Erdoğan'dan Kerkük tepkisi!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ta toplu açılış törenine katıldı.

İlgili Foto Galeriye Git

Erdoğan, "Kerkük'te bir defa milli bayrağın dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Çünkü 'Kerkük Kürtlerindir' safsatasına Türkiye olarak biz asla uymuyoruz. Kerkük orada yaşayan Türkmeniyle, Arabıyla, Kürdü varsa Kürdüyle hepsinindir. 'Bizimdir' diyerek böyle bir iddianın içine girmeyin onun bedeli de ağır olur. Hemen o bayraklarınızı indirin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta Madenci Anıtı önünde 35 projenin toplu açılış töreninde halka hitap etti. Erdoğan, Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi Filyos Beldesi'nde Batı Karadeniz Bölgesi'ni cazibe merkezi haline getirecek Filyos Limanı projesinde kazmayı Aralık 2016'da vurduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta Madenci Anıtı önünde 35 projenin toplu açılış töreninde halka hitap etti. Erdoğan, Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi Filyos Beldesi'nde Batı Karadeniz Bölgesi'ni cazibe merkezi haline getirecek Filyos Limanı projesinde kazmayı Aralık 2016'da vurduklarını söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin 3'üncü büyük limanı olan Filyos Limanı'nın, Karadeniz'in çıkış kapısı olacağını, Marmara ve Boğaz'ın yükünü azaltarak önemli bir alternatif olacağını kaydetti. Erdoğan, proje ile bölgede 12 bin kişilik istihdam oluşacağını belirtti.

'BANA SLOGAN ATMAYIN'

Erdoğan, Zonguldak'a yaptıkları diğer yatırımları anlatırken öndeki maden işçileri, 'İşçi alınsın üretim artsın' sloganı atarak Türkiye Taşkömürü Kurumu'na işçi alınmasını istedi. Bunun üzerine Erdoğan, "Sloganik şeylerle bizim konuşmalarımızı kesmeyin. Bak ben buraya geldiğimden bu yana 3 bin- 3 bin 500 kişi aldım. Dürüst olun. Ve eleman almakla üretim artmıyor. Biz her şeyi düşünürken ülkenin menfaatini de düşüneceğiz. Olayı bazı fitne unsurlarının girmesiyle slogana dönüştürmeyeceğiz. Çünkü bu ülke hepimizin. Hep beraber bu ülkede ekmek sahip olacağız. 3 bin-3 bin 500 kişiyi buraya alan benim. Bana slogan atmayın. Bunu başkalarına yapın" dedi.

'MECLİS'İN FESHEDİLMESİ YOK'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun, "Cumhurbaşkanı gelecek bütün parlementoyu feshedecek" dediğine işaret eden Erdoğan, "Böyle bir parlementonun feshi diye bir şey asla söz sonusu değil. Tam tersine daha güçlü bir parlemento var. Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkıyor. Ve güçlü parlemento ile birlikte eğer cumhurbaşkanı bir seçim yenileme kararı alacak olursa, hem milletvekili seçiminin yenilenmesi demektir, hem de cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi demektir. Yani sen kalkıp da 'Ben yenileme kararı aldım, parlamento seçimi yenilececek, cumhurbaşkanı yerinde kalacak.' Yok böyle bir şey. İki seçim de beraber yapılacak. Dolayısıyla bu öyle kolay bir şey değil."

MUHTARLIKLARIN KAPANMASI

Kılıçdaroğlu'nun, "16 Nisan seçim yapıldı, 17'sinde muhtarlıklar kapatılacak" dediğini belirten Erdoğan, "İnandınız mı Ama inananlar var. Bu zatın muhtarlarla işi gücü yok. Zaten muhtarlara değer veren birisi de değil. Ve şu kardeşiniz göreve geldiğinden beri Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'nde, rest çektiler ya, 'Gitmeyeceğim falan.' Sonra geldi. Ama şimdi baktım ne diyor 'Yine giderim' diyor. Çünkü maaalesef düşünmeden konuşuyor. Tabii kılavuzu karga olunca durum değişiyor. Sıkıntı oradan. Şunu öğren. Okumadığın maddeleri bir oku. Bir defa kararnameyle muhtarlık kapanamaz. Zira bunlar kanunla geldiler. Kanunla gelen ancak kanunla gidebilir. Ve cumhurbaşkanlığı kararnameleri ne anayasanın ne de kanunların üzerinde değildir. Ama bunu da bilmiyor. Oku be, oku. Okuya okuya görmeli işi sonuna pişman olmamalı kişi" diye konuştu.

'BU KANSER VİRÜSÜNÜ TEMİZLEYECEĞİZ'

Kılıçdaroğlu'nun, 15 Temmuz darbe girişiminin senaryo olduğundan bahsettiğini ifade eden Erdoğan, "Ey Kılıçdaroğlu elinde bir belge varsa çık açıkla. 16'sından sonraya bırakma rezil olursun. Her zaman diyorsun ki 'Elimde dosyalar' var. Bu güne kadar söylediklerinin hiçbirisi ortaya çıkmadı. Sayın başbakan da söyledi ben de söylüyorum açıkla da bizi rezil et. Biz şu anda orduda, emniyet teşkilatımızda, devletin kurumlarında ne kadar FETÖ'cü varsa temizliyoruz. Temizlemeye devam edeceğiz. Cünkü bu kanser virüsünü bu ülkenin, bu devletin bütün bünyesinden temizleyip atacağız. Bunlara hayat hakkı tanımayacağız. Zira bunlar bu milleti böldüler, bu ümmeti böldüler. Dolayısıyla bu mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Öyle bu işi yaralı bırakmayız" dedi.

'HEMEN O BAYRAKLARINIZI İNDİRİN'

Kerkük'teki bayrak tartışmalarına da değinen Erdoğan, şunları söyledi: "Kerkük'te bir defa milli bayrağın dışında orada ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış buluyorum. Ve oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben Irak Bölgesel Kürt Yönetimine sesleniyorum; Bu yanlıştan bir an önce dönün. Zira şu anda Irak Merkezi Yönetimi zaten onu doğru bulmadığını aldılar kararı açıkladılar. Bizer de aynı şekilde buradan uyarıyı yapıyoruz. Çünkü 'Kerkük Kürtlerindir' safsatına Türkiye olarak biz asla uymuyoruz. Kerkük orada yaşayan Türkmeniyle, Arabıyla, Kürdü varsa Kürdüyle hepsinindir. Dolayısıya 'bizimdir' diyerek böyle bir iddianın içine girmeyin onun bedeli de ağır olur. Türkiye ile münasebetlerinizi bir defa bozarsınız. Münasebetlerimiz şu anda iyi gidiyor, bu münasebetleri bozmayın. Hemen o bayraklarınızı indirin. Sadece Irak milli bayrağı ile orada yola deva edin. Yoksa şu andaki geldiğimiz noktadan kusura bakmayın geri adım atmaya mecbur kalırsınız."

'BUNLAR FAŞİSTTİR DİYORUM, RAHATSIZ OLUYORLAR'

Hollanda ve Almanya'da bakanlara salon verilmediğini hatırlatan Erdoğan, "Bir hanım bakan arabanın içine mahkum edilir mi Bu hanım bakan. Orada bizim konsolosluğumuz var. Bizim toprağımız. Orayı bile kilitlediler. 'Bunlar faşisttir' diyorum rahatsız oluyorlar. 'Bunlar nazi artıklarıdır' diyorum rahatsız oluyorlar. İstediğiniz kadar rahatsız olun. Böyle devam ettikçe ben de böyle konuşmaya devam edeceğim. Aynısını Almanya yaptı. Almanya teröristleri sokaklarda dolaştırıyor. Ama benim bakanlarımı konuşturmuyor. Ondan sonra haber gönderiyor. 'İşde münasebetleri tekrar düzeltelim.' Dur bakalım. Şu 16 Nisan'ı geçelim bakalım. Her şeyin bir karşılğığı var, bir bedeli var. O bedeli ödeyeceksiniz. Türkiye için kurulan tuzaklar eninde sonunda bunların başına geçecektir" diye konuştu.

'YALANDA ÇOK KIVRAK'

Kılıçdaroğlu'nun "Hayır diyenlere terörist diyorlar" dediğini söyleyen Erdoğan, "Yalanda çok kıvrak. Kılıçdaroğlu yalan söyleme. Alıştık senin yalanlarına ama bıktık. Bir defa bizim için demokrasilerde biz hangi oyu kullanıyorsak herkes aynı oyu kullansın diye bir şey yok. Hür iradesiyle millet oyunu kullanır. Yeter ki dürüst olalım, doğru anlatalım ve milleti yanlış istikamete sevketmeyelim. Biz de burada neyin yanlış neyin doğru olduğunu anlatıyoruz. Kandil'deki 'hayır' diyor. Bunu söylemek seni rahatsız etmesin. İmralı 'hayır' diyor, niye rahatsız oluyorsun. Daha bir kere sen PKK'yı lanetleyemedin be Kılıçdaroğlu. Hakkari'ye gittin miting yapıyorsun meydande bir tane Türk bayrağı yok. Kayıtları çıkarıp yüzüne mi vuralım" dedi.

Mitingin ardından Ak Parti İl Başkanı Zeki Tosun, Erdoğan'ın, 1991 yılında merhum Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş ile birlikte çekilen ını Erdoğan'a hediye etti. Duygulanan Erdoğan, "Havalimanında rahmetli Erbakan hocamızla rahmetli Alparslan Türkeş'i karşılamıştım. Orada birlikte bir resim çektirmiştik. Şu anda bu benim için çok çok anlamlı oldu. Allah her ikisine de rahmet eylesin" dedi.

BARTIN'DAN YOĞUN KATILIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Zonguldak’taki mitingine Bartın’dan yoğun katılım sağlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın madenci heykeli önünde yaptığı mitinge Bartın’dan da yoğun katılım oldu. Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, 22. Dönem Ak Parti Milletvekili Asım Kulak, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Ak Parti Teşkilat üyeleri ile çok sayıda Bartın’lı mitinge katıldı.

DHA

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.