AMASRA'YA TERMİK SANTRAL YAPILMAYACAK

Bartın Platformu Kararlı: Amasra'ya Termik Santral Yapılmayacak

19 Ocak Cumartesi günü Bartın Belediye Cep Sineması'nda bir araya gelen Bartın Platformu Bileşenleri toplantıdan önce bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını Platform adına Bartın Mali Müşavirler Odası Başkanı Aykut Oktay Ulu yaptı. Daha sonra termik santralin yapılacağı Tarlaağzı ve Gömü Köyü muhtarları Yaşar Uçan ve Yaşar Kaçan "Bu santrali halkın mücadelesiyle iki yıl önce iptal ettirdiklerini. Aynı yerde santral yapılmasının neden gündeme geldiğini anlayamadıklarını" söylediler.

Bartın Platformu eş Sözcüsü Cemal Akın da "Şirketin büyük bir rant oluşturmak için çaba gösterdiğini, bunun için Bartın- Amasra'nın geleceğini karartacak projeler geliştirdiğini" söyledi. Bartınlıların şirketin yalanlarına karnı tok olduğunu söyleyen Akın, termik santrale karşı daha da kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini belirtti.

Bileşenlerin görüşlerini açıkladıkları toplantıda bundan sonra yapılacak eylemler kararlaştırıldı. Bartın Platformu bileşenleri, daha önce olduğu gibi yeniden Bartın-Amasra halkının yanı sıra tüm Amasra severlerin desteğini beklediklerini ve bütün toplum kesimlerinin birlikte mücadelesiyle başarıya ulaşacaklarına inandıklarını belirttiler.

* * *

Bartın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü WEB Sitesi’ne 11.01.2013 tarihinde konulan duyuru aracılığıyla; Hema Şirketi tarafından ““1320MW (2x660 MW/ 2983MWt) kurulu gücünde Hema Entegre Termik Santralı Projesi” adı altında Amasra Çapak Koyu Mevkii için bir termik santral ÇED başvurusunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapıldığını ve bakanlığın bu başvuruyu kabul ederek ÇED sürecini başlattığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bu başvuruyu kabul etmesi ve ÇED sürecini başlatması hukuksuz bir eylemdir. Çünkü;

1. Bakanlığın kendi hazırlayıp yürürlüğe koyduğu 1/100 bin ölçekli Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı’na göre Bartın ili sınırları içinde termik santral yapmaya uygun yer yoktur. Bakanlık kendi planına ters düşecek şekilde bu başvuruyu kabul etmiştir.

2. ÇED Başvurusu kabul edilen termik santral projesi daha önce 29 Kasım 2010 tarihinde Ankara’da yapılan “ÇED Kapsam Belirleme ve Format Verme Toplantısı”nda termik santral yapımı için uygun bulunmamış ve bu alan için format verilmemiştir. Bu karar;

“-Amasra ve bölgenin turizm alanlarına yakınlığı nedeniyle Gömü-Kızçıkan koyu mevkii veya Çapak Koyu Mevkii’nde yapılacak termik santral bölgenin turizmini, dolayısıyla turizm kimliğinin devamlılığını olumsuz yönde etkileyecek olması,

-Amasra’nın Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) dünyada mevcut 100 sıcak noktadan birisi olarak kabul edilen Küre Dağları Milli Parkı’nın giriş kapısı niteliğinde olması,

-Sunulan araştırma raporunda ‘termik santral ve kömür işletmelerinin faaliyete geçmesiyle Amasra ve çevre köylerde ticari gelişmeler ve yan sanayi faaliyetlerinin gelişmesiyle büyük nüfus artışı gerçekleşecektir.’ denmekte olup buradan da anlaşılacağı gibi termik santralle birlikte yan sanayilerin talep yaratacak olması bölgede mekansal değişimin yaşanacak olması ve bölgenin fonksiyonunun planda öngörülenden ve mevcuttakinden tamamen farklı olacağı,

-Turizmin yanında balıkçılığın da gelir kaynakları arasında bulunduğu bölgede termik santral için yer seçilmesinin balıkçılığı da olumsuz yönde etkileyecek olması,

nedenleriyle termik santral projesi için alternatif olarak sunulan Gömü Kızçıkan Mevkii ve Çapak Koyu Mevkii, 1/100 bin ölçekli ÇDP de bölge için öngörülen kimliğe aykırı bulunmuş olup, her ne kadar teknik açıdan (diğer iki alternatife göre) uygun yer olarak gözükse de, planlama ilkeleri bakımından uygun görülmediği” gerekçesiyle verilmiştir.

Çevre Düzeni Planı’nda termik santral yapımına uygun yer olmaması ve bu yerin daha önceki ÇED sürecinde termik santral yapımı için uygun bulunmamasına rağmen; aynı nitelikte bir termik santral için Amasra Çapak Koyu mevkii için yapılan ÇED başvurusunun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilip, ÇED sürecinin başlatılması oldukça düşündürücüdür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu ÇED sürecini derhal iptal etmelidir.

Termik santrallerin hukuksal, plansal ve toplumsal altyapısı yoktur. İlgili şirketin boş bir hayalle sürdürmek istediği termik santral süreci artık sona erdirilmelidir.

Bartın Amasra Halkı, termik santrallerin yöreye vereceği zararların farkında olduğu için, daha önce gündeme gelen termik santrallere karşı 120’yi aşkın sivil toplum örgütünün bir araya gelmesiyle oluşan Bartın Platformu çatısı altında bugüne kadar mücadele etmiştir. Şimdiye kadar kazandığı tecrübeyle daha da güçlü şekilde mücadele edecektir. Haklı olduğumuz bu davada tüm Bartın ve Amasralıların ve tüm Amasra severlerin desteğini bekliyoruz.

BARTIN PLATFORMU

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET SAYAR 9 yıl önce

sayın çevre il müdürlüğü kendi web sayfanda termik santral ile ilgili ilanı yaparken bartına doğlagaz yapım aşamasında daha evlere gaz verilmemiş millete kalorifer yaktığın için ceza yazıyosunuz ya bu santral senin bir yılda yaktığın kaloriferi bir günde yakarken kime ceza yazacaksınız bir doğalgaz gaz gelsinde ondan sonra çevreyi düşünün bu millet donacakmı ey mübarek

Avatar
efe ege 9 yıl önce

Ahmet SAYAR Bey'e: Güzel yorumunuz için tebrik ediyorum. Çok ince bir noktadan yakalamışsınız...

Avatar
Erdoğan Atmış 9 yıl önce

Ahmet Bey çok güzel bir ayrıntıyı paylaşmışsınız. Bu gerçekten de büyük bir çelişki. Fakat termik santralin bir günde tüm Bartının (ilçeler ve köyler dahil) yakacağı kömürü yakacağı gerçeği değişti. O hesap 2640 MW lik termik santrale göre yapılmıştı. Adamlar en son 5000 MW lik santral yapacağız diyorlar. Yani termik santral tüm Bartının bir yılda yakacağı kömürü sadece yarım günde yakacak. Adamlar resmen Bartın ve Amasraya kastediyorlar. Buradaki hayatı bitirmeye niyetliler.

Avatar
hasbartınlı 9 yıl önce

amasraya yolcu iskelesi yapmak,krovuzer dolusu turist getirmek ile
tarlağzına termik santral yapmak çelişki değilimi ?