Amasra'da Termik Santralin Tabutuna Son Çivi

Danıştay Amasra’da yapılmak istenen termik santralin tabutuna son çiviyi de çaktı. Danıştay 6. Dairesinin verdiği karar onandı.

Danıştay İdari Davalar Daireleri Kurulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” nda, yapılmış olan değişiklikle ilgili daha önce Danıştay 6. Dairesinin vermiş olduğu iptal kararını onadı.

Karara ilişkin Bartın Platformundan yapılan açıklama:

Bilindiği gibi bu değişiklik; Hattat Holding’in Amasra’da inşa etmek istediği termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtımın önünü açmak için yapılmıştı.

Bartın Platformu olarak bizler ilgili planda Amasra Tarlaağzı ve Gömü köylerinin Çevre Düzeni Planı’nda ormancılık, tarım, balıkçılık, turizm alanı olarak ayrıldığını, bu plana göre burada termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtım yapılamayacağını, bunların önünü açmak için siyasi ve ekonomik ilişkilerle, hatta hemşerilik ilişkisiyle 2016 yılında yapılmış olan bu değişikliğin hukuka uygun olmadığını iddia etmiş ve Danıştay’da dava açmıştık. Danıştay 6. Dairesi de bizi haklı bulmuş ve bu değişiklik kararını iptal etmişti. Ne yazık ki Amasra’yı yok etmek için gözünü karartmış olan Hattat’ın, işbirlikçi politikacılardan almış olduğu güç sayesinde bakanlık bürokratları ve son zamanlarda termikten vazgeçtiği yalanlarını tekrarlamasına rağmen Hattat’ın bizzat kendisi bu kararı temyiz etmişti.

Bu temyiz süreci Hattat’ın Amasra’da termik santral yapmaktan vazgeçmediği anlamına geliyordu. Fakat buna rağmen Hattat ben “Bartın Platformu’na yenildim. Bu yüzden termik santral yapımından vazgeçtim. Ben sadece kömür çıkaracağım” diye kanmak isteyenleri kolayca kandıracak söylemlerle ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Oysa termik santral aleyhine açtığı onlarca davayı kazanarak Hattat’ın elini kolunu bağlayan Bartın Platformu çok iyi biliyordu ki, Hattat’ın bu yaptığı basit bir oyalama taktiğinden başka bir şey değildi. Bu nedenle kamuoyunu termik santral sürecinin henüz bitmediği konusunda defalarca uyardık.

Şimdi Danıştay’ın verdiği bu karar ne anlama geliyor?

Bu karar;

-Mekânsal planlamanın Anayasası olan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre; Amasra Tarlaağzı ve Gömü köylerinde termik santral, kül barajı, dolgu alanı ve rıhtım yapılamayacağı anlamına geliyor.

-Hattat ve işbirlikçilerinin termik rüyasının bittiği anlamına geliyor.

-Tarlaağzı Balıkçı Barınağı’nın kurtulduğu anlamına geliyor.

-Bartın-Amasra halkının termik santral kabusunun, termikçinin yalanlarına meze olmaktan çıkıp, gerçek anlamda bittiği anlamına geliyor.

-Kısacası termik santralin tabutuna son çivinin de çakıldığı anlamına geliyor.

Yıllardır bize güvenen ve her zaman yanımızda olan Bartın-Amasra halkına ve ülkenin her yerindeki yaşam savunucularına sonsuz teşekkürlerimizle.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.