Meclisin Yoğun Eylül Mesaisi Sona Erdi

01 Eylül Perşembe günü İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında başlayan İl Genel Meclisi Eylül ayı toplantıları 07 Eylül Çarşamba günkü birleşimle sona erdi.

5 gün süren Eylül ayı toplantıları ile ilgili gündemi değerlendiren Başkan Dursun şunları ifade etti: Eylül  ayı toplantılarının 5 gündem maddesiyle başladığını,  toplantı dönemi içerisinde idarenin meclise sunduğu 3 dosya ile  birlikte 8 gündem maddesinin görüşüldüğünü, ilk beş maddenin bir önceki aydan komisyonlara havalesi gerçekleştirilen dosyalar olduğunu, bu dosyaların da komisyonlardan geldiği şekliyle karara bağlandığını yine 3 yeni dosyanın ise meclisteki ilk görüşmelerinin yapılmasıyla birlikte ilgili komisyonlara havalelerinin yapıldığını söyledi.

Eylül ayı toplantılarında karara bağlanan 5 dosya ile ilgili bilgi veren Dursun şunları ifade etti: Gündemin 1. maddesinde yer alan Kumluca Beldesinin Kirsinler Köyündeki Şehit Mezarlığına giden yolun 400 metrelik mesafesinin Kilitli Parke Taşı ile yapımının 2016 yılı ek yatırım programına alınmasına meclisin oy birliği ile karar verildiğini söyledi. Bu konuda hassasiyet içerisinde olduklarını konuyu duyarlılıkla yerinde görerek değerlendiren başta komisyon üyeleri olmak üzere yine kararın oy birliği ile alınmasını sağlayan tüm meclis üyelerine de teşekkür ediyorum dedi.

Gündemin 2 maddesinde yer alan ‘Eğitim Tesisi Tahsisi’  konulu dosya üzerinde alınan karar ile ilgili açıklamasında da, 2012 yılında  üniversitenin ilçelerimizde kampüs oluşturabilmesinin önünü açmak amacıyla 5. dönem İl Genel Meclisi kararıyla Ulus İlçesinde özel idarenin mülkiyetindeki parselin, 20 yıllığına Bartın Üniversitesine Yüksekokul yapılması kaydıyla şartlı olarak tahsisinin yapıldığını ve ilgili kurumunda şartları yerine getirerek Yüksekokulu tamamladığını ve binanın kullanım izinlerinin de alındığının  yapılan komisyon toplantılarında görüldüğünü söyledi. Günümüz itibarıyla  Ulus Hizmet Vakfınca inşaatı tamamlanarak eğitim öğretime hazır hale getirilen eğitim binasının, kullanım hakkının 16 yıl süreyle arsa tahsis süresi olan 2032 yılına kadar Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne verildiğini, ayrıca iş ve işlemler içinde Bartın Valisine yetki verildiğini söyledi. Ardından Meclisçe gerçekleştirilen tahsis ve kullanım hakkının Ulus ilçemize ve Üniversitemize tekrar hayırlı olmasını dileyerek üniversite binası inşasında emeği ve katkısı olan başta Ulus Hizmet Vakfı olmak üzere Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ’a  ve tüm hayırseverlere yürekten teşekkürlerimizi sunuyor, Yüksekokulumuzun İlçemize hayırlı olmasını diliyoruz dedi.

Yine gündemin 3 . maddesinde de aynı parsel üzerinde bulunan  geçmiş yıllarda Ulus İlçe Özel İdaresinin şantiye binası olarak hizmet veren  binanın aynı kapsamda eğitim- öğretim yapılması kaydıyla kullanım hakkının 16 yıllığına Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne verilmesinin oy birliği ile karara bağlandığını açıkladı.

Sırasıyla gündemin 4. maddesinde yer alan “Sürekli İşçilerin Kadro Tahsisi” konulu dosya ile ilgili alınan karar hakkında da açıklama yapan Dursun;  2005 yılında çıkarılan özel idare yasasıyla tüm özel idarelere Bakanlıkça norm kadro verildiğini, bu kapsamda Bartın İl Özel İdaresine de 70 adet sürekli işçi kadrosunun verilerek  kadro tahsis yetkisinin de yerelde il genel meclislerine bırakıldığını söyledi.  Bu kapsamda   2015 yılında görevlendirme usulü ile çalışan personelin belirlenen norm kadrolara atanabilmeleri için  sınav yapılmasını sağlayan kararı aldıklarını ve 70 Kişilik norm kadro içinde yapılan sınav sonrası başarılı olanların atamalarının yapıldığını söyledi. Bakanlığın 2016 yılı için Bartın özel idaresine ilave olarak vermiş olduğu 24 kişilik ilave kadronun da ilgili komisyonlarca değerlendirilmesi ve  meclisteki  görüşmelerin ardından oy birliği ile uygun görüldüğünü söyleyerek   yapılan tahsisin çalışanlarımıza ve idaremize şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz dedi.

Gündemin 5. maddesinde yer alan “Köy Yolları Yönetmeliği”  konulu dosya için alınan karar ile ilgili de açıklama yapan Dursun şunları söyledi: Özel idarenin görev ve sorumluluk alanı içerisinde 1950 kilometre yol ağı olduğunu, 10 yıldır bu alanda yürütülen gayretli çalışmalarla mevcut ağın  %81 inin asfalt, sıcak asfalt, kilitli parke ve beton yollarla standardının yükseltildiğini bu kapsamda yürütülen çalışmalarla 51 İl Özel İdaresi  arasında  Türkiye sıralamasına göre ikinci sırada yer aldığımızı söyleyerek Valilikçe hazırlanmış olan Köy Yolları Yönetmenliğindeki standardı yükseltmeye dönük ilave maddelerinde görüşüldüğünü, ayrıca yeni yapılacak tüm yollarda bundan sonraki uygulamaların 5.10 cm  genişliğin altında yapılmaması ve diğer standartlara uyulması kararının da Meclisin oy birliğince alındığını söyledi.

Gündemin 6. Maddesinde yer alan “Üst Geçit Yapılması’ konulu dosya hakkında da Demirciler Mahallesine yapılması planlanan, İnönü İlkokulu bahçesine denk gelen alanın Bartın Belediyesine tahsisinin yapılmasıyla ilgili dosya olduğunu belirterek ilgili komisyonlara havalesinin yapıldığını söyledi.

Sözlerinin devamında Eylül ayının en önemli 7. gündem maddesinin ise  12-13 Ağustos tarihlerinde Amasra ve Kurucaşile ilçelerinde meydana gelen sel afetinin oluşturduğu hasarların giderilmesi amacıyla yapılacak işlerin Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınması konulu dosyanın olduğunu söyledi. Bu kapsamda 70.000 metre içme suyu boru alımı ile yıkılan 7 adet köprülerin Zemin Etüt ve projelerinin hazırlanmasının  yine afet nedeniyle küçük dereler üzerinde çöken 14 adet menfezin yapılmasının ve  bölgede hasar gören tüm içme suyu tesislerinin yenilenme işlerinin 2016 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınmasıyla ilgili dosyanın  ilgili komisyonlara gönderilerek  aynı kapsamda değerlendirileceğini açıkladı. Devamında afetin yaşandığı alanda yaraların sarılmasına dönük yürütülen tüm çalışmaların aksatılmadan devam edeceğini de belirtti.

Yine 8. Madde ile ilgili de İl Kültür ve Turizm Bakanlığınca ödeneği gönderilen ‘Kozcağız Belediyesi Bakraçboz Mahallesi Yollarına Kilitli  Parke Yapımı’ projesinin 2016 yılı ek çalışma ve yatırım programına alınması konusunun görüşülerek ilgili komisyona havalesinin gerçekleştirildiğini söyleyerek Eylül ayında karara bağlanan dosyaların  İdaremize ve Bartınımıza hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sözlerinin devamında da eylül ayı toplantı komisyonlara gönderilen evrakların ilgili komisyonlarca ayrıntılı olarak değerlendirileceğini belirterek tüm Meclis üyelerine ve ilgili müdürlüklere kolaylıklar diliyorum dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.