ÇED sürecinde hukuksuz gelişmeler oluyor

Bartın Platformu'ndan yapılan açıklama:

Sayın Bakanın verdiği cevapta; 24 ve 25 Kasım 2010 tarihlerinde her iki termik santralin "ÇED Halkın Katılımı" toplantılarının "gerçekleştirilmiş" ve "yapılmış" olduğu, "yöre halkının bilgilendirme talebini kullanmadığı" yazılmaktadır. Sayın Bakan yanlış söylemeyeceğine göre kendisini kim yanıltmaktadır? Herkesin bildiği gibi söz konusu toplantılar halkın tepkisi nedeniyle yapılamamış ve bu durum ilgili komisyon tarafından tutanak altına alınmıştır. Durum böyleyken, hangi bürokrat sayın bakana yanlış açıklama yaptırmaktadır? Sayın Bakanın bu açıklamasının en kısa sürede düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi halde durumun açıklık kazanması açısından hukuksal yollara başvurmak kaçınılmaz olacaktır.

Delikliburun İçin Format Belirlenmemiştir

Sayın Bakanın verdiği cevapta "Delikliburun için kapsamı belirlenen ÇED Raporu Özel Formatı gönderilmiştir" denmektedir. Oysa söz konusu "Kapsam ve Özel Format Belirleme" toplantılarının sonunda; "Tarlaağzı ve Gömü alternatif alanlarının yer seçimi açısından uygun olmadığı ve bu alanların ÇED süreci dışına çıkartılması, ana alternatif olarak düşünülmemesi gerektiği, ÇED çalışmasının ise Delikliburun Mevkii veya Filyos Vadisi Mevkiine odaklanmasının Çevre Düzeni Planı kapsamında daha uygun olacağı" kararına varılmıştır. Toplantı sonunda Delikliburun Mevkii için kapsam belirlenmemiş ve özel format hazırlanması kararlaştırılmamıştır. En azından Bartın ve Amasra belediye başkanlıkları adına toplantıya katılan beş temsilcinin bu konudaki tespiti bu yöndedir. Zaten toplantıda hem Delikliburun, hem de Filyos için yeterli bilgi toplanmadığı için herhangi bir karar verilemeyeceği gerçeği bütün komisyon üyeleriyle paylaşılmıştır. Oysa sayın Bakanın verdiği cevapta "Delikliburun için kapsamı belirlenen ÇED Raporu özel formatı gönderilmiştir" denmektedir. Sözkonusu toplantıda toplantıların tutanak ve görüntülerinin katılımcılara verilmemesinin ardında bu gerçeğin ortaya çıkacağı endişesi mi yatmaktadır?

ÇED Süreci İptal Edilmelidir

Gerek yukarıda sayılan nedenlerden, gerek de sayın Bakanın cevabının son kısmında yer alan "Filyos alternatifinin seçilmesi durumunda ise ÇED sürecinin yeniden başlatılacağı" ifadesinden yola çıkarak ÇED sürecinin iptal edilmesi gerekmektedir. Filyos alternatifinin ÇED süreci dışında bırakılması durumunda, Çevre Düzeni Planı ve Plan Araştırma Raporu doğrultusunda Delikliburun alternatifinin de dışarıda bırakılması gerekmektedir. Aksi halde ÇED süreci hukuksuz şekilde yürütülecektir. Hukuksuz işlemlerden, bu işlemlere imza atanların da sorumlu olacağı gerçeği gözden uzak tutulmamalıdır.

Bartın'ın Geleceğinin Karartılmasına İzin Vermeyelim

Sayın Bakanın verdiği cevaptan da Bartın ve Amasra Termik Santrallerinin ÇED sürecinin Tarlaağzı Gömü alternatifi dışında, Delikliburun alternatifi üzerinden devam ettirildiği çok net olarak anlaşılmaktadır. Delikliburun'un da Amasra'nın Tarlaağzı Köyü sınırları  içinde olduğunu gözden kaçırmadan, Bartın halkının geleceğini karatacak termik santrallere karşı yapılacak toplumsal ve hukuksal mücadelenin, Bartın'ın geleceğini düşünen tüm kişi ve kurumlar tarafından birlikte yapılması gerektiğini birkez daha hatırlatır, yaşam alanlarımızı ve sağlığımızı bozacak termik santrallerin ÇED sürecine bir an önce son verilmesini diliyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 11 yıl önce

İŞİNİZ GÜCÜNÜZ MUHALEFET KARDEŞİM HEMADA ŞUAN BİR DÜNYA KİŞİ EKMEK YİYOR VE SANTRAL KURULDUĞUNDA BU SAYI KATLANACAK TURİZME BİŞEY OLACAĞI YOK ZATEN AMA TURİZMİN BANA VE BENİM GİBİ BİR ÇOK ARKADAŞIMA BİR FAYDASI YOK SİZİN GİBİ TUZU KURU KİŞİLER KARŞI ÇIKAR ANCAK... YAPSINLAR SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ.

Avatar
Şahin ÇAKIR 11 yıl önce

yorum yapan arkadaş. kimsin necisin bilmiyorum. bir ad bir rumuz yazmaktan aciz olduğuna göre yaptığın yorumun arkasında sen de durmuyorsun belli. her şey ekmek değildir. bunu kafana sok. ekmek için yarın daha neler satarsınız düşünmek bile insanı ürkütüyor

Avatar
Erdoğan Atmiş 11 yıl önce

İsimsiz yorumcu arkadaş, eğer şirketin paralı çalışanı değilsen ve bu yorumu gerçekten inararak yazmışsan, sana cesaretini toplamanı ve kimliğini açıklamanı öneririm. Böylece sana ve senin gibi düşünen diğer kişilere termik santralin ekmek vermekten çok sağlığımızın yanısıra midemizdeki ekmeği de elimizden alacağını açıklamak isterim. Zaten bartinplatformu.org internet sitesine girip, orada yazanları önyargısız okuyup değerlendirirsen, termik santrale karşı olanları "tuzu kuru" diye suçlamanın yüzünü kızartacağını da anlayabilirsin.

Avatar
isim yazmayan şahsa cevaben 11 yıl önce

zıkkımın kökünü ye siz ve sizin gibi yobaz takımı sadece üç kuruş için kendisini satar günü kurtarmak adına yarınını düşünmeyen yok olmaya mahkumdur ve siz ve sizin zihniyetinizdeki tüm yeni nesil uzay kasa yobazlar umarım kendi pisliğinizde boğularak can verirsiniz...

Avatar
gurbetçi34 11 yıl önce

defalarca yapılmıyca en yetkili ağızlardan açıklanmasına rağmen hala çed sürecinde hukuksuzluk var o bakan şunu cevaplamadı termik santral yapılcak falan aynı şeyleri konuşmanın tekrarlamanın kime ne faydası var? kalenin ortasına evler yapılmış denizi kirli burçlar yıkılmak üzere. amasrarı korumak isteyenler gerçek sorunlarla uğraşsın bırakın olmıycak şeylere kafa yormayı yeter!

Avatar
Erdoğan Atmiş 11 yıl önce

Sevgili Gurbetçi34, Devletlerin çalışma usulünde Bakan açıkladı yapılmayacak diye bir şey yoktur. Şu anda termik santral süreci bakanın açıklamasına rağmen devam etmektedir. Kaldıki Bakan Delikliburun'da yapılmayacak diye bir açıklama yapmamıştır. Tarlaağzı Gömü'de yapılmayacak şeklinde bir açıklama yapmıştır. Delikliburun'un da Amasra, dolayısıyla Bartın sınırları içinde olduğunu ve termik santral sürecinin devam ettiğini herkes duysun. Kimse olayı sulandırmasın, kimse de buna alet olmasın.

Avatar
gurbetçi74 11 yıl önce

34 kuşa bak kuşa...