Bartın’da HES Kodu Uygulamasının Kapsamı Genişletildi

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi toplanarak yeni kararlar aldı. Meclis, HES kodu uygulamasının kapsamını genişletti.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimiz 16.03.2021 Salı günü Vali Sinan GÜNER Başkanlığında, aşağıda imzaları bulunan meclis üyelerinin katılımı ile olağanüstü toplanarak; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) Salgını nedeniyle aşağıdaki kararları almıştır.

1- İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 31.05.2020 tarih ve 36 no’lu kararının 1. maddesi ile “şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılmasına” ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 31.05.2020 tarih ve 36 no’lu kararının 1. maddesi ile “İlimiz sınırları içerisinde ilçelerden, beldelerden ve köylerden; İl merkezine, ilçelere, beldelere ve köylere yolcu taşımacılığı yapılan araçların tüm seferlerinde sefer tarihi, saati ile yolcuların ad ve soyadlarının yer aldığı sefer listelerinin düzenli olarak tutulmasına,

 sefer sırasında her ne suretle olursa olsun yolcu alınması durumunda da bu yolcuların ad ve soyadlarının mevcut sefer listelerine eklenmesine, bu listelerin 14 gün süre ile araçta muhafaza edilmesine, denetim esnasında yolcu listelerini eksiksiz olarak ibraz edemeyen araç sahiplerine Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına ve bu araçların 10 gün süre ile seferlerden men edilmesine” karar verilmişti.

Bu kararlara ilave olarak İlimiz genelinde B1, B2, D1, D2 ve D4 yetki belgesi ile taşımacılık yapan araçlarda başta HES kodu sorgulanması zorunluluğu olmak üzere Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen tedbirlere uymak kaydıyla ruhsatlarında belirtilen yolcu kapasitesi oranında taşıma yapmalarına,

2- İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizin 21.05.2020 tarih ve 36 no’lu kararının 1. maddesi ve 15.09.2020 tarih ve 66 no’lu kararının 1. maddesinin a, b, c ve d bentleri ileşehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde yolcu ve araç personelinin, 12.11.2020 tarih ve 73 no’lu kararının 3. maddesi ile semt pazarlarında çalışanlar ve müşterilerin, 24.09.2020 tarih ve 67 no’lu kararın 1. maddesi ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında (resmi ve özel okullar ile rehabilitasyon merkezleri dahil), tüm konaklama tesisleri ve özel yada kamuya ait tüm misafirhanelerde, resmi ve özel her türlü spor tesislerinde çalışan ve ziyaretçilerin, 20.11.2020 tarih ve 74 no’lu kararının 8. maddesi ile İlimiz genelinde faaliyet gösteren tüm işletmelerde iş başlangıcında ve her vardiya başlangıçlarında yönetici ve çalışanların, 02.03.2021 tarih ve 9 no’lu kararının 1. maddesi ile de restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerlerinde müşterilerin Hayat Eve Sığar mobil uygulaması (HES) üzerinden risk kontrollerinin yapılmasına karar verilmişti.

Bu kararlara ilave olarak İlimiz genelinde faaliyet gösteren berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför, hamam, sauna, yüzme havuzu, masaj salonu, kahvehane, kıraathane, internet cafe,elektronik oyun salonları, bilardo salonları, dernek lokalleri, düğün ve nikah salonları, ganyan, iddia ve milli piyango bayileri ve lunaparklar da bu yerlerin yönetici veya sorumlu personelleri tarafından Hayat Eve Sığar mobil uygulaması (HES) üzerinden müşteri ve ziyaretçilerin risk kontrollerinin yapılmasına, HES sorgulaması yapmayan veya yaptığı halde riskli personeli/ müşteriyi/ziyaretçiyi işletmede çalıştıranlar veya bulunduranlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari, TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca adli işlemlerin yapılmasına, 

3- Alınan bu kararların sorumlu Vali Yardımcısı’nın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğünce takip edilmesine, ilgili kurum ve kuruluşlara verilen görevlerin gecikmeksizin ikmal edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bence 2 ay önce

adım başı hes kodu sorulmalı hiç durmadan hemde insanlar sokağa çıkacağına pişman edilmeli. yada tüm topluma ev hapsi uygulanmalı çip takılmalı dışarı çıkan çiple tespit edilip milyon dolar olarak ceza kesilmeli en doğrusu bu olur sanırım acaip komedi olur. sonrada ekonomimiz şahlanıyor diye haber yapılmalı. daha virüsün çözümü yok aya insan yollayacaz demeliyiz. ağam bizimle eğleniyor.