Meclis Olağanüstü Toplandı
Bartın İl Genel Meclisi 2017 yılını Olağanüstü toplantıyla sonlandırdı.

2 gündemle Olağanüstü toplanan İl Genel Meclisi İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney, Murat ERFINDIK, Sefai Dikyurt, Recep Regaip Bayraktar, Savaş Buyurman, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça’nın katılımı ile İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplandı.

Gündem maddelerine geçmeden önce olağanüstü meclis toplantısı hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Dursun şunları ifade etti:

Kasım ayı içerisinde 20 gün süren meclis çalışmalarıyla 2018 mali yılı bütçesinin 43.600.000,00 TL olarak belirlediklerini söyleyen Dursun ortaya konan bütçeyle Bartın’ın   önceliklerini dikkate alan bir çalışmayı ortaya koyduklarını söyleyerek yapılan çalışma programlarıyla ulaşımdan eğitime tarımdan turizme spor yatırımlarından  yine sağlık yatırımlarına kadar kısaca her alanın desteklendiğini söyledi.

Bütçelerin tahmini gelirlerin ortaya konmasıyla hazırlandığını söyleyen Başkan Dursun 2017 yılı  tahmini bütçesinin 39 milyon olarak belirlendiğini ancak yıl sonu itibarıyla gelir gerçekleşmesinin 40.012.345,40 TL olarak gerçekleştiğini o nedenle 1.012.345,40 TL bütçe fazlası veren bir yılı yaşadıklarını söyleyen Dursun, bütçe gelirlerinde bir milyonu aşan bütçe fazlasının 2017 yılı gelirleri açısından son derece sevindirici bir gelişme olmuştur dedi.
 
Yasa gereği yılı içerisinde oluşan bütçe fazlalığının ek programlarla yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Dursun bugün olağanüstü meclis toplantımızın en önemli gündemi olan ek bütçenin mecliste görüşülerek karara bağlanacağını söyledi. Yine bir diğer gündem maddesi olan KÖYDES yol envanterinin de mecliste onaylanarak İçişleri Bakanlığına bilgi amaçlı gönderileceğini belirtti. 
Ardından sırasıyla gündem maddelerini görüşen il genel meclisi ek bütçeyle ilgili plan ve bütçe komisyonunun hazırlamış olduğu raporunda 16 köyün aciliyet arz eden noktalarında 193.750,00 TL  özel idare bünyesinde kurulacak olan beton santrali için 318.595,40 TL yine şehir merkezinde bulunan Özel İdare Eski Hizmet Binası Onarımına da 500.000,00 TL olmak üzere toplam 1.012.345,40 TL nin plan ve bütçe komisyon raporu doğrultusunda yapılan oylama ile meclisin oy birliği ile 2017 yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alındığını söyledi. Olağanüstü toplantının bir diğer gündemi hakkında da açıklamalarda bulunan Dursun özel idarenin görev ve sorumluluk alanı içerisinde 1951 km yol ağı olduğunu, 12 yıl boyunca büyük bir gayretle  yürütülen çalışmalarla bu yol ağının 1.294 km sinin sathi kaplama,174  km sinin sıcak asfalt, 50 km sinin beton yol, 161 km sinin kilitli parke, 265 km sinin stabilize yol olarak tamamlandığını yapılan çalışmalarla 1950 km nin 1700 km sinde ihtiyaçlara cevap verebilecek ölçüye kavuşturulduğunu söyledi. 12 yıl öncesine bakıldığında Bartın’ın kırsalında yol ağının 1600 km olduğu bu yol ağının sadece 320 km sinin asfalt olduğu göz önüne alındığında rakamsal olarak   %23 olan asfalt oranının bugün %86 lere ulaşmasının tesadüf olmadığını söyledi. O nedenle bugün ilimizde oluşan il genel meclisimizin gurur tablosu yol envanterinin bakanlığımıza bildirmekten de gurur duyduklarını ifade eden Dursun yine 2018 programlarıyla özellikle köy gurup yollarındaki standart yükseltme çalışmalarının ve kilitli parke taşı ile yol düzenlemeleri çalışmalarının KÖYDES programlarıyla da destekleyeceğini açıkladı. O nedenle önümüzdeki dönem yine aynı gayret ve anlayış ile  yol ağının tamamında standardı yükseltmek olduğunu söyledi.

Gündemin sonunda Başkan Dursun yılın son günlerinde gerçekleştirilen olağanüstü toplantıyla gerçekleştirilen ek çalışma ve yatırım programının hayırlı olmasını dileyerek toplantıya katılan meclis üyelerine de meclis çalışmalarına göstermiş oldukları ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etti. Yine 10 gün sonra yeni bir yıl olan  2018 yılının ülkemize ve milletimize sağlık huzur ve mutluluklar getirmesini diliyorum diyerek olağanüstü toplantıyı sonlandırdı.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Devletin malı 1 yıl önce

diğer yatırımları bilemem ama ağdacı kampüsü üzerindeki il özel idaresine bağlı acil yardım binasına yapılan harcamalar ile, sanırım o bina 5 kez yeniden yapılırdı. daha geçtiğimiz gün dış duvarlar yeniden elden geçti, demekki 500.000 tl oraya gitti. nereden mi biliyorum, çünkü hergün oradan gelip geçiyorum, yazık bu para çok daha iyi yerlere harcana bilirdi.