Emniyet'in yeni projesi: ALTIN KALPLER

Bartın İlimiz ve İlçelerinde suç ve suçluyla mücadelesini personelimizin gece gündüz demeden günün 24 saati özverili bir şekilde çalışmasıyla büyük bir kararlılık içerisinde devam ettiren Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Altın Kalpler isimli yeni bir proje hazırlayarak yürütmeye başladı. “Sorumlu Fert Güvenli Kent” sloganı ile Bartın Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından hazırlanarak 10 Mayıs 2012 tarihinde yürütülmeye başlanan proje etkinlikleri kapsamında Bartın Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinesinde başta dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertler olmak üzere, fertlerin istihdamları sağlanması planlanıyor. İstihdamı sağlanan fertlerin iş veya meslek sahibi olarak sosyal güvenceleri ile yaşamlarını devam ettirmede kendi kendilerine yeterli olarak yaşamlarını başka birilerine bağımlı kalmadan sürdürebilmeleri isteniyor.

10 Mayıs 2012 tarihinde yürütülmeye başlanan proje 01.12.2012 günü son bulacak olup, uygulama süresi bitiminde ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından değerlendirilecek. Proje yürütülürken başarılı olabilmesi için yardımcı araçlar olarak Konferanslar,

Bez Afişler, Dergi Ve Gazetelerde Bilgilendirici Köşeler, Slayt Gösterileri, Polis Kalpler Kütüphanesi, Puzzle (Yap-boz) Yarışması, Kitap Ayıraçları, Altın Kalpler İsimli Bülten, Altın Kalpler İsimli Fotoğraf Sergisi, Çeşitli Eşantiyonların Dağıtımı gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek. Bartın Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bartın İlimizde huzur ve güven ortamının en üst seviyede sağlanması, olabilecek müessif olayların önüne geçilebilmesi, hasta veya sakat olmamakla beraber bedenen, ruhen ve sosyal yönlerden de iyi olan, milli değerlerine bağlı, vatanını ve milletini seven bireylerden oluşan toplum yaratılabilmesi amacıyla Bartın Valiliği İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından bir dizi güvenlik tedbiri alınması planlanmıştır.
Bartın İl Emniyet Müdürlüğümüzün İlimiz ve İlçelerinde suç ve suçluyla mücadelesi personelimizin gece gündüz demeden günün 24 saati özverili bir şekilde çalışmasıyla büyük bir kararlılık içerisinde devam ederken, alınması planlanan güvenlik tedbirleri ise son yıllardaki polislik anlayışını büyük ölçüde oluşturan problem odaklı polislik çalışmalarını da göz önünde bulundurmayı zorunlu kılmaktadır. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse aynı zamanda son yıllardaki polislik anlayışı da olan problem odaklı polisliğin temelini polisin fonksiyonlarını oluşturan problemlerin teker teker detaylı analizinin yapılarak, toplumda suç olarak karşımıza çıkan bu problemlerin her biri için en uygun önleme, azaltma veya ortadan kaldırma stratejileri geliştirilerek hedef odaklı çözümlerin uygulanması oluşturmaktadır.

Problem odaklı polislik çalışmaları da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın huzur ve güveninin sağlanmasında alınacak güvenlik önlemlerinin yanı sıra aynı doğrultuda düzenlenecek sosyal içerikli proje ve kampanyaların da suç ve suçluyla mücadelede önemli olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. En basit anlatımıyla ‘‘Polis dostunuz, arkadaşınızdır.’’ sözü benimsetilerek mevcut olan polis sevgisi arttırılarak polis vatandaş işbirliği, dolayısı ile devlet vatandaş işbirliği sağlanacaktır. Böylelikle kentimiz devlet vatandaş kaynaşmasının da sağlandığı, suç ve kabahatten arındırılmış daha yaşanır bir kent olacaktır.

Bartın Valiliği İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından bu bağlamda söz konusu güvenlik tedbirlerinin başarıya ulaşmasında faydalı olabileceğini düşündüğümüz Altın Kalpler isimli proje hazırlanarak 10.05.2012 günü yürütülmeye başlanmıştır. ‘‘Sorumlu Fert, Güvenli Kent’’ sloganı ile psiko -sosyal model örnek alınarak hazırlanan projenin öncelikli hedefi başta dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertler olmak üzere, fertlerin istihdamları sağlanmasıdır. Böylelikle istihdamı sağlanan fertler iş veya meslek sahibi olarak sosyal güvenceleri ile yaşamlarını devam ettireceklerinden kendi kendilerine yeterli olarak yaşamlarını başka birilerine bağımlı kalmadan sürdürebileceklerdir. 01.12.2012 günü yürütülmesine son verilecek olunan proje etkinlikleri kapsamında destekleyici kuruluşların da katkılarıyla kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinden belirlenecek konularında uzman personel ve yardımcı personellerden destek alınarak eğitim ve öğretim faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Verilecek olunan eğitim ve öğretim faaliyetleri ile hedef kitledeki fertlerin önyargısız, eleştiren, dürüst, öğrendiklerini günlük hayatına uygulayan, karşılaştığı sorunlarla baş edebilen, çevresindeki imkânları iyi kullanan, kendine yeten ve güvenen, ahlâka ve kültürel mirasa saygılı, ülkesine ve topluma faydalı olmaları istenecektir.

Bartın Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinesinde fertler 6 (Altı) aylık ilk zaman diliminde işbaşı eğitim programına (staj) tabi tutulacak olup, program sonunda kendilerine sertifikaları verilerek, sertifika almaya hak kazananların istihdamları işbaşı eğitim programlarının gerçekleştirildiği ticari işletmelerce gerçekleştirilecektir.

İşbaşı eğitim programına (staj) tabi tutulacak olunan fertlere program süresince günlük 20 T.L. (Yirmi) İŞKUR tarafından katılımcıların kendilerine, iş kazası ve meslek hastalıkları ve genel sağlık sigortası pirimleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu ‘na ödenecektir. Yine bu fertlere stajları süresince işletmeler tarafından servis ve yemek giderleri karşılanacaktır.
Yürütüldüğü süre boyunca kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinden gönüllü destekçilerin düzenleyecekleri etkinliklerle mücadelede etkin bir rol edinmeleri ile belirlenen hedeflere ulaşılmasında büyük adımların atılması sağlanacak olunan projemiz uygulama süresi bitiminde ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından değerlendirilecektir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.