İz bırakmak deyince aklınıza ne gelir?

Kısaca tanımlamak gerekirse; bir yoldan, bir yerden, yöreden, bir kalpten, bir serden, bir gönülden giderken, geçerken gittiğinizi, geçtiğinizi anımsatacak belirtiler bırakmak demektir.

Hafızada silinmeyecek anılar yaratmak, kalıcı anlayışlar ve eserler bırakmak demektir.

Makam ve mevkilerdeki uygulamalarda yorum farkı yaratmaktır. Bir bürokrat için ise kişisel çabalarınızla bulunduğunuz yöreye katkı ve faide sağlamak, kısaca görevi layıkı ile yapmak ile iz bırakılır.

Böyle yaparsa bürokrat ataması  burukluk yaratır. Yapmazsa arkasından şükür duası yapılır , tef çalınır.

Sizde iz bırakan kaç  bürokrat var? Herhalde aklınıza 5-10 isim zor gelir. Önemli olan, Milletvekili, Vali, Kaymakam, Müdür, daire amiri olmak veya bu görevleri uzun süre yapmak değil, "iz bırakacak" şekilde yapabilmek önemlidir. Bakıyoruz,  gelip gidenlerden çoğunun bırakınız izleri gölgelerini bile hatırlamıyoruz.
 
Kimler iz bırakır?

Onlar, Az konuşup çok iş yaparlar.

Onlar toplumun yaşamsal değerlerini koruyan denge unsurlarıdır. Görünmez kahramanlardır ve karınca gibi mesai kavramı tanımadan çalışırlar.

Görevlerinin yüklediği sorumluluğun bilincindedirler. Koşuşturmaktan başka bir şey düşünmezler. Bir siyasinin gölgesine girmek ihtiyacı duymazlar.

İşte Onlar, iz bırakırlar.

Unutulmazlar arasındaki yerlerini alır ve örnek gösterilirler.

Geleceği aydınlatmaya çalışan gerçek yurtseverlerdir.

Onlar, çifte standart bilmezler, idare-i maslahatçı olmazlar. 
 
Hepimizin hafızasında iz bırakmış unutamadığımız, görünce aklımıza huzurun geldiği Jandarma Komutanı, başarılı operasyonlara imza atmış, güler yüzü ile halkın sevgilisi olmuş Emniyet Müdürü, vergi bilincini belletmiş bir Defterdar, İnsanı kaybetmeyi değil topluma kazandırmayı amaçlamış bir Yargıç, Cumhuriyet Savcısı, imkanlarını kentin sosyal yaşamını geliştirme adına kullanan Garnizon Komutanı vardır.

Onları Unutamayız.

Çünkü O'nlar dönemlerine damgasını vuran ender isimlerdir.

O'nlar İz bırakanlardır.

Onlar Kurumlarına saygınlık kazandıran güzel yürekli insanlardır.

İz bırakmak için Dürüst, çalışkan, adaletli olmak lazımdır.

İz bırakmak için; Devlet adamı duruşu sergilemeyi kişisel çıkarların önünde tutmak, bir sonraki makam yada mevkiinin hesabı ve yatırımı içerisinde olmamak lazımdır.
 
İlimizden iki bürokratın ataması çıktı. Bunlardan biri İl Planlama ve Koordinasyon müdürlüğü de yapan Güngör Abussuutoğlu, diğeri ise İl çevre ve Orman müdürü.

Güngör Abusuutoğlu Nazik, kibar, beyefendi görüntüsü ve sorumluluğunun bilinci içindeki çalışmaları ile kurumunun ve biriminin prestiji oldu. Bartın 2023 Stratejik planı kitabını redakte etti, İldeki tüm yatırımları takip etti ve raporlaştırdı, Son olarak, Bartın Irmağının Peysaj Odaklı Rekreasyonu Projesi ve Sempozyumunun koordinasyon ve sekretaryası görevini gece yarılarına kadar çalışarak yürüttü. En önemlisi Bartın’ı gerçekten sevdi ve sorunlarını içselleştirdi.

Kendine güvenenleri de üstlendiği görevleri layıkı ile yaparak hiç mahçup etmedi. Güngör Abussuutoğlu’na Antalya’daki yeni görevinde başarılar dileriz.Kendisin ileride kentimizde yine önemli görevlerde görmek isteriz.

İl Çevre ve Orman Müdürümüz için de keşke giderayak güzel şeyler söyleyebilseydik.

Kendisinin görev yaptığı  süre içinde Bartın tam bir çevre kirliliği bombardımanına maruz kaldı.

Dereler siyanürlü aktı.  Prestijli kurumların raporları “akredite” değil diyerek yok sayıldı.

Bartın kaçak kömür cenneti oldu. Hava kirliliği kadermiş gibi davranıldı. Önlem alınmadı. İdare-i maslahat edildi.

Bartın ırmağı kırmızı  aktı. Toplu balık ölümleri oldu. Kirlilik kaynakları meçhul kaldı. Malüm ilan edilemedi, cezalar caydırıcı değildi. Çevre konusundaki zafiyetleri, kendisinin Çevre değil, Orman konusunda diploma sahibi olmasına yorabiliriz.

Ancak Küre dağlarının potansiyeli de yeterince kullanılamadı, koruma ve kullanma konusunda ilerleme Kastamonu ayağının çok gerisinde kaldı.

ÇED halkın katılımı toplantısından bir gün önce Termik Santral yapmayı planlayan şirket yetkilileri ile yemek yemesini kendi talihsizliği olarak yorumluyorum.

Yine de kendisini Bartın’ımıza her zaman bekleriz. Ancak sadece turist olarak…

Bu arada her yıl içişleri Bakanlığı İllerden yılın başarılı bürokratlarının isimlerini ister. Bu bürokratlar maaş vb. ödüllerle taltif edilir.

Bartın’da Yılın bürokratı  kim seçildi acaba?
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin aza 8 yıl önce

bıravo bartın için çok güzel konularadeğinmişsin siz bartına her zaman lazımsınız hele eline ağzına sağlık

Avatar
ismi lazım değil 8 yıl önce

Çevre Müdürünü pek tanımam ama Hema ile ilgili konularda taraf olduğunu çevresel konularda gereken çalışmaları yapmadığan katılıyorum.
Planlama uzmanı arkadaşa gelince iyi tanışmayız 2 kere yanına gittim bir çalışmamızda görüş almak için belki hatırlamz bile beni ama bu kadar yol gösterici, paylaşımcı, elinden gelen hertürlü yardımı yapan ve işinde uzman (gerçek uzman) başka biri yoktur bartında diye düşünüyorum.Kendisini tebrik ediyorum.Bartın'ın kaybıdır diye düşünüyorum.

Avatar
mehmet yılmaz 8 yıl önce

bir önceki yorumu yapan arkadaş bence şunu gözardı etmemeli çevre müdürünün elinde değil birçok şey... iktidar partisini sayın vekilinin bile net olarak karşı ol-a-madığı termik santral konusuna atadıkları bürokratı ne yapabilir. zeki şaltunun o kadar kötü bir bürokrat olmadığını ama bartında çalışmakla şansszı olduğunu düşünüyorum.
güngör beyin ise bartından ayrılması kocaman! ildeki nitelikli kişilerden birinin kaybı anlamına geldiğini görerek üzüldüm.genç yaşına rağmen bu kadar birikimli birinin bartından ayrılması bencede bartın için kayıptır.Antalya hayrını görsün neden kaybedlirse bu insanlar

Avatar
bartınlı memur 8 yıl önce

yazmayacktım yorumları gördüm bende dayanamdım.bartınlı memurum ve yazdıklarınıza aynen katlıyorum.Tayini çıkan iki kişiyide iş nedeniyle tanırım.güngör bey başarılymış önemli bir ile tayin oldu.Zeki beyde başarılymış onunda başkente çıktı.
Güngör bey işini iyi yapan nesorsanız cevabını aldığınız bilgisi ve donanımıyla güven duyulan pozitif birisi.allah var bartın için bartınlıdn çok emek verdi bartına.bir kısmına değinmişsiniz zaten dahada var.Zeki beyin bartına ne verdiğini konumuyla ilgili nasıl güzel bir iş bıraktı bulamadım bilmiyorum.onlarıda örnek vermişsiniz neleri yapmadığına başlıcalarından bahsedilmiş yazıda.
güngör bey ödüllendirilmiş olsun analdım.zeki beyde ödüllendirldi ankarayla.bunu kim nasıl değerlendiryor.cevabını bilsemde soruyorum.gazetede gördüm vali takdirname vermiş uzmanımıza vali haklı. zeki beyede verdimi?? bu tayinler yapılırken başbakanın deyimiyle er kişileri nasıl biliryorsun diye soruldumu vali beye.sanmam
ankaraya mis kokulu günler.