Başkan Akın'ın İnkumu Kireçtaşı Ocağı'na itirazı var

YER UYGUN DEĞİLDİR

Belediye Başkanı Cemal Akın başvuru ile ilgili yaptığı açıklamada "Bartın, Batı Kara-deniz’den kent merkezinin iç kesimlerine kadar uzanan ve üzerinde ağır tonajlı gemilerle yük ve yolcu taşımacılığı yapılabilen rejimi düzgün, ülkenin tek ırmağına, tertemiz havası ve yemyeşil doğal bitki örtüsüyle yaz-kış her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin ilgi duyduğu, yaz aylarında 20-25 bin nüfusa ulaşan ve 3,5 km. uzunlukta kumsalı olan tatil beldesine sahip, iyi bir turizm potansiyeli bulunan ülkenin nadir kentlerinden biridir. Bartın’a adını veren ırmağın ve yakın çevresinin Bartın ve ülke turizmine kazandırılması konusunda, Türkiye Peyzaj Mimarları Odası Başkanı dâhil 15 üniversitenin peyzaj mimarı bölüm başkanlarınca hazırlanan proje, DSİ Genel Müdürlüğü 23. Bölge Müdürlüğü'nce ihale edilmiştir. Kireçtaşı-Dolomit Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisinin açılmasıyla etki alanında kalan bu yerler turizm açısından cazibesini yitirecek, kaya patlatmalarının yaratacağı tedirginlik ve patlatma sonucu doğal olarak oluşacak toz bulutlarının hava hareketleri ile turistik beldemize ulaşacak olması İnkum’a gelen tatilcileri rahatsız edecek, Bartın’ın turizm kenti olma yolundaki çabaları olumsuz etkilenecektir" dedi.

Tesisin turizmin yanı sıra Bartın Limanı'na ve Bartın-Boğaz, Bartın-İnkumu araç trafiğine de olumsuz etkileri bulunacağını belirten Başkan Akın "Turizm sezonun uzatılması ve yaz kış rahat ulaşım maksadıyla, Boğaz Mevkii'nden turistik beldemiz İnkum’a yapılacak olan takribi 600 mt. uzunluğundaki tünelin kaya patlatmalarından olumsuz etkileneceği ve zarar görebileceği gerçeğiyle, bölgede yer altı ve yerüstü hiçbir madencilik faaliyetlerine izin verilmemesine ilişkin Bartın Mahalli Çevre Kurulu'nca 25 Ağustos 2011 tarih, 132 sayılı karar alınmıştır. Tesisin kurulacağı alana, turistik bölgemiz İnkum’a, yol güzergâhındaki onlarca yerleşim bölgelerine ve işletmecisi olduğumuz uluslararası statüdeki Bartın Limanı'na ulaşım, dar ve iki yönlü trafiğe açık tek bir karayolu ile sağlanmakta, alternatif ikinci bir yolun olmaması nedeniyle mevcut yol tatilcilerin, Belediyemiz temizlik ve toplu taşıma araçlarının ve limana çalışan tırların yoğun araç trafiğine maruz kalmaktadır. Bugün için zaten yetersiz kalan ve kurulması planlanan tesise ait ağır tonajlı vasıtaların kullanımıyla Bartın-Liman arasındaki Bartın-Boğaz yolunun ağır tonajlı araç trafiği daha da artacak, mevcut karayolu ciddi trafik kazalarına ortam oluşturarak, tatil için İnkum’u tercih eden tatilcilere de ulaşım çilesi yaşatacaktır. Bu önemli konu ÇED raporu hazırlanırken göz ardı edilmiş, yanıltma yapılarak kent merkezi ile raporda belirtilen yola kadar olan 11 km.lik karayolundan hiç bahsedilmemiştir" dedi.

Kaya patlamalarından meydana gelebilecek heyelanların Bartın Irmağı'nın rejimini de bozarak, meydana gelebilecek taşma sonucu ırmak kenarlarındaki yerleşim yerlerindeki vatandaşların mağdur olacağını da vurgulayan Belediye Başkanı Cemal Akın, Valiliğe yaptığı başvuruda şu görüşlere yer verdi.

"46 yıldır işletmeciliği Belediyemizce yapılan ve bugün itibariyle yılda 1.500.000 ton yük elleçleme kapasitesi bulunan, yük kapasitesinin arttırılmasına yönelik Ro-Ro İskelesi yapımı DPT’ce değerlendirilen ve Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı'nın izniyle konteyner ticaretine açılan Bartın Limanı gerek Belediyemiz için, gerekse Bartın ekonomisi için son derece önemli bir gelir kaynağıdır. Uluslararası güvenli limanlar statüsünde olan birinci sınıf gümrük kapılı Bartın Limanı'na 2011 yılı sonu itibariyle yerli ve yabancı menşeli 484 gemi giriş ve çıkış yapmış, son beş yılın ortalamasında bu sayı 450’nin altına düş-memektedir. ÇED Raporunun 11. sayfasında “Projenin Tanımı ve Amacı”nın anlatıldığı birinci bölümde, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı ile yapılan yazışmada limana girecek yılda 10-15 askeri geminin girişi ve çıkışına güvence verildiği, ancak her nedense yılda 450 adet yerli ve yabancı ticari geminin giriş yaparak, hem ülke hem kent ekonomisine katkı sağlayan bir limanın işleticisi olan Bartın Belediyesi'nden, kurulması planlanan tesis hakkında görüş ve düşünceleri alınmamış, raporda da yer verilmemiştir. Kurulacak tesisten direkt etkilenecek bir kurumun, tesisle ilgili görüş ve düşüncelerine ihtiyaç duyulmaması ciddi bir eksikliktir.

Kurulması planlanan tesisin etki alanı haritasından anlaşıldığı üzere, Bartın Limanı'nın tesisin faaliyet etki alanı içerisinde olduğu, tesiste yapılacak kaya patlatmalarından kaynaklanacak sarsıntının, uluslararası statüdeki bu limanın stabilini etkileyeceği, bir kısmı dolgu ve bir kısmı ise kazık sistem üzerine inşa edilmiş olan rıhtımının çökmesine sebep olacağı ve telafisi imkânsız zararlar doğuracağı aşikârdır.

Söz konusu projenin etki alanı içerisinde kaldığı görülen Bartın’ın tek çöp toplama alanı bugün Bartın Merkez, Amasra ve Ulus Belediyeleri ile Bartın İl Özel İdaresi'nin ortak kullandığı evsel atıkların depolandığı bir alandır. Yine faaliyet alanında yapılacak patlatmalardan şüphesiz bu depolama alanı da olumsuz etkilenecek, depolama alanını kullanan belediyelere büyük bir sorun yaratacaktır.

Yine kurulacak tesisisin etki alanı içerisinde özel işletmeye ait büyük tonajlı petrol depolama tankları bulunmaktadır. Faaliyet alanında yapılacak patlatmalar bu depolar için tehlike oluşturacak ve önüne geçilemeyecek çok vahim sonuçlar doğuracaktır.

Netice olarak, tüm bu belirttiğimiz nedenler ile belirtilen alanda bu tür bir tesislerin olumsuz etkileri olacağından, yapılması planlanan tesis hakkında olumlu görüşümüzün bulunmadığı bu tesise izin verilmemesi gerekmektedir"

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 10 yıl önce

ÇED yönetmeliği gereği Belediyenin mücavir alanı içindeki proje için Belediye görüşü alınmalıydı. Yangından mal kaçırmak tamda bu olsa gerek.Halbuki tamda yapılması düşünülen ocağın altından İnkum tüneli projesi geçiyor.Burada yapılcak patlatmalar bu tünele ciddi zarar verir.Ayrıca burada vahşi çöp depolama alanı vardır. Bu patlatmalar kirli ve insan sağlığına zararlı çöp sularının yeraltı sularına karışmasına yol açacaktır.Bu Buradaki faylar yatay atımlı olup göçmeler nedeni ile ırmak derinliği azalacaktır.Sellerin asıl sebebi de budur Bartın ırmağı denize akamamaktadır. Bu nedenle daha önce orada var olan Fevzi Akkaya-Sezai Türkeş ortaklığına ait taş ocağı kapatılmış idi. Eskiler hatırlar bunu..balık hafızasına sahip yetkililer bunu nasıl unuturlar.Ocaktan fırlayacak taş ile limanda yabancı bir personel yaralanırsa bunu dünyaya izah edemeyiz.

Avatar
turgut 10 yıl önce

Bartının neresini kazsan kireç taşı çıkar.Bu ne cahice ve bencilce bir şeçimdir.Çıksın bartınlı jeoloji mühendisleri açıklasın.Koca bartında kireç taşı çıkaracak orası mı kaldı.Arıt dağlarının yarısı kireç taşı gitsin ordan çıkarsın.neredeyse Tabi sehirler arası yoldan vuracaklar kazmayı kireç taşı için.Cehalet ve Hainlik diyorum

Avatar
bartınlı 10 yıl önce

Amasra'ya termik santral , İnkum'a taş ocağı yakışır.... Turizme ne gerek var. yandaşlar kazansın yeter..

Avatar
Sevket Yalcin 10 yıl önce

Bence nezaman bir Inkumu girisiimi olsa illa biryerden engelleme oluyo .amac tünelden vazgecirme Turisimi gelistirmeme.
Baska bir yermi kalmamis Bartinda tas cikaricak.

Avatar
kerem 10 yıl önce

Ya arkadaş Bartın tarihi böylesine kendine düşman bir hükümet ve milletvekili dönemi daha osmanlıdan beri yaşamamıştır herhalde. sayın vekil yandaşlarını doyurma derdinde. Bartın, Amasra bitmiş umrunda değil yeterki cepler dolsun. Bu ne bitmez düşmanlık, bu ne bitmez kin. Yeter artık yılmaz bey yaşamasanda doğduğun topraklar buralar. biraz sev artık, bak vekillik yapıyosun bu toprağın insanları sayesinde. Çok mu zor bu doğaya sahip çıkmak, günün birinde gideceğimiz yer bu topraklar yine. Ancak bu kinin bitmezse bu toprak kabul etmez seni

Avatar
Melek Gençer 3 yıl önce

Bu proje Bartın ‘nın ölüm fermanıdır.