Performans Görüşmelerinde Son Viraj

İl Genel Meclisinin Kasım ayı toplantılarının 10’uncu birleşimi, özel idarenin paydaş kurumlarının temsilcilerinin katılımı ile İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

Gerçekleşen toplantılarla ilgili kısa bir açıklama yapan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun şunları ifade etti:

5202 sayılı özel idare kanunu gereği Kasım ayı toplantılarının bütçe görüşmelerine denk gelmesi nedeniyle 20 gün olarak planlandığını, bu sürenin ilk 5 gününde özel idarenin Kasım ayına ilişkin dosyalarının görüşülerek karara bağlandığını, 7 Kasım da ihtisas komisyonlarından gelen raporlar doğrultusunda mecliste alınan karar gereği  39 milyon olarak belirlenen 2017 mali yılı performans planının, çalışma ve yatırım programı ile  bütçe tasarısının  genel görüşme usulüyle mecliste sürdürüldüğünü söyledi.

Devamında performans planında yapılacak olan doğru ve olumlu çalışmaların aynı şekilde çalışma ve yatırım programlarına da yansıyacağını, o nedenle bütçenin omurgası olarak nitelendirilen bu çalışmayı meclis olarak son derece önemsediklerini belirtti. Bu anlayışla  istişareye dönük çalışmalarla özel idareye paydaş olan kurumların da görüş ve önerilerini her zaman önemseyerek dikkate aldıklarını, eğitim yatırımlarının görüşmeleri esnasında Milli Eğitim Müdürlüğünün taleplerinin değerlendirildiğini,  yine Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun'un Bartın’ı tanıtan projelerini ortaya koyan sunumunun Bartın’ın tanıtımı açısından turizmin gelişmesine de fayda sağlayacağının düşünülerek projenin mecliste değerlendirileceğini söyledi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir sunumuyla da, Bartın'da amatör spor kulüplerinde spor yapan 17 bin Lisanslı sporcunun  ihtiyaçlarını konu alan taleplerin geniş kapsamda Mecliste ele alındığını belirtti.

Halk Sağlığı Müdürü Dursun Koç ise il genel meclisinin ve özel idarenin her zaman desteğini yanlarında hissettiklerini söyleyerek meclis kararlarıyla geçmiş yıllarda kurumun ambulans filosunun güçlendirilmesi amacıyla 1 adet 0 klm ambulans alındığını, yine Halk Sağlığı Müdürlüğünün kanser tarama aracının alınmasına önemli ölçüde katkı sağlandığını,  o nedenle öncelikle bu projelerin hayata geçirilmesinde katkısı olan tüm meclis üyelerine teşekkür ederek Sağlık Bakanlığınca Bartın'da yürütülen Toplum Sağlığı Merkezlerinin Yapımlarının ihtiyaç nispetinde devam edeceğini,  2016 yılında yapımı tamamlanan Tekkeönü, Kurtköy, Ellibaş ve Kızılelma Aile Sağlığı Merkezlerinin de çevre düzenlemelerinin yapımıyla birlikte hizmete alınacağını söyledi. Ayrıca köylerdeki içme suyu depolarının vatandaşlarımızın sağlığı açısından hijyenik hale getirilmesinin önemli olduğunu, 2017 programlarında da bu yönde yapılacak çalışmaların önemli olacağını açıkladı.

Bartın’ın emniyeti ve asayişini sağlayan İl Emniyet Müdürü Îsâ Aydoğdu  ile İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Osman Arslan'ın da yapmış oldukları konuşmalarında, ortaklaşa değindikleri İlin emniyet ve asayişini sağlamaya dönük kamera güvenlik sistemlerinin, kırsal alanı da içerisine alacak şekilde planlanmasının önemli olduğunu belirttiler.
 
Bu kapsamda yürütülecek çalışmaların terörle mücadele başta olmak üzere yine her türlü suç olayının  süratle ortaya çıkarılmasına önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirterek yine aynı kapsamda şehir içerisinde yürütülen emniyet hizmetlerinde kullanılmak üzere motorize ekiplerinin sayısının artırılması yönündeki taleplerini meclise iletmeleriyle birlikte Emniyet Müdürü Îsâ Aydoğdu ile Alay Komutanı Osman Arslan "yürütülen meclis çalışmalarının sonuçlarının şimdiden İlimize hayırlı olmasını diliyor tüm meclis üyelerine bu süreçte kolaylıklar diliyoruz" dedi.

Genel görüşmelerin sonunda Başkan Dursun, "Bartın’ın büyümesi ve gelişmesi için ortaya konulan bu çalışmaların büyük önem taşıdığını, o nedenle Performans Planı görüşmeleri sürecinde kamu kurumlarının görüş ve önerilerini önemsediklerini belirterek, Bakanlıklarca bütçeleri oluşturulan tüm paydaş kurumlarımızın projelerinin yerel dinamitlerce de desteklenmesinin oluşturacağı sinerji ile birlik ve beraberlik ortamı içerisinde hazırlanan bu çalışmaların Bartınımızın her anlamda gelişmesine katkı sağlayacaktır dedi. Konuşmasının sonunda yürütülmekte olan 2017 yılı Bütçe çalışmalarına vermiş oldukları katkı ve desteklerinden dolayı tüm kurum müdürlerine teşekkür ederek, 16 Kasım Çarşamba günü Performans Planı genel görüşmelerinin sonlandırılarak 2017 Mali Yılı Performans Planının  aynı gün mecliste oylanarak karara bağlanacağını açıkladı. Ardından 10 gündür yoğun  tempoyla yürütülen bu çalışmalara katkı sağlayan meclis üyelerimize ve idaremizin tüm çalışanlarına ayrıca  teşekkür ediyorum" dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.