Amasra'da Maden Ocağında Göçük: 2 Ölü 1 Yaralı

13:35 İKİNCİ İŞÇİNİN DE CESEDİ ÇIKARILDI

Amasra'da maden ocağındaki göçükte mahsur kalan Çinli işçilerden Shoujle Sun'un cesedi olaydan 8 saat sonra 12.30 sıralarında ocaktan çıkarıldı. Sun'un cesedi, Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatımırken, Cumhuriyet savcısı ocakta inceleme yaptı.

GÖÇÜĞÜN OLDUĞU KUYUDA İŞİ DURDURMA KARARI YOK

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, Hema Madencilik'e ait 3 kuyudan 'Amasra-2' ve 'Kazpınarı-3' kuyularında işi durdurma kararı olduğunu, ancak göçüğün meydana geldiği 'Tarlaağzı-1' kuyusunda durdurma kararı olmadığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin 1 ay önce söz konusu kuyularda inceleme yaptığını belirten Vali Azizoğlu, şöyle dedi: "Amasra-2' ve 'Kazpınarı-3' kuyularında elektrik ve jeneratör sistemlerinde eksiklikler saptandı. Müfettişler, iki kuyuda işi durdurma kararı vererek eksikliklerin giderilmesi için şirkete 1 ay süre verdi. Bu süre de dolmak üzere. Sürenin sonunda yapılacak incelemede işin durdurulmasıyla ilgili kararın devam edip etmeyeceği belli olacak. Ancak durdurma kararı göçüğün meydana geldiği Tarlaağzı-1 kuyusunu kapsamıyor. Orada bir eksikliklik yok."

10:15 1 İŞÇİNİN CESEDİ ÇIKARILDI

Amasra'da maden ocağındaki göçükte mahsur kalan Çinli işçilerden Maoshun Yang'ın 4 saat sonra cesedine ulaşıldı. Saat 08.30 sıralarında madenden çıkarılan Yang'ın cesedi, ambulansla Bartın Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Göçük altındaki Shoujle Sun'u kurtarma çalışmaları ise sürüyor.

Amasra Kaymakamı Kadir Yener Eser, göçük altında kalan 3 işçiden birisinin yaralı, birisinin ölü olarak çıkarıldığını, diğer işçiye ulaşma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Eser, "Sahada HEMA'nın kendi kurtarma ekipleri, TTK Amasra ve AFAD ekiplerimizle birlikte çalışıyor. Tüm ümidimiz 3'üncü personele sağ salim ulaşmak" dedi.

HEMA Genel Müdür Yardımcısı Selim Şenkal ise hem kendi personellerine hem de Çinli personele zaman zaman iş güvenliği eğitimleri verdiklerini söyledi. Şenkal, "Bu eğitimleri sık yapıyoruz. Hem hatırlatma eğitimi oluyor. Dün de öyle bir eğitim verdik. Bunu yaptık. Düzenli olarak bunu yapıyoruz" diye konuştu.

07:52 AMASRA'DAKİ MADEN OCAĞINDA GÖÇÜK: 2 ÇİNLİ İŞÇİ MAHSUR

BARTIN'ın Amasra İlçesi'nde özel bir şirkete ait maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan Çinli 3 işçiden 1'i yaralı kurtarıldı, diğer 2 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor.

Göçük, bugün saat 04.30 sıralarında ilçeye bağlı Tarlaağazı Köyü yakınlarındaki Hattat Holding'e bağlı HEMA maden ocağında yerin 300 metre altında meydana geldi. Çinli işçilerin galeri açma çalışması sırasında tavan çökmesi sonucu göçük göçük oluştu. 5 işçi kaçarak kurtulmayı başardı. 3 işçi ise, göçük altında kaldı. Kayaların arasındaki boşlukta kalan işçilerden 40 yaşındaki Shouping Sun, arkadaşlarının çabasıyla yaralı kurtarıldı. Sun, ambulansla Bartın Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Diğer işçiler 37 yaşındaki Shoujle Sun ve 38 yaşındaki Maoshun Yang'ı kurtarmak için çalışma başlatıldı. Kurtarma çalışmalarına Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekibi de katıldı. Çalışmalara destek vermek amacıyla AFAD ekipleri de maden ocağı önünde bekliyor.

Vali Seyfettin Azizoğlu, 24.00-08.00 vardiyasında galeri açma çalışmalarını yürüten 8 Çinli işçinin çalıştığı bölgede göçük meydana geldiğini söyledi. Vali Azizoğlu, "5 işçi durumu fark edip kaçarak göçükten kurtulmuş. Biri yaralı olarak kurtarıldı. Diğer 2 işçimizi kurtarma çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Madende çalışan Çinli işçilerin, Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki maden ocağında meydana gelen kazadan sonra iş güvenliği önlemlerinin arttırılması için dün şirket yetkilileriyle toplantı yaptıkları ve isteklerini ilettikleri ifade edildi.

YALÇINKAYA UYARMIŞ

Türkiye, Ermenek’te 18 işçinin sular altında kaldığı maden kazasının şokunu atlatamadan Bartın’ın Amasra ilçesinde HEMA Endüstri A.Ş’ye ait maden ocağında meydana gelen göçükte iki işçi yaşamını yitirdi. CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya’nın, 1 Eylül’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, Amasra’daki kaza yaşanan madenle ilgili uyarılarda bulunduğu öğrenildi.

CHP'li Yalçınkaya'nın, Amasra’da 1 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vererek, HEMA Endüstri AŞ’nin iş güvenliği önlemlerini almadığına yönelik uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı. Yalçınkaya önergesinde, “İş kazalarında Avrupa’da 1’inci, Dünyada 3’üncü olan ülkemizde her geçen gün yeni maden kazası haberi gelmektedir ve yaşanan her maden kazasından sonra görülmektedir ki madencilik faaliyeti yürüten firmalar halen gerekli dersleri çıkarmayarak, daha fazla para kazanma uğruna işçilerin can güvenliği ile ilgili tedbirleri almamaktadır. Çalıştırdığı işçilerin can güvenliğini göz ardı eden firmalardan biri de Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Amasra-B Sahasının rödovans usulüyle işletmesini üstlenen HEMA Endüstri A.Ş’dir” ifadelerine yer verdi.

Firmanın, 15 Nisan 2005 tarihinde TTK ile rodövans sözleşmesi imzalamasının adından, daha kömür üretimine başlanmamış olmasına rağmen, işyerlerinde yaşanan kazalarda can kayıplarının yaşandığını belirten Yalçınkaya, önergesinde “Dünyanın en zor mesleğini yaparak ailelerinin geçimini sağlayan maden işçilerinin can güvenliğini güvence altına alacak önlemler bir an önce sağlanmalıdır. Amasra’da faaliyet gösteren bu firmada, henüz kömür üretimine başlanmadan meydana gelen iş kazalarında 9 işçinin yaşamını yitirmesi, firmanın iş güvenliğini önemsemediğini ortaya koymaktadır” demişti.

Yalçınkaya’nın Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinin ardından 19 Eylül tarihinde 1 işçi hayatını kaybetmişti. Son olarak da Amasra’da yaşanan göçükte mahsur kalan 2 Çinli işçi yaşamını yitirdi.

EĞİTİM-SEN: TÜM EMEKÇİLERE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ

Bartın Eğitimsen Yürütme Kurulu'nun yaptığı açıklama: “Amasra’da 2005’ten beri kömür çıkarmaya çalışan Hattat Holding daha bir avuç kömür çıkaramadığı ve kurallara uymadığı için çalışması durdurulduğu halde çalışmaya devam edip yine cinayetlere imza attı. 1 Kasım 2014 günü Bartın'ın Amasra ilçesinde Hema’ya bağlı maden ocağında galeri açma işi sırasında meydana gelen göçükte mahsur kalan 3 Çinli işçiden 1'i kurtarıldı, 2'sinin ise cesedi çıkarıldı. Yine bugün Zonguldak'ın Kilimli İlçesi Gelik Beldesi Ayiçi Mahallesi'nde ruhsatsız olarak işletilen kömür ocağında meydana gelen göçükte en az 2 maden işçisi mahsur kaldı. Her gün yeni bir iş cinayetinin olduğu ülkemizde Ermenek’te 18 işçi halen madenden çıkartılamadı. Soma’daki 301 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan maden kazasının ardından ‘Madeni olan gece rahat uyumasın’ diyen Mehmet Hattat’ın işletme mantığı, Amasra’da henüz taşkömürü üretimine bile başlamadan şu ana kadar 11 işçinin ölümüne, 40’a yakın yaralanmalı kazaya sebep oldu. Şimdi de Hattat Holding bugünkü olayda sorumluluktan kaçıp, "Madeni Çinliler işletiyor onlarla konuşun" diyor. Hattat Holding gibi tek derdi para olan, kontrolsüz para hırsı nedeniyle insanı hiçe sayıp onları ölüme gönderen bu taşeronluk sistemi 12 yılda 14 bin işçinin ölümüne yol açtı. Ülkeyi ucuz iş gücü haline dönüştüren, işçi yaşamını hiçe sayan, canlıların ve doğanın talanına dayanan bu vahşi uygulamalar bir son bulmalıdır. Şimdiye kadar olan iş kazaları ve cinayetleri göstermiştir ki, maden çıkarma işini özel şirketler yürütememektedir. Tüm madenlerin ruhsatları iptal edilmeli, maden çıkartılma işlemi kamuya devredilmelidir. Kazalara ve ölümlere sebep olan koşullar ise hemen düzeltilmelidir. İş cinayetlerine kurban giden tüm insanlarımıza rahmet, yakınlarına ve halkımıza sabırlar diliyoruz. Acınız acımızdır. Güzel bir ülke dileğiyle.

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
AmasraHemaKazaMaden
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.