22 Nisan’da miting var

Bartın’da kurulması düşünülen termik santrale karşı kamuoyu oluşturmak ve santrale karşı mücadele etmek amacıyla kurulan Bartın Platformu tarafından dün Belediye Sosyal Tesisleri Dinlenme Evi’nde toplantı düzenlendi. Belediye Başkanı Cemal Akın, başkanlığındaki toplantıda Bartın platformunca termik santrale karşı 22 Nisanda büyük bir miting yapılacağı belirtildi. Açıklamayı yapan platform sözcüsü Erdoğan Atmış, “Bu mitingimizde Bartın’a 2000 yılında kurulmak istenen mobil santral için 20 bin kişi topladıysak, mobil santralin 26 kat büyüklüğünde olan bir santral için daha fazla katılımlı bir miting yapmayı hedefliyoruz. Tabi bu miting öncesinde 22 Martta Amasra ve Bartın’da imza kampanyası başlatacağız. Kuracağımız masalarla insanları bilgilendireceğiz. 26 Martta panel yapmayı düşünüyoruz. Yöremizde bulunan televizyonlar aracılığı ile santralin zararlarını dünyaya anlatacağız. 17 Nisanda Tarlaağzı ve Gömü köyünde büyük bir piknik düzenleyeceğiz. Köy halkıyla bir araya geleceğiz. 27 Mart tiyatro haftasında düzenlenecek olan 17. tiyatro festivalinde de sesimizi duyuracağız. 22 Nisanda Türkiye’de ses getirecek büyük bir miting düzenleyeceğiz. Bu mitinge herkesin katkısını bekliyoruz” diye konuştu.Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus da “Termik santrale karşı mücadele veren Bartın platformunu çalışmalarını desteklediğini belirterek, “mitinge Ulus’daki insanların da katılımlarını sağlarız. Amasra’yla Ulus ilçemiz kuşuçuşu birbirlerine çok yakın ilçeler. Facia sadece Amasra’ya değil, Ulus ve Kurucaşile ilçemizi de kaplıyor. Bizler elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız” dedi. Yaklaşık 40’a yakın kurum ve kuruluş temsilcisinin katıldığı toplantıda santral taraftarı olan tek isim Ak Parti Halkla İlişkiler Başkanı Sezgin Arca oldu. Arca, “Bu santraller son sistem çevreye zararı olmayan santraller olacak. Son teknoloji olacak.” dedi.

AKIN: BATIN PLATFORMU BÜYÜK PLATFORM

Bartın’da kurulması düşünülen termik santrale karşı kamuoyu oluşturmak ve santrale karşı mücadele etmek amacıyla kurulan Bartın Platformu tarafından dün Belediye Sosyal Tesisleri Dinlenme Evi’nde toplantı düzenlendi. Belediye Başkanı Cemal Akın, başkanlığındaki toplantıda termik santral konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Her Perşembe günü yapılan toplantılardan birini daha yapıyoruz. Daha önce alınan kararlar üzerinde konuşacağız. Bu toplantımıza milletvekillerimiz, il genel meclis üyeleri, Belediye başkanları, siyasi parti il başkanları, sendikalar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de davet edildi. Bu toplantının, siyaset üstü bir toplantı olmasını istedik. Bartın hepimizin. Her siyasi görüşün bu platformun arkasında olmasını istedik. Bu güçlü platform sayesinde iyi sonuçlar alacağımızı umuyorum. Maalesef santral meselesi bitmiş değil. Biz sadece Bartın’ın geleceğini çocuklarımızı düşünerek bir çalışma yapıyoruz. 120 kuruluşun imza koyduğu bu platformla hukuktan doğan haklarımızı savunacağız” dedi.  

ATMIŞ: SANTRALİN ZARARLI OLDUĞUNU DEVLET DE KABUL ETTİ

Bartın Platformu Sözcüsü Erdoğan Atmış da, “Bartın Platformu 9 Nisan 2010’da kurulduğunda çağrımızı herkese yapmıştık. Bütün kesimleri ve seçilmişleri davet etmiştik. Platform geniş bir tabana ulaştı. Bugünkü toplantımıza ilimiz milletvekillerini de davet etmiştik. CHP Bartın milletvekili Rıza Yalçınkaya meclisteki bir toplantısı nedeniyle katılamayacağını, ancak alınacak her kararın altına imzasını atacağını bildirdi. Bu toplantımız ve davetimiz Bartın’da yaşayan insanların kendi yörelerine sahip çıkmaları için belki de son çaredir. Kuruluşundan bu yana platformumuza katılmayanlar var. Bizler platformun siyaset üstü bir platform olduğunu, bunların da katkılarıyla başarıya ulaşacağını belirtiyoruz. Bildiğiniz Bartın’da gibi 24 – 25 Kasım’da 29 Kasım’da da Ankara’da çok önemli toplantılar yapıldı. Tarlaağzı ve Gömü üzerindeki ÇET süreci iptal edildi. Delikliburun ve Filyos üzerinde devam etmesi sonucu çıktı. Tarlaağzı ve Gömü için zararlı olan santral 1 kilometre ilerideki Delikliburum için de geçerlidir. Santralin zarar vereceğini devlet de dahil herkes kabul etmiştir” dedi.

22 NİSANDA BÜYÜK BİR MİTİNG YAPACAĞIZ

Hukuksuz sürecin bitirilmesi için gerekli süreci yürüttüklerini ifade eden Atmış, “Ancak bunun toplumsal boyutu da var. Aramıza ne kadar çok insan dahil olursa sesimizi ülke geneline o kadar kolay duyururuz. Bizler Bartın platformu olarak, termik santrale karşı mücadelemizi ülkeye duyurmak adına 22 Nisanda büyük bir miting yapacağız. Bu mitingimizde Bartın’a 2000 yılında kurulmak istenen mobil santral için 20 bin kişi topladıysak, mobil santralin 26 kat büyüklüğünde olan bir santral için daha fazla katılımlı bir miting yapmayı hedefliyoruz. Tabi bu miting öncesinde 22 Martta Amasra ve Bartın’da imza kampanyası başlatacağız. Kuracağımız masalarla insanları bilgilendireceğiz. 26 Martta panel yapmayı düşünüyoruz. Yöremizde bulunan televizyonlar aracılığı ile santralin zararlarını dünyaya anlatacağız. 17 Nisanda Tarlaağzı ve Gömü köyünde büyük bir piknik düzenleyeceğiz. Köy halkıyla bir araya geleceğiz. 27 Mart tiyatro haftasında düzenlenecek olan 17. tiyatro festivalinde de sesimizi duyuracağız. 22 Nisanda Türkiye’de ses getirecek büyük bir miting düzenleyeceğiz. Bu mitinge herkesin katkısını bekliyoruz” diye konuştu.

MİTİNGE ULUS’DAKİ İNSANLARIN DA KATILIMLARINI SAĞLARIZ

Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus da “Termik santrale karşı mücadele veren Bartın platformunu çalışmalarını desteklediğini belirterek, “mitinge Ulus’daki insanların da katılımlarını sağlarız. Amasra’yla Ulus ilçemiz kuşuçuşu birbirlerine çok yakın ilçeler. Facia sadece Amasra’ya değil, Ulus ve Kurucaşile ilçemizi de kaplıyor. Bizler elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız” dedi. Yaklaşık 40’a yakın kurum ve kuruluş temsilcisinin katıldığı toplantıda santral taraftarı olan tek isim Ak Parti Halkla İlişkiler Başkanı Sezgin Arca oldu. Arca, “memleketin enerjiye ihtiyacı var. Bu enerjinin karşılanması için santraller kurulmalı. Bu santraller son sistem çevreye zararı olmayan santraller olacak. Son teknoloji olacak. Bizler ülke olarak yüzde 80 dışa bağımlıyız. Partimizin görüşü budur. Bunun yanında rüzgar santrallerinden bahsediliyor. Ama rüzgar santralleri termik santrallerin binde 1’i kadar enerji üretebiliyor.” dedi.

SANTRALDE BİR GÜNDE 22 BİN TON YAKILACAK

Belediye Başkanı Cemal Akın, şirketin açtığı kuyular ve kavşak suyuyla ilgili dava aşamasında olan bir süreç yaşandığını söyledi. Akın, “Kavşak suyuyla ilgili çalışmamız var. Gereğini biz yapıyoruz. Dava aşamasında olduğu için açık açık söylemek istemiyorum. Bunun yanında termik santralle ilgili olarak şunu söylemek istiyorum. Kış aylarında sokağa çıktığımızda burnumuzda kömür kokusunu hissediyoruz. Bartın’da bir yılda yakılan kömür miktarı 22 bin ton. Termik santralde ise bir günde 22 bin ton yakılacak. Varın zararı siz düşünün” diye konuştu. Bu arada MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, CHP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Gümüş, DSP İl Başkanı Fahri Güler ve diğer katılımcılar da santrale karşı olduklarını dile getirdiler. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yurttaş 11 yıl önce

BARTINLIYIZ BARTINI SEVİYORUZ 22 NİSANDA BULUŞURUZ

Avatar
adamın biri 11 yıl önce

Şuanda aleyhimize gibi görünen termik santral konusunu lehimize çevirmemiz gerek diye düşünüyorum.Zira ;
1-Amasrada toprağın altında yatan kömürlerin bir şekilde değerlendirilmesi gerek.
2-Bölgeden kömür çıkarılması istihdam sağlayacak ve bölgenin gelişmesini sağlayacak
3-Bölgeye daha çok yatırım gelecek ve sanayicininde dikkatleri bu enerji kaynaklarına yönelecektir.(ÖZELLİKLE DEMİR ÇELİK hayalimiz olan demir çelik)
4-Demir-Çelik yanısıra haddaneler
5-Demiryolununda bölgeye gelmesi ile bölgesel kalkınmanın temelleri atılmış ve tabiri caizse TAKEOFF olacaktır

Şimdi bazı arkadaşlar beni yanlış anlayacak.Termik santrali ben BARTINDA istemiyorum.Ama bölgemize yakın uygun bir yerde (ÇED planlarında sanayi tesisi olarak belirlenen bölgelerden birtanesi Mesela FİLYOS) olmasına ASLA ve ASLA karşı değilim..Yani aleyhimize görünen süreci lehimize çevirelim.Termik santrali Amasrada istemiyoruz.Bu ayırım iyi yapılmalı.Yöneticilerimiz Bartının geleceğini düşünerek hareket etmeli.
saygılar

Avatar
Bendeniz 11 yıl önce

Sayın Sezgin Arca, şu bahsettiğiniz son sistem çevreye zararı olmayan, Amasraya kurulması düşünülen santral büyüklüğünde bir santral dünyada bir tanecik de olsa varmı? Bildiğiniz bir tane varsa söyleyin de bizler ikna olalım. 2 sene öncesine kadar milletvekili Tunç, Çan termik santralı derdi. Artık ağzına almaz oldu. Niye acaba?

Avatar
ınsanı görev 11 yıl önce

sayın baskan ne kadar sıyası görüş ayrılığımız olsada mıtıngınıze gurbet elden 5 otobus katılıp sizlere destek verecegız çaşlışmalarınızda basarılar dılerız

Avatar
turcunur gün 11 yıl önce

Ülkemizde şuanda %80 enerji açığı olduğu herkes tarafından biliniyor.Siyaseti bir tarafa bırakarak bu açık nasıl kapatabiliriz bu konuyu düşünmek gerekir.

Avatar
temiz havayı seviyorum.. 11 yıl önce

Eyy egitimden nasibini almamış,eyy bu zamana kadar kör cahil yasamış adam
1-Amasrada degil dünyanın heryerinde maden war ama onlar kaç yılda olusuyo hiç düsündün mü?we geri dönüsü yok.yani kullanırsan biter,seninde elinde acı bi anı kalır.inip bakmadıgın da apacık bi gercekki o kömür hemaya yetmez aç çed formunu oku..
2-sen çilekten,balıkçılıktan,turizmden geçinen insanları aç bırak hayali bile mümkün olmayan oo 1 milyon insana iş wer nekomik.sadece gülüyorum.olayları takip et 500kişi almışlarmı açılan madenlere git sor.
3-bölgeye yatırım gelsin sen kanser ol.senide işe alırlar tüm parayı hastaneye yatırırsın.

Sen bu işi çocuk oyuncagı yada uzak bi tehlike gibi görüyosun,sadece filimlerde olur sana bişey olmaz.İşte olay öyle degil.havanın nefes alamayacagın kadar kirlendigini gördügünde ben naptım diyceksin..
Altarnetifi var!!! yani enerji açıgımız var evet ama bunun tek çözümü termik santral degil.bartın rüzgar yönünden sahane bir il.rüzgar enerjisi,güneş enerjisi yapılabilir.

Avatar
temiz havayı seviyorum.. 11 yıl önce

22 nisanda buluscazz tabii.. :)) çünkü biliyoruz ki amasra, tarla agzı, filyos farketmez.. filyos taki kirli hava bizi etkilemiycekmi.. bana dokunmayan yılan bin yasasın diyerek nereye kadar yasayabiliceksiniz. enerjiye ewet ama temiz olanına..rüzgar enerjisi, günes enerjisi bize yeter