Meclis'in Mart Gündemi Yoğun

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan il genel meclisi Mart mesaisinin ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.

Saat 15:00’ da özel idare meclis toplantı salonunda 12 gündem maddesi ile İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan il genel meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi. Meclis üyelerinin de eksiksiz olarak katıldığı toplantı öncesi konuşma yapan Başkan Dursun, 2018 yılının 3’üncü toplantısını gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirterek şunları ifade etti: ‘’Öncelikle 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6’ncı dönem meclisi 48 ayı geride bırakmış olup, Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için bir çok ilki gerçekleştirerek önemli kararlara imza atmıştır’’ Dedi.

Ayrıca bu süre içerisinde büyük bir gayret ile meclis çalışmalarına katkı sağlayan tüm meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Dursun yine 6’ncı dönemin kalan 12 aylık süresini de aynı anlayış içerisinde tamamlama gayreti içerisinde olacaklarını söyledi. 5 gün sürecek olan Mart ayı meclis toplantılarında da yine önemli kararlara hep birlikte imza atacaklarını söyleyerek tüm alınan kararların şimdiden Bartın’ımıza ve özel idaremize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Başkan Dursun, 5302 sayılı özel idare kanunu gereği her ayın ilk haftasında başlayan ve 5 gün süren toplantılarda özel idarenin iş ve işlemlerinin yürütülebilmesi için alınması gereken kararların yanında yine yasa gereği bazı aylara özel önemli gündemlerin olduğunu hatırlatarak şunları ifade etti: Ocak ayında Denetim Komisyonuna üye seçiminin yapıldığını, Mart ayında ise bir önceki yılın faaliyet raporunun vali tarafından meclise sunulduğunu, Nisan ayında meclis üyeleri arasından gizli oyla organ seçimlerinin yapıldığını, Mayıs ayında da bir önceki yıla ait kesin hesabın mecliste görüşülerek karara bağlandığını, Kasım ayında ise diğer aylardan farkı olarak 20 gün sürdüğünü ve bu süre içerisinde meclis çalışmalarıyla bir sonraki yılın çalışma ve yatırım programı ile bütçesinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Bu kapsamda özel idare kanunu gereği her yıl olduğu gibi bu yılda ocak ayı meclis toplantıları döneminde bir önceki yılın gelir ve giderlerinin incelenmesi ve iç denetiminin de yapılabilmesi amacıyla oluşturulan denetim komisyonunun 31 gün süren çalışmaları 28 Şubat'ta tamamlanmış ve bu süre içerisinde komisyonca hazırlanacak olan raporunda 15 Mart’a kadar Meclis Başkanlığına ulaştırılacağını söyledi. Öncelikle 31 gün süren komisyon çalışmalarında özveri ve gayretle çalışan tüm komisyon üyelerimize ve bu çalışmalara önemli ölçüde katkı sağlayan tüm daire müdürlerimize de şahsım ve komisyonumuz adına teşekkür ediyorum diyen Dursun, meclis başkanlığına ulaştırılacak olan denetim raporunun yasa gereği Nisan ayı toplantılarında meclisin bilgisine sunulacağını ve bu kapsamda kamuoyunun da bilgilendirileceğini söyledi.

Ayrıca önemli gündem maddesi olarak yer alan faaliyet raporunun meclisin ilerleyen günlerdeki birleşimde Sayın Valimizin meclise yapacağı sunumla gerçekleştirileceğini söyleyerek 2017 yılı faaliyet raporu ile ilgili özet açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda 2017 yılı İdaremiz özkaynağının 40.012.345,40 TL olarak gelir gerçekleştiğini , dış kaynağın ise 57.008.288,14 TL olduğunu iç ve dış kaynak toplamının 97.020.633,54 TL olduğunu ifade etti. Devamında özkaynağımızla gerçekleştirilen proje tutarlarının 35.855.202,97 TL olarak % 90 lara varan bir gerçekleşmenin yaşandığını belirtti. Dış kaynağımızla da gerçekleştirilen proje tutarlarının 50.216.109,55 TL olarak % 88 lere ulaştığını ifade eden Dursun 2017 yılı özel idare çalışmalarının 86.071.312,52 TL lik tutarla proje gerçekleşmesinin yaşandığını söyledi . Ayrıca sektörler arası ayrıntılı bilginin faaliyet raporu sunumunda görüleceğini açıkladı.

Ardından Mart ayı toplantılarının 12 gündem maddesiyle başlayarak 4 dosyanın daha gündeme ilave edildiğini, bugün itibariyle ilk günkü birleşimde gündemin 1. 2 ve 3’üncü maddelerinde yer alan Ulus İlçesi Ağaköy, Amasra İlçesi Yahyayazıcılar ve Kurucaşile İlçesi Aydoğmuş Köyü Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili komisyon raporlarının okutularak meclisin işarı oylarına sunulduğunu ve Meclisin oy birliği ile karara bağlandığını belirtti.

Toplantı sonunda Başkan Dursun bir sonraki meclisin 02/03/2018 Cuma günü saat 15:00’da gerçekleştirileceğini söyleyerek sözlerine son verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.