Çevreciler Amasra'da buluştu

Şenlikte Bartın Platformu adına yapılana açıklama:

Tarihin, doğanın ve kültürün bütün zenginliklerini barındıran Amasra’mıza belki hiç gelmediniz. Belki de bu cennete kaçıncı kez geldiğini hatırlamayan iflah olmaz bir Amasra aşığısınız. Ne yazık ki size üzücü bir haberimiz var. Çünkü, Amasra korkunç bir tehdit altında.

Amasra’ya, bu cennet coğrafyaya Türkiye’nin en büyük termik santralini yapmak istiyorlar. 4000 MW büyüklüğündeki bir termik santralin havaya bırakacağı zehirli gaz ve tozları, denize boşaltacağı milyonlarca ton külü düşünmüyorlar. Termik santral; Bartın’da turizmin, tarımın, ormancılığın ve balıkçılığın bitmesi ve bunlara bağlı tüm ticari işletmelerin batması Küre Dağları Milli Parkı’nın zarar görmesi anlamına geliyor.

Amasralı-Bartınlısı bu tehlikenin farkında ve bu girişimi önlemek için yıllardır mücadele ediyor. Termik santralin burada kurulmasına hukuk sistemi ve planlar izin vermemesine rağmen ve daha önce birkaç kez ÇED Raporu reddedildiği halde termikçi şirket ısrarını sürdürüyor. Siz de Amasra’nın güzelliğinin farkına varmışsanız, böyle bir ısrarın beldemizin sonunu getireceğini anlamışsınızdır.

Bartın-Amasra Halkının bu tehdide karşı sürdürdüğü mücadele kapsamında bugün burada “Termiksiz Yaşam Şenliği” düzenledik. Bu şenlikte;

Halk Kürsüsü
Gazete kupürleri sergisi
Mücadele fotoğrafları sergisi
Film gösterimi
Termiksiz Yaşam Şenliği Hatıra fotoğrafı çekim köşesi
Sokak tiyatroları
Konserler
Solo sokak performansları

Çocuklardan termiksiz yaşam resimleri gibi çeşitli etkinliklerle sizi buluşturacağız. Bugün saat 10.00'a kadar güzel Amasra'mızın değişik bir noktalarında etkinliklerimize şahit olabilirsiniz.

Sayın misafirlerimiz Amasra'ya gözünü dikmiş bir şirket var. Bu şirket;

-Yörede kömür çıkarmak için mi, yoksa termik santral kurmak için mi bulunduğuna açıklık getiremiyor,

-Yöre halkının karşı olmasına, hukukun ve planların izin vermemesine rağmen termik santral kurmakta ısrar ediyor,

-150 MW ile başlayıp, kuracağı termik santralin gücünü 4000 MW’a kadar çıkarıyor,

-Kuracağı termik santralde yakılacak kömürün menşeini bile açıklayamıyor,

-Yapmak istediği limanın ihracat mı, yoksa ithalat limanı mı olacağını bilemiyor,

-Yöre halkından destek alamayınca, önce Kayseri ve Ankara, sonra İngiltere, Amerika ve Çin’den medet umuyor,

-Kendi kazancı için; yöre insanının turizm, balıkçılık, tarım ve ormancılıktan sağladığı gelirleri yok ederek, Bartın ekonomisini çökertecek, çözülemeyecek çevre sorunları doğurarak halkın sağlığını tehlikeye atıyor,

-Sürdürdüğü yanlış iletişimle yöredeki sosyal huzuru bozuyor,

Bu şirket şimdi de termik santralde yakacağı kömürü getirmek için bir liman yapmak istiyor. Şirket; ilimizde termik santral düşüncesinden vazgeçmedikçe, şu ana kadar termik santral konusunda yaptığı bütün başvuruları geri çekmedikçe ve bu kararını kamuoyuyla paylaşmadıkça, yapmak istediği limanın bir ihracat limanı değil, ithalat limanı olacağı, yani kurmak istediği limanı dışarıdan ithal kömür getirmek için kullanacağı çok açıktır. Bu yüzden yapılacak limanın termik santralin bir parçası olduğunu bildiğimiz için bu limanın yapılmasını da benimsemiyoruz.

Şirket liman için ÇED başvurusunda bulundu. 24 Nisan Salı günü saat 11.00'de Gömü Köyü'nde "ÇED Halkın Katılımı Toplantısı" yapılacak. Biz Bartın Platformu olarak bu toplantıda görüşlerimiz ifade edeceğiz. Bu toplantıda gerek Amasra ve Bartın'dan gerek de il dışından bütün dostlarımızla birlikte olmak istiyoruz. Sizleri 24 Nisan günü yapılacak ÇED Halkın Katılımı Toplantısına çağırıyoruz.

Sevgi Dostlar bir kez daha Amasra'nın güzelliğini kimse yok edemez, geleceğini karartamaz diyerek, mücadelede kararlı olduğumuzu belirtiyor, mücadelede sonuna kadar yanımızda olmanızı bekliyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.