Danıştay'dan Termik Santrale Engel
DANIŞTAY’DAN AMASRA’DA TERMİK SANTRAL PROJESİNE ENGEL

Bartın Platformu, Bartın’ın Amasra ilçesinde yapılmak istenen Hema Entegre Termik Santrali ÇED sürecinin, Danıştay 14. Dairesi’nin aynı yerde yapılmak istenen kömür hazırlama tesisiyle ilgili verdiği karar doğrultusunda iptalini istedi.

Hattat Holding tarafından 2009 yılından beri Bartın İli Amasra ilçesi Gömü köyünde farklı adlarla termik santral ÇED başvuruları yapılmış ve başvurular Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce birkaç kez geri çevrilmişti. Bartın–Amasra halkı bu termik santralin yapılmasını istemediklerine ilişkin mücadelelerini Bartın Platformu çatısı altında yıllardır sürdürmekte. Aynı Holding 2013 yılında başvuran şirketin ve termik santralin ismini değiştirerek aynı yer için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Hema EntegreTermik Santrali ÇED başvurusu yapmıştı. Bu başvuru daha önceki geri çevirme nedenleri de göz önüne alınarak 18 Eylül 2013 tarihinde yapılan 1. İnceleme ve değerlendirme toplantısında komisyon tarafından dondurulmuş, fakat daha sonra bürokratlar üzerinde oluşturulan baskılar nedeniyle sürecin devamına karar verilerek 2. ve 3. İnceleme Değerlendirme toplantıları yapılmıştı. Akabinde ÇED süreci nihayetlendirilerek halkın görüşlerini almak için ÇED Raporu askıya çıkarılmıştı. Askı süresi olan 10 günlük kısa süre içinde Bartın–Amasra halkı 42 bin farklı dilekçe ile bu ÇED sürecine itiraz edip, termik santralin yapımının iptalini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan talep etmişti. Türkiye’de ilk kez böyle bir tepki yaşanmış olsa gerek nihayetlendirilmiş olan bu ÇED raporu aradan geçen 2 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmamıştı. 

Termikçi şirket Termik santral projesini hukuken ve fiilen hayata geçiremeyeceğini anladığından, projesini parçalara ayırarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alma girişimlerini sürdürdü. Bu kapsamda termik santral ÇED sürecinden ayrı olarak “Kömür Hazırlama Tesisi” için ÇED başvurusu yaptı ve Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu tesis için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verdi. Bartın Platformu bu kararın iptali için Zonguldak İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkeme bu başvuruyu haklı buldu ve ÇED Gerekli Değildir Kararını iptal etti. ÇED gerekli değildir kararının Zonguldak İdare Mahkemesince iptalinden sonra termikçi şirket “Kömür Hazırlama Tesisi Projesi” için yeni bir ÇED müracaatı yaptı ve bu tesis için ÇED süreci tekrar başlatıldı. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Gerekli Değildir kararının iptali kararını Danıştay’a taşıyarak temyiz etti.

Danıştay 14. Daire Başkanlığı, 2016/1389 – 3809 E. K. Sayılı 12.05.2016 tarihli kararı ile Zonguldak İdare Mahkemesinin 2015 / 672 – 1316 E.K. sayılı kararını oybirliği ile onayarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün uygulamasının hukuksuz olduğuna karar verdi. Danıştay kararında ayrıca; Hema Termik Santrali, Kalker Ocakları ve Kül Depolama sahası projesi ile dava konusu Kömür Hazırlama Tesisi (Lavyar)’nin “entegre tesis” niteliğinde olduğu , dolayısıyla her iki projenin çevresel etkilerinin kümülatif olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna vardı.
Bartın Platformu olarak; 9 Ağustos 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiğimiz dilekçede; bahsedilen Zonguldak İdare Mahkemesi ve Danıştay kararlardoğrultusunda entegre projelerin tek bir ÇED raporu içinde kümülatif etkileri birlikte değerlendirilerek ÇED sürecine tabi tutulması gerektiğinden; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda iki farklı  dosya halinde  ÇED süreci devam eden Hema Termik Santrali ve kömür hazırlama tesisinin ÇED süreçlerinin sonlandırmasına ilişkin dilekçemizi verdik.
Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Mehmet Özhaseki’denyıllardır hukuksuz bir şekilde sürdürülmeye çalışılan Amasra gibi cennet bir doğaya termik santral yapma girişimine atacağı imzayla son vermesini bekliyoruz. Bu karar aynı zamanda Amasra’ya termik santral yapmak isteyen Hattat ailesinin Kayseri’li hemşerisi olan sizin samimiyetinizi gösterecektir.
Kamuoyuna saygılarımızla. 11.08.2016
Bartın Platformu
 
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.