Avrupa'da örnek kalkınma çalışmaları arasında
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde fark yaratan kalkınma başarılarının anlatıldığı “Bireyleri Güçlendirmek, Gücü İnşa Etmek” adlı raporunun ikinci cildini Yönetim Kurulu toplantısında sundu. Birçok ülkeden örneklerin yer aldığı raporda Türkiye’den Küre Dağları Milli Parkı başarı öyküsü anlatılıyor.

Bu başarılar, aralarında bölgenin en yoksul ve ötekileştirilmiş kesimlerinin, gençlerin, uzun süredir işsiz olanların ve engellilerin ihtiyaçlarını göz önüne alan yenilikçi toplumsal politikalara dayanıyor.
Raporda yer verilen projelerin en önemli özelliği, toplumsal, ekonomik ve çevresel amaçları eş zamanlı olarak ele almayı başarmış olmaları.

Hükümetler, özel sektör ve sivil toplum ile her daim işbirliği hâlinde olan UNDP, yenilikçi stratejilerin sonucu olarak ortaya çıkan bu başarı öyküleri ile iş sahaları yaratılmasına, en zayıf durumda olanların ihtiyaçlarının karşılanmasına, çevrenin bilinçli yönetimine ve kriz ve felaketlerin önlenmesi ve atlatılmasına katkıda bulundu.

Raporla ilgili konuşan UNDP Başkanı Helen Clark, “Gerçekleştirdiğimiz bu köklü değişimlerin, hangi bağlamda ve ülkede meydana geldiğine bakılmaksızın bazı ortak nitelikleri bulunuyor. Bu başarılı, köklü değişimlerin bazı önemli nitelikleri arasında ölçülebilir sonuçlar elde edilmesi, hükümetler ve sivil toplumla güçlü bağlar kurulması ve kalkınma projelerini bağımsız bir şekilde yönetmek için ulusal kapasitenin geliştirilmesi var,” dedi.

Raporun önemine vurgu yapan UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Cihan Sultanoğlu ise, “Raporda yer alan her başarı hikâyesi, bölgedeki toplumları yeniden yoksulluğun pençesine düşürme potansiyeli olan ekonomik şokların ve çevre şoklarının etkilerini hafifleten siyasi desteği sağlayarak, UNDP’nin Avrupa ve Orta Asya hükümetlerinin taleplerine yanıt verdiğini göstermektedir,” şeklinde konuştu.

Küre Dağları Milli Parkı: Türkiye'nin başarı öyküsü

Türkiye'nin başarı öyküsü olan Küre Dağları Milli Parkı doğa koruma ve sürdürülebilir kalkınma çalışmaları raporun Enerji ve Çevre bölümünde yer aldı.

Raporda, Küre Dağları Milli Parkı'nın ilanından günümüze kadar olan süreç anlatıldı. Korunan alan ilan edildikten sonra birçok kurum ve proje tarafından yapılan uygulamalarının sadece biyolojik çeşitliliğin korunmasına değil aynı zamanda bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına da katkıda bulunduğuna vurgu yapıldı. Son dönemde Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” uygulamaları ile bölgede doğa koruma, katılımcılık, sürdürülebilir turizm ve milli parkın PAN Parks sertifikası süreçlerindeki başarısına dikkat çekildi.

Kitabın İngilizce baskısını okumak için tıklayınız. (Küre Dağları Milli Parkı sayfa 34)
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
METİN SAĞIM.BARTIN DİYANET-SEN ŞUBE BAŞKANI. 9 yıl önce

galip başkanım seninle gurur duyuyorum ve başarılarının devamını diliyorum.