Drahna Mermer Ocaklarına Kurban Edilemez

DrahnaDer Yönetim Kurulu,Ulukaya Şelalesi ve Drahna Vadisinde yapılması planlanan mermer ocaklarıyla ilgili basın açıklaması yaptı:

2005 yılında geniş katılımla kurulan Drahna Çevre, Kalkınma, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER) kurulduğu günden bu yana adında da geçen Drahna çevresinin korunması ve bölgenin kalkınması, eğitim programları ve festivaller ile kültür, bölgedeki altı köyde yaşayan ve çeşitli nedenlerle farklı illerde çalışan üyeleri ile bölgemizin tanıtımına katkı sunan sivil bir oluşumdur.

Bugüne değin yapılan on iki festival ile gerek bölge tanıtımı, gerekse hemşeri dayanışması ile örnek olmuş derneğimiz Bartın Dernekler Federasyonu’nda da (BARFED) pozisyonu gereği katkısını layığı ile sunmuştur. Çeşitli kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve Bartın Üniversitesi ile ortak projeler geliştirmiş derneğimiz, özellikle Küre Dağları Milli Parkı ve yakın çevresinde çeşitli uygulama ve alan gezilerine de öncülük etmiş, bölgenin doğal ve kültürel yapısının gelecek kuşaklara da aktarılması konularında özen göstermiştir.

Ne yazık ki son gelişmeler ile üzüntüyle takip ettiğimiz, 8 Aralık 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sayfasında ilk kez görmüş olduğumuz Bartın İli, Ulus İlçesi, Ulukaya Köyü, 201700927 Ruhsat ve 3358222 Erişim Numaralı Saha ve 201700928 Ruhsat ve 3358221 Erişim Numaralı Saha için Mustafa Keskin tarafından yapılan Mermer Ocakları ÇED Başvuru süreci ve proje tanıtım dosyalarını şaşkınlıkla değerlendirdik. İlki 99,5 hektar, ikincisi 99,38 hektarlık (yaklaşık 200 hektar= 2000 dekar) alanda 30.10.2017 tarihinde alınan iki arama ruhsatı ile bölgemizde mermer ocağı işletmeye talip olan şirket proje tanıtım dosyalarında ifade ettiği gibi ilk etapta 11,38 hektar ve 12,87 hektar alanda faaliyetini başlatmak istemektedir.

Uzunca yıllardır, bizlere devletin kendi kurumları tarafından Uluslararası öneme sahip olduğu söylenen ve 2000 yılında milli park ilan edilen, ülkemizin en önemli doğal ve kültürel miraslarından birisi bu bölgededir. Küre Dağları Milli Parkı 37 bin hektarlık mutlak koruma bölgesi ve 117 bin hektarlık, ilgili firmanın ruhsat alanlarını da içine alan tampon bölgeyi de kapsayan alanı ile ülkemizin eşsiz korunan alanlarından biridir. Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Küre Dağları Milli Parkı Müdürlüğünün tüm stratejik belgelerinde özellikle Ulukaya Şelalesi ve 1. Derece Sit Alanı ile korumakla yükümlü olduğumuz bu alanların tam da yakınında bir başvurunun kabul edilmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Yüzyıllar içinde oluşmuş bu güzellikleri, sahaya bir kez girdi mi bir daha sınır tanımadan tahrip edecek ve bölgenin tüm doğal yapısını bozacak, özellikle de su kaynaklarına vereceği zarar ile olumsuz etkileyecek böyle bir girişimi kabul etmemiz mümkün değildir.

Biz Drahna Çevre, Kalkınma, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri olarak yıllardır üzerine titrediğimiz bölgemiz ormanları ve su kaynaklarının her türlü kirletici maden vb girişimlerce yol edilmesine müsaade edemeyiz. Başta Ulus ilçemizin içme suyu kaynağı olan ve son yıllarda ziyaretçisi sınırlar aşan Ulukaya Şelalesinin su besleme kaynaklarına vereceği zararın farkında olarak proje tanıtım dosyasını inceleyerek görüş verecek tüm kamu kurumu yöneticileri ile teknik elemanlarının da sağduyulu davranacağına inancımız tamdır.

Bizler çoğu zaman bölgemizden uzakta yaşasak da, sahip olduğumuz değerlerimizi unutmayan Drahnalılar olarak, başta yöremizin yetiştirmiş olduğu Ulukaya köyünden hemşerimiz Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç olmak üzere, tüm muhtarlarımız, Ulus Belediye Başkanı ve meclis üyeleri ile Bartın Valiliğine bağlı ilgili kamu kuruluşları ve İl Özel İdare yetkililerimizin, yöremize göstermiş oldukları hassasiyeti bu varlıkların çeşitli nedenlerle yok edilmemesi için de aynı şekilde göstereceğine inanıyoruz.

Drahna bölgesi yakın çevresi ve o bölgede yaşayan ağacı, çiçeği, kurdu, kuşu, suyu, toprağı ve yöre halkı ile Küre Dağları Milli Parkı evrensel bir değerdir. Bu değerin yok olmasına izin vermeyelim.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
DrahnaUlukaya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.