Bakanlık'tan Termik santral İçin Dev Adım

BARTIN’ın Tarihi ve Turistik ilçesi Amasra’ya yapılması planlanan Termik Santral için 1 bölü 100 bin ölçekli çevre düzeni planı ile 1 bölü 25 bin ölçekli çevre planı değişikliğinin çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yapıldığı duyuruldu.

İlgili Foto Galeriye Git

Amasra ilçesine bin 320 megavatlık Termik santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ‘çed olumlu’ kararının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği (Hema Termik Santrali (1320 MWe), Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası” ve “Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım) ile Hema Termik Santrali (1320 MWe), Kalker Ocağı ve Kül depolama Sahası” ile “Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)” amaçlı “Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün sitesinde yayınlanarak, 30 günlük askı sürecinin başladığı ifade edildi.

Çevre ve şehircilik il müdürlüğünün resmi internet sitesinde şunlara yer verildi:

ZONGULDAK-BARTIN-KARABÜK PLANLAMA BÖLGESİ 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI DEĞİŞİKLİĞİ GEREKÇE RAPORU

Bartın İli, Amasra İlçesi, Çapak Koyu mevkiinde Hema Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Hema Termik Santrali (1320 MWe), Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası” projesinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında değişiklik yapılması talep edilmiş, ilgi (b) yazı ile anılan projeye ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Diğer yandan ilgi (c) yazı ile “Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)” projesine ilişkin alınan “ÇED Olumlu Kararı” Genel Müdürlüğümüze iletilmiş olup anılan faaliyet sahasının planda gösterilmesi hususu Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir. Ayrıca Filyos Serbest Bölgesinin 30 Ekim 2010 tarihli Resmi Gazete ekinde “iptal edilen Serbest Bölge” olarak tanımlanan ve Karadeniz’e bitişik olan ve 03.05.2012 tarihinde onaylanmış Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında halihazırda “Bölgesel Çalışma Alanı” olarak gösterilmiş alan 01.06.2015 tarih ve 29373 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bu doğrultuda talebe istinaden alınan ilgili kurum ve kuruluş görüşleri ve Bakanlar Kurulu Kararı da göz önünde bulundurularak söz konusu çevre düzeni planında “Hema Termik Santrali (1320 MWe), Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası”, “Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)” ve Filyos Endüstri Bölgesi amaçlı değişiklik yapılmıştır.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI MEKÂNSAL PLANLAMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BARTIN VE BARTIN KIYI KESİMİ PLANLAMA ALT BÖLGESİ 1/25.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI DEĞİŞİKLİĞİ GEREKÇE RAPORU

Bartın İli, Amasra İlçesi, Çapak Koyu mevkiinde Hema Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Hema Termik Santrali (1320 MWe), Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası” projesinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla Bartın ve Bartın Kıyı Kesimi Planlama Alt Bölgesi 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında değişiklik yapılması talep edilmiş, ilgi (b) yazı ile anılan projeye ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Diğer yandan ilgi (c) yazı ile “Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)” projesine ilişkin alınan “ÇED Olumlu Kararı” Genel Müdürlüğümüze iletilmiş olup anılan faaliyet sahasının planda gösterilmesi hususu Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda talebe istinaden alınan ilgili kurum ve kuruluş görüşleri de göz önünde bulundurularak söz konusu çevre düzeni planında “Hema Termik Santrali (1320 MWe), Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası” ve “Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım)” amaçlı değişiklik yapılmıştır.

Ayhan ACAR (DHA)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartınlı 5 yıl önce

yani bu ne demek? bakanlık + hattat el ele = bartın zehir soluyacak mı demek oluyor ?

Avatar
erge 5 yıl önce

ya bu ne sanki bakanlık hattatı emrinde hiç mi bu memleketin sahibi yok nerde hani huhukun üstünlüğü vardı üstünlerin hukuku değil.

Avatar
M.Artar 5 yıl önce

ülkenin çevresi ve şehirciliğinden sorumlu bakanlıgın, her iki konuda da yatıp, hattat ın zehir santrali için bu kadar caba harcamasını dogru okumak lazım. bartın ve amasra halkı termik santral istemedigini daha ne kadar soylemesi lazım? yazıktır günahtır...

Avatar
yazık 5 yıl önce

hala daha termikin bacasından kalorifer gibi duman çıkacağını zannedip de alman ve abd oyununa gelenler var. türkiye hiçbir şey yapmasın kardeşim. ya da siz kullanmayın.

Misafir Avatar
muharrem 5 yıl önce @yazık

**** malta eriği! yatağanda 35000 dönüm ormanlık alan yok oldu ***** ******! *********** *********** ********* ***********

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mehmet Tunçer 5 yıl önce

tarlağazi proje alanında, doğal çevre ve peyzaj değişimine neden olabilecek başlıca sebepler şu şekilde sıralanmaktadır:
· tahrip olan ve bu tahrip sonucunda değişen yüzey örtüsü,
· ortadan kaldırılacak olan bitki örtüsü,
· i̇nşa edilecek üniteler / kullanımlar,
· arazi desenindeki / kullanımındaki değişim,
· kazı - dolgu çalışmaları sonucunda değişen topografya,
doğal ve fiziksel anlamda gerçekleşecek en büyük değişim liman kıyısı, santral alanı, regülatör, iletim yapısı, yükleme havuzları, cebri borular ve santral ünitelerinin yerleşim yerlerinde yaşanacaktır.
bu noktalarda doğal bitki örtüsü tahrip olurken, ekosistemdeki denge, müdahaleler sonucunda geçici olarak aksaklıklara uğrayacaktır.
tarlaağzı mevkiinde termik santral yapımını amaçlayan liman büyütülmesi ve orman kesilerek sanayi ve konut alanı açılması hiçbir şekilde kabul edilemez.