olduğu gibi 2016 yılında da ek bütçelerle daha da yukarıya çıkacağını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra İl Özel İdaresi’nin 2016 Mali Yılı Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programı konulu dosyaları oy birliği ile tüm ihtisas komisyonlarına havale edilirken, 2016 Mali Yılı Bütçe Tasarısı konulu dosyası da Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Ayrıca Başkan,  Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin Plan ve Bütçe Komisyonu Oluşturulması ve Çalışma Usulü başlıklı 28. Maddesi  gereğince Plan ve Bütçe Komisyonunun bütçe tasarısı raporunu beş iş günü sonunda Meclise sunması gerektiğini ve bundan sonrada Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programının genel görüşmelere açılarak görüşüleceğini söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan DURSUN; ‘Her yıl olduğu gibi bu yılda hep birlikte önümüze koyacağımız yeni hedeflere büyük bir heyecanla koşacak, Bartın’ımızı büyütmeye ve geliştirmeye hep birlikte devam edeceğiz’ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.