Meclis'in Şubat Mesaisi Başladı

Bugün saat 15:00 ‘da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 10 gündem maddesi ile  İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.

Meclis üyelerinin de eksiksiz olarak katıldığı toplantı öncesi bir konuşma yapan Başkan Dursun özel idare ekiplerinin karla mücadele çalışmalarını değerlendirerek şunları ifade etti. 2016 yılının son günlerinde zaman zaman etkili yoğun yağan karın özellikle kırsal alanda her zamanki gibi yine hayatı olumsuz bir şekilde etkilediğini bu etkinin bazı günlerde eğitim öğretime de kesintiye uğradığını, kış şartlarının özellikle kırsal alanda yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen özel idare ekiplerinin fedakarca yürütmüş olduğu çalışmalarıyla geçmiş yıllara oranla çok daha başarılı bir çalışma örneğini ortaya koyduklarını belirtti.

O nedenle yaklaşık 2 aydır karla mücadele çalışmalarını büyük bir başarıyla koordine eden Sayın Valimiz Nusret Dirim’in şahsında Yol Ve Ulaşım Hizmetler Müdürümüzün tüm çalışanlarına teşekkür ediyor, yine devam eden kış mevsimi çalışmalarında da kendilerine kolaylıklar diliyoruz.

Konuşmasının devamında Şubat ayı gündemi ile ilgi açıklamalarda bulunan Dursun,  5 gün sürecek olan Şubat ayı toplantılarının ilk gününe 10 gündem maddesiyle başladıklarını, toplantı dönemi içerisinde yine gündeme ilavelerin yapılabileceğini belirterek yeni bir yılın bütçesinin de yürürlüğe girmiş olmasının vermiş olduğu heyecanla Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine dönük kararlara Şubat ayında meclis olarak imza atmaya devam edeceklerini söyledi.

Ocak ayı meclis toplantılarında görüşülmek üzere ihtisas komisyonlarına gönderilen 7 dosyanın komisyon raporlarıyla birlikte Meclis Başkanlığına ulaştırıldığını söyleyen Dursun, komisyonlardan gelen dosyaların mecliste yapılacak değerlendirmelerinin ardından karara bağlanacağını yine meclis gündemine gelen 3 adet yeni dosyanın da yapılacak ilk görüşmelerin sonrasında ilgili komisyonlara havalelerinin gerçekleştirileceğini söyledi. Devamında Şubat ayı toplantı döneminde karara bağlanacak gündem maddelerinin arasında önemli maddelerin olduğunu belirterek bu dosyalardan birisinin de Arıt İlave Revize İmar Planı Değişikliği olduğunu söyledi. Ayrıca plan üzerinde yapılacak değişiklikle bölgede yapılan diğer çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dursun Arıt Belediyesi döneminde yapılan müracaat ile İller Bankasının hazırladığı Arıt Revize İmar Planının 2012 yılında Arıt Belediyesinin kapanmasıyla birlikte planın da askıya alındığını, dolayısıyla yeni bir durumun oluşmasıyla bölgenin her şeyiyle birlikte özel idareye devredildiğini,  ilk etapta belediyenin ekonomik nedenlerden dolayı yapamadığı yolları meclisin gündemine aldıklarını ve 2 yıl gibi kısa bir sürede merkez mahallelerde 20 kilometreyi bulan asfalt ve kilitli parke ile yol çalışmalarını gerçekleştirdiklerini, yine belediye döneminde kanalizasyon alt yapısı tamamlanmış olan köylerin 30/01/2017 tarihinde kanalizasyon arıtma ihalesinin yapıldığını yapılacak bu çalışmanın da bölge için son derece önemli bir çalışma olacağını  söyledi.

Bunun yanı sıra  köye dönüşen beldenin belediyesinin kapatılmasıyla atıl kalmış imar planını da unutmayıp Meclisin gündemine getirdiklerini, yarım kalan bu önemli çalışmayı da İl Genel Meclisinin 70 sayılı kararıyla onayladıklarını söyledi. Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'un Hasankadı ve Arıt’a Kapalı Spor Salonu yapılması için İçişleri Bakanlığından  3.000.000,00 TL kaynak aktardıklarını ifade etmeleriyle birlikte ödeneğin il özel idaresinin hesaplarına aktarıldığını söyleyen Dursun, Arıt Revize İmar Planında 468 parseldeki 6.500 metre kare alanın açık spor alanı alarak il genel meclisinin 70 sayılı kararıyla onayladığını o nedenle yeni gelişen durum nedeniyle 468 nolu parselin kapalı spor alanı olarak değiştirileceğini, konuyla ilgili dosyanın da   yasa gereği İmar Ve Bayındırlık Komisyonunda görüşülmesinin zorunlu luğu nedeniyle komisyon sürecinin de olumlu bir şekilde  tamamlandığını ve Meclis Başkanlığına ulaştırıldığını, komisyon raporu üzerinde  yapılacak görüşmelerin ardından yapılacak olan oylama ile plan değişikliğinin karara bağlanacağını ifade etti. Sözlerinin devamında plan değişikliği sonrası 468 nolu parsele yapımı planlanan Kapalı Spor Salonunun bölge köylerine şimdiden hayırlı olmasını dilediğini söyledi.

Yine aynı ödenek içerisinde turizm yolu niteliğinde yer alan Mugada -Hatipler yeni Sahil Bağlantı yolu ile doğa turizmine hizmet eden Düzköy- Ağaköy Köy yolunun standardının yükseltileceğini söyleyen Dursun, hayata geçirilecek olan projelerle Arıt ve Hasankadı da yaşayan çocuklarımızın modern kapalı spor salonlarına kavuşacağını aynı şekilde turizm yollarının iyileşmesiyle de her iki bölgeye hareketlilik kazandırılacağını belirtti. Bu vesile ile İlimize bu ödeneklerin aktarılmasına katkı sağlayan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a şahsım, meclisimiz ve halkımız adına bir kez daha teşekkür ediyoruz dedi.

Ocak ayı  meclis toplantısında gündeme gelen 2014-2018 yıllarını kapsayan 5 yıllık  Stratejik Planın  Güncellenmesiyle ilgilide açıklama yapan Dursun, 2014 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinin ardından 6. dönem meclisince belirlenen 5 yıllık hedeflerin halen yürürlükte olduğunu, geçmiş 3 yıllık bütçe çalışmalarının da bu plana bağlı kalınarak yürütüldüğünü ancak son dönemdeki Valiler Kararnamesiyle Vali değişiminin yaşanması ile birlikte özel idarenin 5 yıllık hedeflerini ortaya koyan planda da revizyon gereği oluştuğunu, o nedenle gerekli güncelleme çalışmalarının da kapsamlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirtti. Ocak ayı toplantılarının tamamlanmasıyla birlikte komisyonlarca yürütülen çalışmaların sona erdiğini komisyonlarca hazırlanan raporların  da Meclis Başkanlığına ulaştığını ve raporların Başkanlık Divanınca Meclise hitaben okunması ile birlikte konunun önemine binaen  genel görüşmeye açılacağını söyleyen Dursun, komisyonlarda yapılmış olan çalışmaların ışığında yine meclis üyelerinin yapacağı yeni katkılarla ve ilgili kurumlarında görüşlerinin dikkate alınarak her alanda Bartın’ımızı  büyütecek ve geliştirecek yeni  hedeflerini belirleyeceklerini söyledi. Yine 5302 sayılı yasanın getirdiği bu yeniliğin her ne kadar özel idareleri kapsıyor gibi görülse de özel idarelerin kamu kurumları içerisinde bulunan paydaş kurumları ile bu hedeflere  birlikte  ulaşacak olmalarının  asıl başarıyı getirecek en önemli  unsur olacağını söyleyen Dursun o nedenle bizler 6. donem meclisi olarak tüm kamu kurumlarımız ile büyük bir koordine içerisinde Bartın’ımızı geleceğe taşıyacak hedefleri önümüze koyarak halkımızın çok daha mutlu ve konforlu yaşadığı bir şehri ortaya çıkarma gayreti ile çalışmalarımıza devam edeceğiz dedi.

Bu konuda Ocak ayı boyunca komisyonlarda büyük bir gayret ve özveri ile çalışmalara katkı veren başta il genel meclis üyelerimiz olmak üzere özel idaremizin müdürleri ile tüm kamu kurumlarının temsilcilerine verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyor, mecliste güncellenecek olan yeni 2014-2018 Yıllarını kapsayan 5 yıllık Stratejik Planın şimdiden Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Şubat ayı gündeminde görüşülecek olan 3 dosya hakkında da bilgiler veren Dursun, paydaş kurumlarımız arasında yer alan İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerinin taleplerini konu alan 2 adet dosya olduğunu, dosyalardan birinin İl Emniyet Müdürlüğü ile Jandarmanın birlikte yürüttükleri projeyle, Terör ve Kaçakçılıkla Mücadele kapsamında etkili olan ‘Eğitimli Köpeklerin Alımı’ projesinin Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması konusunun görüşüleceğini,  bunun yanında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nce İlimizde yaşanması muhtemel olan afet olaylarında kullanılmak üzere ‘İnsansız Hava Aracı (Drone) alımının yapılmasıyla ilgili dosyanın Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması konusunun görüşüleceğini her iki konu üzerinde yapılacak ilk görüşmelerin ardından dosyaların ilgili komisyonlara havalelerinin yapılacağını belirterek meclisin her iki konuyu da önemsediğini söyledi. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğü ile Jandarmanın İlimizde yürütmüş olduğu asayiş çalışmaları için gerekli olan bir çok teçhizatı kendilerine temin etmekten hiç bir zaman geri durmadıklarını,  o nedenle yine Bartın’ımızın huzurlu ve güvenli bir kent olmasında gayret gösteren güvenlik güçlerimizin yapmış oldukları bu talepleri de dikkate alacaklarını söyledi. Yine  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün yaşanması muhtemel afette günümüz teknolojisi olan insansız hava aracı Drone alımının da önemli bir ihtiyacı gidereceğini söyleyen Dursun olası bir afete her yönüyle hazır olunması gerektiğini belirtti.

Sözlerinin sonunda Başkan, Şubat ayı Meclisinde alınan tüm kararların Bartın’ımıza hayırlı olmasını temenni ederek bir sonraki Meclisin 02/02/2017 Perşembe günü saat 15:000 da toplanacağını belirtti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.