Bakanlık Görüntüleri Vermek Zorunda

Bartın ve Amasra’ya kurulması planlanan termik santrallerle ilgili olarak 29 Kasım 2010 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı’nda gerçekleştirilen format belirleme toplantılarına ait tutanak ve görüntülerin kendilerine verilmediği gerekçesi ile Başbakanlık Bilgi Edinme Kurulu’na başvuran Çevre Meclisi dün bir basın açıklaması gerekleştirerek verilen kararı basın ve kamuoyu ile paylaştı. Gerçekleştirilen basın toplantısında Çevre Meclisi adına açıklama yapan Çevre Meclisi Üyesi Çetin Asma kurulun vermiş olduğu kararı da okuyarak “Kurumun kararı: “Kurum veya kuruluşlar, 4982 sayılı kanunda bulunan istisnalar dışındaki her türlü bilgi ve belgeyi vermek zorundadırlar” demekte ve ayrıca ekleyerek   “adı geçen idare kanunun gereklerini yerine getirmediği için uyarılmalıdır”  diyerek Çevre Bakanlığı’nın bu konuda uyarılmasının gerektiğinin de belirtmektedir. Buna göre de Çevre Bakanlığı Çevre Meclisi’ne termik santral toplantılarının tutanak ve görüntülerini  vermek zorundadır” diye konuştu.

“BELGELER VERİLMEZSE HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”

Çevre Meclisi olarak toplantıya ait tutanak ve kamera kayıtlarını bakanlıktan istemelerine karşın bunun reddedildiğini söyleyen Asma toplantının olduğu günden itibaren geçen süreci değerlendirerek şunları kaydetti:  “29 Kasım 2010  günü Ankara’da Çevre Bakanlığı’nda ilimizde yapılacak termik santraller için yapılan  format belirleme toplantılarına Çevre Meclisi’nden iki arkadaşımız da katılmıştı. Bu toplantıda çekilen kamera kayıtlarını ve toplantıların tutanaklarını Çevre Meclisi olarak Bakanlıktan istemiş ancak, Çevre Bakanlığı’nın tutanak ve görüntüleri vermeyeceğini açıkça beyan ettiğini basın açıklaması ile halkımıza duyurmuştuk. Yaptığımız bu basın açıklamasında,  söz konusu toplantıların tutanak ve görüntülerinin  önümüzdeki termik santral mücadelesi sürecinde çok önemli birer kanıt olacağı inancı ile toplantıya bizimle birlikte katılan Bartın, Amasra Belediye Başkanlarımız ile iki milletvekilimizden de bu konuda duyarlılık beklemiş ve bu konuda bizlere destek olmaları gerektiğini söylemiştik. Ancak bu konuda kendilerinden herhangi bir çaba ve destek göremediğimiz için, bizler Çevre Meclisi olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğu inancı ile Çevre  Bakanlığı’nın  bu hukuki olmayan keyfi tutumunu eleştirerek, durumu Başbakanlık Bilgi Edinme Kurulu’na  şikâyet etmiştik. Bu şikâyetimiz sonucunda Bilgi Edinme Kurulu bizlerin bilgi edinme hakkımızın engellendiğini söyleyerek, şikâyetimizi haklı bulan bir karar vermiştir. Kurul bu kararda: “Kurum veya kuruluşlar, 4982 sayılı kanunda bulunan istisnalar dışındaki her türlü bilgi ve belgeyi vermek zorundadırlar” demekte ve ayrıca ekleyerek “adı geçen idare kanunun gereklerini yerine getirmediği için uyarılmalıdır”  diyerek Çevre Bakanlığı’nın bu konuda uyarılmasının gerektiğinin de belirtmektedir. Bu karara  göre Çevre Bakanlığı Çevre Meclisi’ne termik santral toplantılarının tutanak ve görüntülerini  vermek zorundadır. Ancak Bakanlık bu karara rağmen istediğimiz bilgi ve belgeleri vermezse, önümüzdeki günlerde Bakanlık hakkında gerekli hukuki süreci başlatacağımızı halkımıza bildirir, Çevre Meclisi olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hukukun üstünlüğünü her zaman savunacağımızı belirtiriz.”

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.