Yatırımlarda 2018 Yılı Tarihe Geçecek

Bartın İl Genel Meclisinin 75 Bin Metre Kare Kilitli Parke Yol Yapımı Olarak Planladığı Ek Program 3. Birleşimde Oy Birliği İle Kabul Edildi

Bartın İl Genel Meclisinin Haziran ayı son birleşiminde ek programla ilgili açıklama yapan Başkan Kenan Dursun şunları ifade etti: Bartın il özel idaresinin görev ve sorumluluk alanında yer alan 2000 km lik yol ağı içerisinde 2005 yılından bugüne il genel meclisimizde alınan kararlarla 120 milyonu aşan rakamlarla kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımdaki konforu artırdıklarını, 12 yıldır aralıksız devam eden köydes projeleri ile de Bartın'da 150 milyonu aşan rakamlar ile de hem içme suyu hem de yol standartlarını yükselten çalışmalara imza attıklarını söyledi.

12 yıl öncesine bakıldığında bir çok sorunla yüz yüze bırakılan Bartın'ın en önemli sorunlarından birinin de kırsalda bulunan 2000 km lik yol ağının sadece %23 ünün asfaltlana bilmiş olmasının aslında 85 yıllık tüm yönetimleri sorgulayacak önemli bir kayıt ve envanterdir diyen Dursun 2005 yılından bugüne bu alandaki eksikliğin giderilmesi için hükümetimizin yerel yönetimlerde gerçekleştirdiği reform ile il özel idarelerine ve il genel meclislerine verdiği yetkilerle Bartın'da gece gündüz yapılan çalışma ile 12 yılda %85 asfalt oranına ulaşıldığını belirtti.

12 yıllık gayretli ve sistemli bir çalışma ile bu alanda geçmiş tüm yönetimlerin 4 katı hizmet üreten bir yapının içerisinde olmaktan her zaman büyük gurur duyduklarını o nedenle bundan sonrada aynı anlayış ile bu çalışmaların çok daha planlı ve güçlü bir şekilde sürdürüleceğini söyledi. 2018 yılında 22 milyon TL köydes ödeneğinin yine köylerdeki ana grup yollarının standardının yükseltilmesi başta olmak üzere içme suyu projeleri ile altyapı kanalizasyon projelerinin hayata geçireceklerini bu çerçevede il genelinde 85 km sıcak asfalt ve beton yol imalatlarının yapılacağını, 11 km kilitli parke taşı ile yol düzenlemesi gerçekleştirileceğini, 59 projeyle de köylerdeki içme suyu tesislerinde geliştirme çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Ayrıca 7 köyde kanalizasyon alt yapı işlerinin tamamlanacağını söyleyen Dursun, 2018 yılı köydes ve özel idare programlarının birleşimi ile toplamda 30 milyona varan rakamlarla 206 km. yi bulan standardı yüksek yol içme suyu tesisleri ve kanalizasyon çalışmalarını köylere kazandıracaklarını belirtti.

Bu kapsamda İdaremize ödeneklerin aktarılmasında büyük katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere Valimiz Sayın Nusret Dirim’e ve hükümetimize çok teşekkür ediyoruz dedi.

2018 yılı köydes projelerinin kapsamıyla ilgili de açıklama yaparak gönderilen ödeneklerin Yüksek Planlama Kurulunun belirlediği grup yolları, içme suları ve kanalizasyon projeleriyle sınırlandırıldığını, o nedenle Mayıs ayı toplantılarımıza konu olan köylerimizin mahalle aralarındaki yol düzenlemeleri için bir milyon beş yüz bin TL bedelle 75 bin metrekare kilitli parke taşı ile yol yapımını planladıklarını konunun Mayıs ayı içerisinde plan bütçe komisyonunda değerlendirilmesiyle uygulama yerlerinin de belirlendiğini söyleyen Başkan Dursun Haziran toplantılarının 3. Birleşiminde Meclisin oy birliği ile kabul edilen 2018 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım programlarıyla köylerdeki yaşamın çok daha konforlu hale getireceklerini açıkladı.

Devamında Başkan Dursun İl özel idaresinin kendi bünyesinde oluşturduğu beton santrali ve parke üretim tesisiyle grup köy yollarında uygulanacak kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan ve sıcak asfalttan çok daha ekonomik olan beton yol çalışmalarını bu sene ilk defa Bartın'da hayata geçireceklerini söyledi.

Başkan yine yapılacak ek program dahil 183 bin metre kare kilitli parkeyi üreterek yaklaşık 45 km yol düzenleyerek köyleri daha yaşanır hale getireceklerini, 2018 yılı programlarının 12 yıllık özel idare tarihi içerisindeki en büyük farkının tüm yılların rakamlarını egale eden tam bir yatırım yılı olarak özel idare tarihine geçecek olmasıdır dedi. Bu kapsamda yürütülen çalışmalara büyük bir özveri ve gayretle katılan tüm Meclis üyelerine de teşekkür eden Başkan Dursun 6. Dönem meclisinin her alanda Bartın'ı büyütmeye ve geliştirmeye çalıştıklarını, kalan 9 aylık süre içerisinde de aynı anlayış ve gayretle özveri göstereceklerini söyleyerek Haziran ayı toplantılarının şimdiden Bartın'ımıza ve İdaremize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.