Özel Plaka Alırken Dikkat
ÖZEL PLAKA ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 131. maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 59. maddesi gereği, özel veya tüzel kişiliğe haiz motorlu taşıt sahiplerinin talepleri üzerine, taşıtlarına kendi isim ve/veya soyadları veya şahıslan adına tescili yapılmış ticari ünvanlarını ihtiva eden tescil plakaları, ad ve/veya soyad veya ticari unvanlarına tescili yapılmış ticari unvan ihtiva eden tescil plakaları, bundan böyle aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde verilecektir.

Özel Plakalarda Kullanılmayacak Harfler ve Kelimeler:

Özel veya tüzel kişiler adına tahsis edilecek tescil plakalarında kullanılacak olan isim ve unvanlar, anayasal rejimimize, cumhuriyete, Atatürk İlke ve İnkılâplanna, milli ve manevi değerlere, dine, ahlaka ve adaba aykırı olamayacağı gibi, demokratik rejimimize, milletin ve devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı olarak her türlü yıkıcı ve bölücü nitelik ve mahiyet arz eden harfler veya kelimeler kullanılamaz.

Plaka Verilmeyecek Araçlar:

1-237 Sayılı Taşıt Kanunu kapsamına giren araçlara,

2-Diplomatik muafiyeti olanlar ile ülkemizde çeşitli nedenlerle bulunan yabancıların araçlanna, ad ve/veya soyad veya ticari unvan ihtiva eden tescil plakalan verilmeyecektir.

Plakalarda Yer Alacak Ad, Soyad ve Ticari Unvanların Yazılma Şekli, Nitelikleri, Ölçü ve Boyutları, Harf ve Rakam Grupları ile Renkleri:

1-Ad,

2-Soyad,

3-Ad ve Soyad

4-Ticari Unvan

Ayrıca, ad ve/veya soyad veya ticari unvanlar kısaltılmış olarak yazılabilir, ancak kısaltmalar “Özel veya tüzel kişiler adına tahsis edilecek tescil plakalarında kullanılacak olan isim ve unvanlar, anayasal rejimimize, cumhuriyete, Atatürk İlke ve İnkılâplanna, milli ve manevi değerlere, dine, ahlaka ve adaba aykırı olamayacağı gibi, demokratik rejimimize, milletin ve devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı olarak her türlü yıkıcı ve bölücü nitelik ve mahiyet arz eden harfler veya kelimeler kullanılamaz.” Hükmüne aykırı olamaz.

5-Tek sıralı ad ve/veya soyad veya ticari unvan yazılması halinde, EK-l/A, l/B, 1/C'de belirtilen şekillerde,

6-Çiftli sıralı ad ve/veya soyad veya ticari unvan yazılması halinde, EK-2/A, 2/B, 2/C'de belirtilen şekillerde yazılacaktır.

7-Nitelik ve Ölçüleri : Tescil plakalarının nitelikleri ve ölçüleri Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53. maddesinde belirtilen hükümlere göre olacaktır.

8-Takılma Yerleri ve Sayıları : Tescil plakalarının takılma yerleri ve sayılan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 54. maddesinde belirtilen hükümlere göre olacaktır.

9-Ad ve/veya soyad veya ticari unvan ihtiva eden harf ve kelimeler ön ve arka plakalarda aynı olacaktır.

10-Renkleri: Ad ve/veya soyad veya ticari unvan yazılan zemin mavi renkte, harfler beyaz renkte, il kodu ve sıra numarasının yazıldığı zemin beyaz renkte, rakamlar ise siyah renkte olacaktır.

Ad ve/veya Soyad veya Ticari Unvana Göre Tahsis Edilecek Plaka Ücretinin Tespiti: Özel plaka ücreti, tescil tarihinde yürürlükte olan (Memur Aylık Maaş Katsayısı X 100.000 (Yüz bin)+ % 18 KDV) üzerinden hesap edilecektir.

Özel plaka ücretleri, İçişleri Bakanlığı Merkez Saymanlığı Merkez Bankası Ankara Şubesi nezdindeki TR640000100100000350121006 nolu hesabına araç sahibinin adı soyadı/ticari unvan ile plakası açık olarak yazdırılarak ödeme yapılacaktır. Ödeme dekontunun bir sureti dosyasına konulmak üzere kayıtlı bulunduğu trafik tescil bürosuna teslim edilecektir.

Ad ve/veya Soyad veya Ticari Unvana Göre Tahsis Edilecek Plaka Ücretinin Tahsil Edilmesi:

1 -Özel plaka ücreti, araç sahiplerinden tescil tarihi itibari ile bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak alınacaktır.

2-Özel plaka ücreti, tescil yaptırılan araç için kullanıldığı sürece geçerlidir.

3-Ad ve/veya soyad veya ticari unvana göre tahsis edilen plakanın tescil edildiği aracın satılması, devredilmesi veya hurdaya aynlması durumunda, aynı özel plaka başka bir araçta kullanılamayacaktır. Aynı özel plakanın başka bir araca tescil işleminde özel plaka ücreti yeniden tahsil edilecektir.

 
 
 
 
 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şaban bozaslan 8 yıl önce

doğruve yeni bilgiyi bu siteden buldum teşekkür.not:verilen bilginin yayınlanış tarihini de yazarsanız iyi olur))) (editör notu: haber tarihi 17 Ağustos 2011 Çarşamba)