Bakan, Müjde Vermeye Geliyor

Bartın Platformu, haftasonu Bartın'a gelecek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan bekledikleri en büyük müjdenin Amasra'da yapılması planlanan termik santralin iptali olduğunu açıkladı.

Bartın Platformu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’un 6 Mart Cumartesi günü Bartın’a geleceğini ve Bartın’a çok önemli müjdeler vereceğini medyadan öğrendik. Sayın Murat Kurum’dan Bartınlılar olarak beklediğimiz en önemli müjde ; Amasra’ya yapılmak istenen termik santralin bir daha gündeme alınmayacak şekilde tamamen iptal edilmesi ve sürecin ÇED Olumsuz kararı ile sonlandırılması olacaktır.

Herkesin bildiği gibi; termik santralin yapılmak istendiği Amasra’ya bağlı Gömü ve Tarlaağzı köylerinde daha önce 5 kez idari olarak, 8 kez de yargı kararıyla termik santral ve ilgili tesislerin yapılamayacağına dair kararlar alınmıştı. Fakat ilgili şirket 2019 yılında termik santral için tekrar ÇED başvurusu yapmıştı. Bu başvuru 4 Şubat 2021 tarihinde bakanlıkta yapılan İzleme DeğerlendirmeKurulu Toplantısı’nda durdurulmuş ve iş sayın bakanın bu başvuruyu ÇED OLUMSUZ KARARI ile tamamen iptal etmesine kalmıştı. Bunun yanı sıra bakanlığın termik santrale yer açabilmek için çevre düzeni planlarında yapmış olduğu değişiklikler hakkında;

-Danıştay 6. Dairesi 2017/4787 Esas sayılı dosyada Termik santrale ÇED olumlu kararı verilmesi gerekçesi ile yapılan değişikliğe ilişkin 07.11.2019 tarihinde YÜRÜTMENİN DURDURULMASI kararı vermişti. 

-Danıştay 6. Dairesinin vermiş olduğu 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nın yürütmesinin durdurulması kararına itiraz edilmiştir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2020/481 YD İtiraz sayılı 20.11.2020 tarihli kararı ile “Yürütmenin Durdurulması” kararına yapılan itirazı reddetmişti.

-1/25.000 Plan değişikliğinin iptali için açılan dava Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdare Dava Dairesinin 2018 / 738 Esas dosyasında DERDESTTİR. Bölge İdare Mahkemesi Danıştay 6. Dairesindeki 1/100.000 ÇDP değişikliği davasının sonucu beklemektedir. Bekletici mesele yapılmasının hukuki gerekçesi Danıştay 6. Dairesinin 1/100.000 plan değişikliği iptal edildiğinde 1/25.00 plan değişikliği de iptal edilecektir.

- 1/1000 ve 1/5000 planlarda yapılan değişiklikler Zonguldak İdare Mahkemesinin 2018/ 730 Esas 2020/597 Karar sayılı 07.09.2020 tarihli kararı ile İPTAL edilmişti.

Bu kararları; Bartın ili Amasra ilçesinde Tarlaağzı ve Gömü köylerinin bulunduğu alanın turizm, tarım, balıkçılık, kent ve kültür kimliğine aykırı olarak termik santral yapılamayacağının bir kez daha idare ve yargı tarafından onaylandığının kanıtı olarak değerlendiriyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum’dan ;Bartın’a gelmişken; durdurulmuş olan termik santral ÇED sürecini ÇED OLUMSUZ KARARI İLE tamamen sona erdirdiğini ve çevre düzeni planlarında yapmış oldukları değişiklikleri, mahkeme kararları doğrultusunda tamamen iptal ettiklerini müjdelemesini bekliyoruz. Sayın bakanın, Bartın-Amasra halkının 15 yıldır gördüğü termik santral kabusundan kurtaran kişi olarak tarihe geçirecek ve gönüllerimize girmesini sağlayacak fırsatı değerlendireceğine inanıyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla… 

BARTIN PLATFORMU

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.