Bütün Milletvekillerini Amasra'ya Davet Ettiler

CHP Bartın Milletvekili ve Meclis Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alarak Amasra'da yapılmak istenen termik santral projesi ile ilgili Bartınlıların tepkisini dile getirdi. Amasra fotoğrafını TBMM Genel Kurulu kürsüsünden milletvekillerine gösteren Yalçınkaya, " 3 bin yıllık tarihî geçmişi ve doğal güzellikleriyle Bartın'ın göz bebeği, Karadeniz'in incisi Amasra'ya termik santral kurulmak isteniyor ve gerçekten, ülkemizin çok önemli bir turizm cazibe merkezi olan Amasra, kurulacak olan termik santralle ortadan yok edilmek isteniyor, Amasra'ya kıyılmak isteniyor, Amasra'ya karşı bir cinayet işleniyor" dedi.

TBMM TUTANAK

BAŞKAN - Toplantı yeter sayısı vardır.

Görüşmelere başlıyoruz.

Gündeme geçmeden önce üç sayın milletvekiline gündem dışı söz vereceğim.

Sayın milletvekilleri, değerli arkadaşlarım; Genel Kuruldaki uğultuyu hafifletirsek gündem dışı söz vereceğim arkadaşlarımıza.

Gündem dışı ilk söz, Bartın'ın Amasra ilçesinde kurulması planlanan termik santral projesi hakkında söz isteyen Bartın Milletvekili Sayın Muhammet Rıza Yalçınkaya'ya aittir.
Buyurunuz Sayın Yalçınkaya. (CHP sıralarından alkışlar)

MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA (Bartın) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün Bartın ilimizin çok önemli bir sorunu olan, Amasra'ya kurulması düşünülen termik santralle ilgili, bir kez daha bu konuyu gündeme getirmek için gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, "Burası neresi?" diye sorarsanız, burası Bartın ilinin Amasra ilçesi. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet, Amasra'yı Cenevizlilerden almak için sefere gittiğinde, Amasra'yı ilk gördüğünde "Lala, Lala, çeşm-i cihan bu mu ola?" diyerek dünyanın gözü niteliğindeki bir güzelliğe hayran kaldığını belirtmiştir. 3 bin yıllık tarihî geçmişi ve doğal güzellikleriyle Bartın'ın göz bebeği, Karadeniz'in incisi Amasra'ya termik santral kurulmak isteniyor ve gerçekten, ülkemizin çok önemli bir turizm cazibe merkezi olan Amasra, kurulacak olan termik santralle ortadan yok edilmek isteniyor, Amasra'ya kıyılmak isteniyor, Amasra'ya karşı bir cinayet işleniyor. Dolayısıyla -bugünkü konuşmamdaki ana tema- Amasra'ya kurulacak bu termik santralin kurulmaması konusunda sizlerin desteğini ve katkınızı istemek için karşınızda bulunuyorum. Yapılan usulsüzlükler var, yapılan hatalar var, yapılan yanlışlıklar var, bu yanlışlıklardan bir an önce dönülmesi gerektiği hususunda ilgililere buradan seslenmek istiyorum.

Son olarak geldiğimiz noktada, projeyi hazırlayan Hema Endüstri Anonim Şirketinin ÇED başvuru dosyaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2009, 2010, 2013 yıllarında 1/100.000 ölçekli Zonguldak-Bartın-Karabük Bölgesel Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğu gerekçesiyle iade edilmesine rağmen, 8 Mayıs 2014 tarihinde yapılan son inceleme ve değerlendirme komisyon toplantısında ÇED süreci nihai hâle getirilmiştir. ÇED raporunun nihai olarak kabul edilip inceleme ve değerlendirme sürecinin sona erdiğine ilişkin karar ise, 10 Haziran 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İnternet sitesinde yayınlanmış ve on günlük itiraz süreci başlatılmıştır. Bu sürecin bu güne gelmesi, gerçekten, 1/100.000'lik çevre düzeni planına göre imkânsız olması gerekirken maalesef Bakanlık kendi yaptırdığı plana saygı duymayarak, daha önce almış olduğu kararları hiçe sayarak Amasra'ya termik santral kurulma konusunda ısrarla bu aşamayı bitirme noktasına gelmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Amasra için yaptırmış olduğu 1/100.000'lik çevre düzeni planında, Amasra'nın mutlak korunması gereken bir alan olduğu, tarihî ve arkeolojik değerleri açısından, turizm için önemli bir merkez hâline getirmek için, sürekli kalkınma planlarıyla turizm anlamında hedefe doğru getirilmesi gerektiğini dile getiren plan hükümlerini bu planı yaptırırken içerisine koymuştur ama maalesef, maalesef Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Amasra için yaptırmış olduğu bu planları geçersiz sayıp, Amasra'da termik santral kurulmaması konusunda açık ve net hüküm olmasına rağmen, usulsüz ve hukuksuz bir şekilde Amasra'ya termik santral kurma girişimlerine hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Amasra ve Bartın halkı termik santral konusunda büyük bir direniş, büyük bir mücadele göstermektedir. Amasra ve Bartın halkı 1/100.000'lik çevre düzeni planına uyulması gerektiğini dile getirmektedir ve bunun için 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Amasra halkı el ele bir zincir oluşturarak Amasra'ya termik santral kurulmaması konusunda tepkilerini dile getirmiştir. Şimdi de 30 bin itiraz dilekçesiyle Çevre Bakanlığına başvurmak üzeredir.

MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA - Dolayısıyla, değerli arkadaşlar, Amasra'ya termik santral kurulması konusunda, lütfen, bir kez daha alınan kararların gözden geçirilmesini temenni ediyorum ve sizleri Amasra'ya davet ediyorum. Amasra'nın balığını yemeye, Amasra'nın salatasını yemeye, Amasra'nın ballı cevizli manda yoğurdunu yemeye davet ediyorum. Amasra'nın güzelliklerini görmeye davet ediyorum.

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Yalçınkaya.

Yalnız, bir şey soracağım: Şimdi herkesi davet ettiniz. Toplanıp gelirsek siz ödeyecek misiniz?

MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA (Bartın) - Biz öderiz, bakarız.

BAŞKAN - Tamam, peki.

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Ben öderim Başkanım, ben öderim.

MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA (Bartın) - Amasra halkı olarak bakarız.

BAŞKAN - Ya, o zaman siz de dâhilsiniz, peki, tamam. Sayın Yalçınkaya, Sayın Tunç'un davetlisisiniz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartn 7 yıl önce

Ben chp li degilim akplide degilm ama riza beyi orda rezil etmek tucca yakşmamş