Bu sene Türkiye genelinde 5. si düzenlenen Ünsal TÜLBENTCİ matematik yarışmasında katılımcı 33 il,  67 okul,  toplam 277 öğrencinin arasından Bartın TOKİ Ortaokulundan bireysel kategoride Merve MUTLUBAŞ Türkiye 2.si, Ömer KAYAPINAR ise Türkiye 3.sü oldu. Genel sıralamada ise TOKİ Ortaokul’u 1. Liği aldı.

Birçok alanda defalarca ödüllü dereceler alan bir okuldan bahsedeceğim: TOKİ İlk ve Ortaokulu… Kuruluşu henüz sekiz sene gibi kısa bir süre olmasına rağmen bu okul, yüzlerce ödüllü başarılara imza attı. Öyle sanıldığı gibi bir çırpı da ve kolayca olmadı hiçbir şey… Yılların emeği, o şeffaf camı oluşturdu evvela. Türkçe öğretmenlerinin öğrencilerine hitap ettiği gibi “ inci taneleri”  okul koridorlarına, sıralara, okulun duvarlarına, hatta havasına serpiştirildi. Her bir kum tanesini tek tek işlediler öğretmenleri, okul idaresi ve eğitim odaklı çalışan okul aile birliği üyeleriyle birlikte veliler devrilmez sacayağını oluşturdular. Duyarlı velilere dönüşmeleri de yine okul içerisinde yapılan yıllardır devam eden veli eğitim seminerleriyle oldu.

Bu pırıl pırıl çocuklar gençliğe, okulun Matematik sınıfında, Türkçe, Sosyal Bilgiler, fen laboratuarları, resim atölyesinin koridorlarında, kimisi akustik müzik odasında, kimisi tıpkı diğerleri gibi eldeki imkânları zorlayarak oluşturulan beden eğitimi salonundan adım attılar… Kimisini yıllardır küçümsenemeyecek gayretlerle projeler üretip okula gelir ve imkân sağlamak için çaba harcayan okul aile birliğinin fedakâr anneleri geleceğe hazırladı. Kurulduğu günden bugüne öğretmen ve idarecilerinin emekleriyle oluşturulan diğer dersliklerde işlenerek geçtiler özenle, tek tek. Bu minik zerrecikler sanat eserine, zekâ kıvılcımlarına dönüştü ve üst üste her sene farklı kulvarlarda başarılar elde edip, okulu da geleceğimizi de ödüle boğdular.

O ödüllerin kimi fotoğraf karelerinde, kimi kupa, kimi başarı belgeleriyle çerçeveli okul duvarlarında ve raflarda dizili. İnanmayacaksınız ama bu sayıca küçük devasa kadro hiçbir boşluğu ziyan etmeden çalıştılar. Yetenekler, her bir öğrencinin projeksiyonla duvara yansıtılan fotoğrafları üzerinden başarı grafikleri çıkartılarak, sene başı ve sene sonu öğretmenler toplantılarında keşfedildi. Ve keşif sonunda hiçbir kum tanesi ziyan edilmeden yetenekli oldukları alanlar göz önünde bulundurularak işlendi ve farklı alanlarda ki bu üstün ve yoğun başarı,oluşturulan alt yapı zinciri ile zamanla  kendiliğinden gün yüzüne çıktı.

Keşke Türkiye genelinde ki eğitim sistemimiz de bu şekilde kesinlikle önemsenerek ve gönüllü çalışılarak olsa.

Okul, evvela en temiz ve donanımı en mükemmel okul oldu, bu alanda da Türkiye Birincisi oldu.

Spor karşılaşmalarında başarılar ardı ardına gelirken okulun hala daha en büyük eksiği kapalı bir spor salonudur. Bu salon için dört yıldır okul idare ve gönüllü aile birliği örgütü çalmadık kapı bırakmadı. Bürokratik prosedürler engel çıkarırken dahi başarılar ardı ardına sıralandı. Okul, şehrin çok dışında ve konum itibarı ile de güvenliği sağlaması biraz zaman ve zor olan bir yerde. Bu sebepten yine yıllardır takip edilen güvenlik sistemi çalışmalarının ise yakın zamanda sonuç vermesi sevindirici. Keşke ülkemin tüm okulları aynı duygu ve emeklerle vizyon ve misyona sahip olup, yine aynı kaliteli kültür yuvasına dönüştürülüyor olsa.

Bu sistem büyük emeklerle oluştu, sistem kendini her yıl yenileyerek kurulu rayın üzerinde süratlenerek ilerledi. Bu kıvılcımı ateşleyen eğitim odaklı çalışan, kısa sürede de sonuç vermesine sebep olan gelmiş geçmiş tüm çalışanlarını tebrik edip teşvik etmek şart. Kurucu ve yapıcı emek üzerine ekleyerek gidiyor ise eğer, her yeni gelen emektarın bir evvelkine saygı duyup, bu eğitim yuvasında hakikatli eğitim odaklı çalışıyor olmasından kaynaklıdır.

Büyük emeklerle işlenen kum taneleri ülkemin geleceği için sıra ile yolculuğa çıktılar. Kısa, çok kısa bir süre sonra sağlıkçı, mühendis, sanatçı, bilim insanı, devlet adamı ve öğretmen olacaklar. Anne baba olacaklar ve kendileri gibi hatta kendilerinden daha güzel nesiller yetiştirecekler. TOKİ 8 yıllık eğitim hayatının ilk mezunlarını verdi. Birinci sınıftan başlayarak, sekizinci sınıfa kadar başarıyla gelen genç erkek ve kızlarımızın mezuniyet töreni vardı bu hafta sonu. Bereketi simgeleyen yağmurun muhteşem seremonisine eşlik ederek mezuniyetlerini kutladılar. TOKİ İlk ve Ortaokul’u gibi hem yapısal hem de eğitim açısından donanımlı okuldan mezun olmaları büyük bir şans. Bu şans şüphesiz onların gelecekleri için de en büyük etken olacaktır. En iyi şekilde değerlendirmeleri dileği ile.

Anne babalar; çocuklarınızın eğitimine öğretmen ve okul idareleriyle istişare altında olarak, kendinizi de bu konuda eğiterek katılmalısınız.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.