Bartın Irmağı'ndan ne istiyorsunuz?

BGD Başkanı Bartın Üniversitesinin Irmakla ilgili çalışmalarda rehber olası gerektiğini söyleyerek Bartınlı Faruk Narin gibi akil önderlerinin uyarılarına da dikkat çekti.

1965 YILINDA ÖNLEM ALINDI

Bartın ırmağı mansabında inşa edilen Bartın limanı 1965 yılında hizmete açılmıştır. Bartın Irmağı Ve Yan Kolları Islahı Projesinde öngörüldüğü gibi, ırmak yatağının rahatlıkla taşıdığı normal debisini aşan ve Q100 frekansına göre hesaplanan taşkın debileri ile gelebilecek fazla su miktarlarının liman içine tahliyesi maksadıyla bir tahliye ve emniyet kapısı yapılmıştır.

Hava fotoğraflarında görünen bu emniyet kapısı 1974 yılında, sebebi belirsiz ve hesapsız bir şekilde kapatılmıştır. Daha sonraki yıllarda da rıhtım o yönde uzatılmıştır. Tahmin edilebileceği gibi, bu tarihi izleyen sezonda Mayıs 1975 te ilk büyük taşkın ve sel olayı yaşanmıştır. O günden bu yana taşkınların şiddeti ve sıklığı artarak devam etmiştir. Bu büyük yanlışlığın acilen giderilmesi gerekmektedir. Limana giden yolun altından liman içine doğru menfezler açarak veya burasını alçak bir köprü geçişi gibi yeniden düzenlemek suretiyle, ortadan kaldırılan liman içine tahliye olanağının yeniden sağlanması şarttır.

BAKAN EROĞLU SÖZÜNÜ UNUTMASIN

Bugüne kadar bu hususun neden göz ardı edildiği ve taşkın önleme amacıyla neden başka yerlerde pahalı fakat yanlış işler yapıldığı sorgulanmalıdır. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, limanı ilk ziyaretinde durumu derhal teşhis ederek liman içine tahliye kanalı açılması gerektiğine işaret etmiştir. Irmağın denizle birleştiği yerde sol sahilde görünen kaya kitlesi su altında devam ederek su derinliğini 8.5 metreden 3.5 metreye indirmekte ve suyun akımına büyük bir engel olarak halen yerinde durmaktadır. Liman içine tahliye kapısının kapalı olması gerçeği ile bu kayanın varlığı ikisi birlikte, taşkınların ana sebebini oluşturmaktadır. Bu iki engel kaldırılmadan, ırmak yatağı için hesaplanması istenen su hattı hesapları ve taşkın yapıları tasarımları yanlış ve gerçek dışı olmaya mahkûmdur. Kaya kitlesi engeli kırılarak kaldırıldığı takdirde, arkasındaki su yüzeyi hattı engelsiz akım düzeyine inecek ve suların 14 km boyunca şişerek yükselmesi önlenecek, şehir merkezinde su çizgisi seviyeleri normal kot farkına kadar azalması mümkün olacaktır. Bu iyileştirmeyi başka hiçbir şekilde, yatak genişletme, yatak taş kaplamaları, menderesleri düzeltme gibi, yararsız önlemlerle sağlamak mümkün değildir.

AKLIN YOLU BİR

Irmağın Havzası Master Planına uygun olarak inşaatı ve proje çalışmaları devam eden üç adet baraj ve diğer taşkın yapıları tamamlandığında Q100 frekanslı olası taşkınlar tamamen engellenmiş olacaktır. Bartın şehir merkezinden denize kadar olan 12 km uzunluğundaki ırmak yatağında kot farkı ve suyun akım hızı son derece düşüktür. Bu sebeple sağ ve sol sahilde bütün kıyı boyunca taş kaplı şevler ve betonarme riprap ve SEA WALL benzeri taşkın yapılarına ve kıyı düzenlemelerine ihtiyaç yoktur. Bütün ırmak sahili boyunca tekdüze monoton taş ve beton kitleler, Bartın ırmağının turizme kazandırılması ve bir turizm destinasyonunun fokus merkezi olarak geliştirilmesi amacına tamamıyla ters bir görüntü oluşturacaktır. ırmak yatağında doğal fauna ve flora çeşitliliğinin yaşaması ve gelişmesini sağlamak olmalı, buna uygun olarak tasarlanmış, genellikle ahşap ağırlıklı yapılar ve kıyı düzenlemeleri ile, sürdürülebilir bir doğal ortam yaratılmalıdır. Bartın ırmağının turizm çekim merkezi olarak değeri de sadece bu doğal halidir ve doğal sit alanı olarak koruma altındadır. Kıyıların taş ve betonla kaplanmasına izin verilmeyecektir.

PROJE HATALARLA DOLU

Bartın Irmağı Ve Yan Kolları Islahı Projende yer alan - Q500 ve Q1000 frekanslı taşkın debileri hesaplamaları teknik şartnameden veya sözleşmeden mutlaka çıkartılmalıdır. Böyle gerçek dışı ve yapay hesaplara göre ortaya çıkacak kesitler ve su hattı hesaplarına uygun herhangi bir taşkın önleme yapısı tasarlamak mümkün değildir. Bunlar kıyamet günü senaryolarıdır ve amaç, yapılmakta olan barajlara rağmen, taşkınların olabileceğini ispatlamaya çalışmaktır. Bu senaryolara göre de, yapılması gereken taşkın önleme yapılarının ırmağın zaten yavaş akan mansabında değil, ırmağın kolları üzerinde başka barajlar yapılmasının daha doğru olduğu görülecektir. Bu konuda en temel mühendislik kuralı, suların geldiği yerde tutulması ve depolanmasını emretmektedir.

IRMAK YAŞAM KAYNAĞI

Bartın ırmağının doğal yatağını peyzaj tasarımları ile güzelleştirmek, biyolojik çeşitliliği zenginleştirmek ve bölgeyi turizm destinasyonu haline getirmektir. Bu projenin yapımını üstlenen firmanın bu işe uygun yetenek ve deneyime sahip -Akarsu kıyı düzenleme ve peyzaj tasarımı uzmanı,Biyolojik çeşitlilik uzmanları Turizm ve kentsel planlama uzmanları çalıştırma şartı getirilmelidir.Projelendirme ve tasarım işlerinin her aşamasında Bartın yerel yönetimleri tarafından atanacak ve görevlendirilecek uzman kişi ve kurulların sürece katılım ve katkıları mutlaka sağlanmalıdır. Bu katılım ve denetime başvurulmaz ise, ortaya çıkacak sonuç, pek çok başka örnekte olduğu gibi, kağıt üzerinde kalacak uygulanamaz bir taslaktan öteye geçmeyecek, yapılması gereken doğru işlerin yıllarca önünü tıkayacaktır.
Kaynak-Faruk Narin, Bartın Irmağı Ve Yan Kolları Islahı Projesi, TEFER çalışmaları, Yerel ve yaygın basın haberleri

G.Yavuzaslan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.