Vali Çınar Veda Ediyor

Bakanlar Kurulu’nun 21.05.2014 tarih ve 2014/6366 sayılı kararı ile Merkez Valiliği’ne atanan Vali Ali ÇINAR onuruna veda yemeği düzenlendi. Programa Sayın Vali Ali ÇINAR ve Eşi Elife ÇINAR Hanımefendinin yanı sıra Bartın Milletvekili Yılmaz TUNÇ ve eşi, Garnizon Komutanı Mehmet ERDEMİR, Belediye Başkanı Cemal AKIN ve eşi, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfullah ÖSELMİŞ ve eşi, Ağır Ceza Reisi Bekir Nabi ÇELEN ve eşi, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan KAPLAN, Vali Yardımcısı Şefik AYDIN ve eşi, Vali Yardımcısı Osman ALTIN ve eşi, Vali Yardımcısı Ünal COŞKUN ve eşi, Vali Yardımcısı Özgür Aydın ÖZMEN, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alaaddin KARSAVURAN ve eşi, İl Emniyet Müdürü Mehmet ALTINOK ve eşi, İl Genel Meclis Başkanı Kenan DURSUN, İl Özel Genel Sekreteri İbrahim KAYIŞ, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, İl Müftüsü Mahmut GÜNDÜZ, Defterdar Ali SAĞLAM, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat ÇAKIR, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Yöneticileri, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve işadamları ile basın mensupları katıldı.

Veda yemeğinde konuşma yapan Vali Yardımcısı Osman ALTIN, “Bir yıl süren Valilik görevi bazılarımıza kısa gelebilir. Ancak zamanı iyi kullandığınızda, bu bir yıla çok şeyler sığdırabilirsiniz. Sayın Valimiz de bilgi ve tecrübeye dayalı enerjik yapısıyla saat mefhumu gözetmeden, zamanı da çok iyi planlayarak Bartın için dikkatli ve özverili bir çalışma içerisinde bulunmuştur. Disiplinli bir devlet adamı olarak işini hep yakından takip etmiş, sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçınmamış, maiyetine hep güvenmiş ve onlarında güvenini kazanmıştır. Bu manada “Devlet Adamlığı” tabiri kendisine yakışan; çalışkanlığı, dürüstlüğü, kamu malını ve parasını gözeten tutumu ile de bizlere örnek bir idareci olmuştur. Sayın Valimiz en zor kararları alırken bile metanetini korumuş, bu kararlarda hep kamu ve vatandaşlarımızın menfaatlerini öncelemiştir. Hatır için iş yapmamış, televizyon ve gazetelerde haber olmak için özel çaba harcamamış, devlet parasının her kuruşunun yerinde harcanması hususunda amir ve memurları sürekli olarak uyarmıştır. İş yapmak adına inşaat yapmamış, hizmetin gerekleri ve kamuoyunun taleplerini dikkatle inceleyerek inşaat işine karar vermiştir. Bir ilde üretilen kamu hizmeti ve icra edilen görevler birbirleriyle ahenkli olursa vatandaş memnuniyeti hat safhada olur. İlin genel gidişatı ile içtimai ve iktisadi kalkınmasını düzenlemek, yönlendirmek ve geliştirmek gibi bazı temel görevleri olan Valiler; illerde, bu öncü rolleriyle toplum dinamiklerini harekete geçirebildikleri takdirde başarılı olurlar. Halkın ilgi ve sevgisine de böylelikle mazhar olurlar. Sayın Valimizin Bartın’da en fazla mesai harcadığı husus da işte budur ki, organize sanayi bölgesiyle yakından ilgilenmiş, yeni iş yerleri ve sanayi tesisleri açılmasını teşvik etmiş, İlimizde üretilen sanayi mallarının daha iyi şartlarda üretimi ve pazarlanması konularında çalışmalar yürütmüştür.

Bu bir yıllık süre içinde eğitim-öğretim yapılan binaların fiziki şartlarının iyileştirilmesi noktasında ilgililere emir ve talimatları olmuş, kendisi de yakından takip etmiştir. Eğitim alanında İlimiz bu sayede önemli kazanımlar elde etmiştir. Abdipaşa, Kozcağız ve Kumluca Beldelerimiz ile Amasra ve Ulus İlçelerimizde yeni okul binaları yapımını başlatmış, Merkez İlçemizde de ikisi devlet imkanları ile biri de Ticaret ve Sanayi Odasınca yapılmak üzere planlamaya almıştır. Bu okullarımızın yapımına da bu yıl içinde başlanacaktır. Böylece İlimizin okul ihtiyacı büyük oranda çözülmüş olacaktır. Vali Ali ÇINAR, ulufe dağıtan, ihsanda bulunan devlet anlayışının çok uzağındadır. Kendisini halkın üzerinde görmez tam aksine onların içinden biri olarak hakkı teslim eden, hukuku uygulayan bir idarecidir. Yoksul ve kimsesizlerle, yaşlılarımızla, yurtlarımızda kalan çocuklarımız ile yetimlerle yakından alakadar olmuştur. Bizlere de sürekli bu hususları takip etmemiz, onların sorunlarıyla ilgilenmemiz konusunda emirleri ve nasihatleri olmuştur. Bartın Mahalli İdareler Birliğine İl Özel İdaresinin de üye olarak katılmasını sağlayarak, il çapında daha etkili hizmet üretilmesini teşvik etmiştir. Yapılan genel kurulda Birlik Başkanı olarak seçilmiş ve İlimizin en önemli sorunlarından olan katı atık düzenli depolama tesisi için proje çalışmalarını başlatmıştır. Vali Ali ÇINAR’ın her alanda İlimize yaptığı katkıları burada bu konuşma içine sığdırabilmek mümkün değildir. Bizler kendisiyle çalışmaktan mutluyduk ve her gün ayrı bir heyecanla işimize geliyorduk. Hep hayırla yad edeceğimiz Sayın Valimizi, memleketine hayırlı bir evlat olarak yetiştiren kıymetli anne ve babalarına ve emeği geçen öğretmenlerine hürmetlerimizi, zor zamanlarda bile hep yanında olan ve kendisine destek olan kıymetli eşlerine şükranlarımızı sunuyoruz. Eminim ki kadirşinas Bartın halkı da kendisini unutmayacak, hayırla ve dua ile yad edeceklerdir. Ben Sayın Valimizden üzerimizde olan haklarını helal etmesini istirham ediyorum. Mesleki ve hususi hayatında başarı ve mutluluklarının, ailesi ve sevenleriyle birlikte daimi olmasını temenni ediyor, siz değerli konuklarımıza da katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Bartın Milletvekili Yılmaz TUNÇ ise konuşmasında, “Sayın Valimiz Ali ÇINAR’ın veda yemeğinde biraradayız. Sayın Valimizle birlikte bir yıllık bir zaman diliminde çalışma imkanı bulduk. Bartın’da çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Eğitim, ulaşım ve sanayi başta olmak üzere son bir yılda çok büyük mesafe katettik. Bartın halkı adına Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Bu bir kamu görevidir, takdir böyleymiş. İnşallah bundan sonraki kamu görev hayatında başarılar diliyorum. Tabi Bartın’ı unutmayacaktır. Bartın’ın bir gönül elçisi olmasını istirham ediyorum. İnşallah o da bunu gerçekleştirecektir. Ben bu duygu ve düşüncelerle tekrar Sayın Valimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bartın halkı kendisini hizmetleriyle anacaktır.” dedi.

Duygulu anların yaşandığı yemekte konuşan Sayın Vali Ali ÇINAR, “Bakanlar Kurulunun 03.05.2013 tarih ve 2013 / 4699 sayılı kararı ile atandığım ve 21.05.2014 tarihinden bu yana görev yapmaktan şeref duyduğum Bartın Valiliği görevinden, yine Bakanlar Kurulunun 21.05.2014 tarih ve 2014/6366 sayılı kararı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile atandığım Merkez Valiliği görevine başlamak üzere 02 Haziran 2014 günü ayrılıyorum.

Bir yıl önce Bartın Valiliği görevine başlarken sizlerle paylaştığım üzere; tüm iş ve hizmetlerimizi hak, hakkaniyet ve adalet prensiplerine uygun olarak yerine getirmeye, hiç kimseyi ötekileştirmeden herkese Devletimizin şefkatini ve hoşgörüsünü göstererek, kişilerin menfaatinden ziyade kamu yararını ön planda tutarak, israfı önleyerek ve verimliliği artırarak görevimizi yapmaya azami gayret gösterdik. İlimizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına dönük; gerek kamu, gerek özel sektör ve gerekse sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerin artırılması için yoğun bir mesai harcadık. Bu kapsamda; Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen ve Bakanlıklar tarafından desteklenen projeler, KÖYDES projeleri, BAKKA Destekli Projeler, AB Projeleri ve Mikro Kredi Destekleri ile İl Özel İdaremiz tarafından yürütülen kırsal kalkınma yatırım ve hizmetleri, sanayinin, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine ilişkin projeler başta olmak üzere pek çok yatırım ve hizmetlerin gerçekleştirilmesine özel önem verilmiştir.

İlimizin kamu hizmet kapasitesini artırmak üzere; kurumsal düzenlemeler yapılmış, personel sayıları artırılmış, araç ve gereç ihtiyaçları karşılanmıştır. Kıymetli vatandaşlarımızın sürekli talep ettiği; güvenlik, eğitim, sağlık, ulaşım, trafik, sosyal yardım ve sosyal hizmetler, doğal hayatın ve çevrenin korunması, turizmin geliştirilmesi, gençlik ve spor gibi hizmet konularında yoğun bir faaliyet yürütülmüştür. Tüm vatandaşlarımızla iyi bir iletişim içinde olmaya hassasiyet gösterdik. Bu süreçte Şehit Aileleri, Gazilerimiz ve yakınları, Huzurevi sakinlerimiz ile Öksüz ve yetimlere sürekli ilgi gösterilmiş ve destek sağlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Mahalli İdarelerimizin kendi görev alanlarında yürüttükleri hizmetlere de destek verilmiştir. Öte yandan, üretim ve istihdamın artırılması için, Müteşebbislerimizi Organize Sanayi Bölgemizde ve diğer sanayi alanlarında yatırım yapmaya teşvik ettik.

İlimizde yürütülen ve yukarıda bir kısmı belirtilen yatırım ve hizmetleri; Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız olmak üzere, Sayın Bakanlarımızın, İlimizin Sayın Milletvekillerinin desteği ile Mülki Amirlerimiz, Belediye Başkanlarımız, Güvelik kuruluşlarımız, Kamu Kurumlarımız, Meslek Odalarımız, İl Genel Meclisimiz, Muhtarlıklarımız, Özel Sektör ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birlikte yaptık. Her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Mülki, Askeri, Adli Kurumlarımız, Mahalli İdarelerimiz ve Üniversitemiz arasında koordinasyon içerisinde çalışma yürütülmesine özen gösterilmiştir.

Bartın Valiliği görevimiz sırasında; kamu kurumlarımızın yönetici ve personeline, meslek odalarının yöneticilerine, sivil toplum ve özel sektör kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerine, basın mensuplarımıza, tüm vatandaşlarımıza, bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bartın Valiliğine atanan meslektaşım Sayın Vali Seyfettin AZİZOĞLU Bey’e ve bundan sonra Bartın halkına hizmet verecek herkese de başarılar diliyorum. Görev yaptığımız bu bir yıllık süre içerisinde Bartın’da hoş bir seda bırakmış olma temennisiyle, burada bulunan herkese ve Bartın halkına varsa hakkımı helal ediyor, sizlerden ve tüm halkımızdan haklarını helal etmelerini istirham ediyorum. Sizlere ve Bartın halkımıza sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir gelecek dileklerimle arz-ı veda ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Sayın Vali Ali ÇINAR’a, Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakamları adına kıdemli Vali Yardımcısı Şefik AYDIN tarafından hediye takdim edildi. Daha sonra Sayın Vali Ali ÇINAR’ın görev süresince İlimize yapmış olduğu hizmetlerden derlenen fotoğraflarla sunum gösterisi yapıldı. Yenilen akşam yemeğinin ardından Sayın Vali Ali ÇINAR ve Sayın Hanımefendi masaları tek tek ziyaret edip, katılımcılarla helalleşerek vedalaştı.

Vali Ali ÇINAR, 02 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 10.30′da Bartın Valiliği hizmet binası önünde gerçekleştirilecek veda töreni ile uğurlanacak.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.