Meclisin Haziran Ayı Gündemi Yoğun
Bartın İl Genel Meclisinin Haziran Ayı Toplantıları Başladı.

01 Haziran 2017 tarihinde saat 15:00’ da  Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney, Yusuf Ziya Aldatmaz, Murat Erfındık, Recep Regaip Bayraktar, Savaş Buyurman, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça’nın da katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

8 gündem maddesiyle başlayan ve 5 gün sürecek olan toplantıların ilk günkü birleşiminde yaptığı açılış konuşması ile Müslümanların büyük bir hasretle beklediği rahmet  ve bereket ayı olan Ramazan-ı  Şerifi idrak etmiş olmanın huzuru ve mutluluğu içerisinde olduklarını belirten Dursun, ‘11 ayın sultanı Ramazan ayı o kadar büyülüdür ki, gelişi bütün bir yıl beklenir ve gidişindeki keder de ancak böyle bir ikinci geliş ümidiyle hafifler. Tasa sevince, hüzün ise neşeye dönüşür. Bu ayda insanlar tutumları  oruçlarla hem bedenlerinin şükrünü yapmış, hem de aç ve yoksulların halini daha iyi anlamış olurlar. Bu nedenle Ramazan paylaşma ve dayanışmaya vesile olan bir aydır. İçinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’ni bulunduran Ramazan Ayı’nın öncelikle Meclisimize Bartın’ımıza ve tüm İslam Alemi’ne barış ve huzur getirmesini diliyorum.’ Dedi.

BARTIN’IN TERCİH EDİLMESİ BİZLERİ ONURLANDIRDI

25 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleşen Vilayetler Hizmet Birliği seçimleriyle Encümen Üyeliğine seçilerek büyük bir onuru  yaşadığını söyleyen Dursun, Vilayetlerin  Genel Kurul yapısıyla ilgili verdiği bilgiyle de şunları ifade etti. Birlik üyesi  51 il özel idarelerini temsilen İl Valileri ile il genel meclislerini temsilen Birlik Üyesi Meclis Başkanlarının da katıldığı Genel Kurulda adaylar üzerinde uzlaşı sağlanarak seçime gidildiğini söyleyen Dursun, 86  geçerli oyun 73 ünü alan Erzincan, Bartın ve Bilecek’ in kurul üyesi olarak 1 yıl süreyle Vilayetler Hizmet Birliği Encümen Üyeliği görevini yürüteceğini, ayrıca genel kurul süresi boyunca yapılan seçimlerde manevi desteğini bizlerden esirgemeyen Bartın Valimiz Sayın Nusret Dirim’e de  yürekten teşekkür etmek istediğini söyledi.

Vilayetler Hizmet Birliğinin Başkanlığını ise İçişleri Bakanı Müsteşarı Sayın Muhterem İnce’ nin yaptığını,  Birlik Encümen üyeliklerine seçilen 3 İl Genel Meclisi Başkanı’nın yanı sıra 3 İl Valisinin katılımıyla yürütüleceğini söyledi. Birlik tüzüğünde belirlenen görev tanımlarıyla  kamuya ait tarihi eserlerin onarımları ve öğrenci yurtları, turizm bölgelerine konaklama tesisleri, eğitim- öğretim amaçlı da anaokulları yapılabildiğini 50 milyonluk bütçesiyle   icracı bir Birlikte Bartın İl Genel Meclisi Başkanı olarak görev yapacak olmanın  şahsım ve İlimiz için büyük bir onur vesilesi olacağını belirtti.

Seçilmiş olduğu görevin sorumluluğunu bugünden hissettiğini söyleyen dursun Ak Parti iktidarı dönemlerinin Bartın açısından son 10 yılı  Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç'un gayretiyle çok önemli yatırımlara sahne olduğunu, şimdi ilimiz ve bölgemiz için daha büyük gayretle çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Yapılan seçimle almış olduğu görev vesilesiyle 51 ili kapsayan hizmetlere  imza atacak olmanın da  heyecanını içerisinde olduğunu söyledi .

Haziran ayı gündemiyle ilgilide meclisi bilgilendiren Başkan Dursun Haziran ayı toplantılarına 8 adet gündemle başlandığını, her ay olduğu gibi bu ayda Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi yönünden önemli kararlara hep birlikte imza atacaklarını söyleyerek, Gündemin 1. Maddesinde yer alan Zonguldak iline bağlı Karapınar Beldesinin Bartın’a bağlanma talebini içeren komisyon  raporlarının meclis başkanlığına ulaştığını, konunun önemine binaen dosyanın komisyonlarda her yönüyle değerlendirildiğini ve bu günkü birleşimde meclisimiz beldenin bağlanma talebiyle ilgili tek taraflı olsa da bir karar  ortaya koyacaklarını belirtti.

Dursun beldenin Bartın’a bağlanma isteği ile ilgili dosyanın kendilerine ulaştığı ilk günden itibaren  büyük bir hassasiyet içerisinde değerlendirdiklerini ve komisyon raporlarının tam bir mutabakat ve  ortak akılın ürünü olarak Meclis Başkanlığına sunulduğunu belirterek sorumluluk derecesinin yüksek olduğu böylesine önemli bir gündemin komisyonlardaki sürecini yöneten tüm komisyon başkanlarımıza ve komisyon üyelerimize karar öncesi teşekkür etmek istiyorum dedi. Devamında dosya üzerinde alınacak kararında şimdiden Beldeye ve İlimize hayırlı olması temennisinde bulundu.  

Ayrıca bugünkü birleşimde beldenin bağlanma talebi ile ilgili içeriğin, il genel meclisimizden çıkacak olumlu kararın tek taraflı bir karar olacağını da hatırlatan Dursun nihai kararın Beldenin bağlı olduğu Zonguldak ve Bakanlık boyutunda da değerlendirileceğini söyledi.

Yine gündemin 2. ve 3. maddelerinde yer alan 2016 Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabının komisyon raporlarının aynı şekilde Meclis Başkanlığına ulaştığını ve her iki dosyanın Mecliste yapılacak oylamasıyla onaylanacağını söyledi.

Gündemin 4 üncü maddesi ile ilgili de İl Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın  talebi olan Zırhlı Güvenlik Kıyafetleri ile Deniz Dalgıç Teçhizatları ve arazi koşullarında kullanılabilen ATV Aracının Alınmasıyla ilgili projenin 2017 yılı Ek Yatırım Ve Çalışma Programına alınacağını,

5. maddesiyle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi Koruma Amaçlı İmar Planı' na askı süresi içerisinde yapılan itirazların Haziran ayı oturumlarında karara bağlanacağını,

6 ıncı maddesiyle 'Lise ve Temel Eğitim Okulları Onarımları ile Jandarma Hizmet Binaları ve Lojmanlarının Bakım Onarımı ve Doğalgaz Dönüşümleri' Projelerinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınacağını,

Gündemin 7 inci maddesiyle Arıt Köyü Nazım Ve Uygulama İmar Planı' nda yapılacak olan değişiklik ile de Arıt Köyünde gerçekleştirilen kanalizasyon alt yapısını sonlandıracak olan paket arıtma tesisinin yerleşeceği alanın plan üzerine işlemesi ile ilgili dosyanın görüşüleceğini plan üzerinde yapılacak  düzenlemenin ardından kanalizasyon alt yapısı tamamlanmış olan Arıt Köyü'nün yakın çevresindeki köylerin içme suyu kaynaklarını ve akarsuların kirlenmesinin önüne geçileceğini belirtti. Meclis olarak öncelikle su kaynaklarına ve sahillere yakın köylerin kanalizasyon ve arıtma sistemlerini bütçe imkanları ölçüsünde gündemlerine aldıklarını ve bu çalışmaları da genele yayarak hedefe ulaşacaklarını söyledi.

Gündemin 8. maddesiyle yine Güzelcehisar Köyü Hisar Mahallesi lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak iskele ve buna bağlı seyir terası ve diğer düzenlemelerinin 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınması ile ilgili dosyasında görüşüleceğini belirten Dursun son dönemde Mugada sahilinde yürütülen planlı çalışmaların devamı olan büyük Kızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar sahillerini kapsayan planlı düzenlemelerle gelecek nesillere çok daha güzel bir miras bırakacaklarını söyledi.

Gündemlerle ilgili bilgi verdikten sonra Başkan 1. Gündem maddesi olan Karapınar Beldesi ile ilgili Komisyon Raporlarını okutarak raporlar doğrultusunda Meclisin işarı oylarına sundu ve oy birliği ile Karapınar Beldesinin Zonguldak İlinden ayrılarak Bartın İlimize bağlanmasının uygunluğuna karar verildiğini söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan Dursun, Haziran ayı İl Genel Meclis Toplantılarının 07 Haziran 2017 tarihine kadar devam edeceğini belirterek sözlerine son verdi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.