Hani termik santraller Amasra’ya yapılmayacaktı?
Uzun süredir Bartın ve Amasra gündemini meşgul eden termik santrallerdeki son gelişmeleri şaşkınlıkla izliyoruz. 2000’li yılların başından bu yana Bartın’da yaşama sahip çıkma adına yapılan mücadelelerin önünü kesmek, Bartın ve Amasra halkının direncini kırmak için yapılanlara siyasi otoritenin son hamlesi damgasını vurmuştur.
 
AKP Genel Merkezi internet sayfasından “Bartın-Amasra’da yapılacak termik santralde imzalar atıldı” başlığı ile verilen ve 21 Şubat 2012 Salı günü Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımı ile, adeta Bartın ve Amasra halkını hiçe sayarak törenle gerçekleştirilen  Hattat Holding ve Çinli AVIC International firması çerçeve anlaşması”nın şirketi cesaretlendirmekten başka bir anlama gelmediğinin farkındayız.
 
Fakat soruyoruz;
 
-          AKP’nin yerel sözcüsü Sayın Yılmaz Tunç; Hani termik santraller Amasra’ya yapılmayacaktı?

-          Devletin çevresinden, ormanından, suyundan sorumlu bakanlar, Amasra’ya nasıl kıyacaksınız?

-          Bölgenin turizminden, ülkenin kültürel değerlerini korumakla yükümlü bakanı; hani bu bölge turizmi ile marka olacaktı?

Büyük bir yanlış içindesiniz. Bu yanlışınızı Bartın ve bölge halkı unutmayacak, sizleri tarih önünde yargılayacaktır.
 
AKP iktidarı basın üzerinden kandırmacalarına bir yenisini ekleyerek, ÇED sürecinde baskı unsuru olma gayreti ile Bartın’ın geleceğini karartacak termik santral girişimlerini cesaretlendirmekte, bunu da her zaman olduğu gibi devletin bakanlarına yaptırmaktadır. Geçmişte firmanın helikopterleri ile yer beğenmeye gelen milletvekilleri ve bakanlar bugün diyetini Çinli bir firma ile anlaşarak, Bartın halkına rağmen ödemeye çalışmaktadır. AKP iktidarı bu sevdadan vazgeçmelidir.
 
Kurulduğu günden bugünlere değin bölgenin önemli yer altı zenginliklerinden olan kömürün çıkarılmasına karşı durmayan Bartın Platformu, dün olduğu gibi bugün de bu zenginliklerin ekonomiye kazandırılmasını istemektedir. Sözde kapasitesi düşük gösterilerek, bölgeden çıkarılacak kömürün santralde yeterli olacağı savı ve “yerel kaynakların ekonomiye kazandırılacağı” bilgisi gerçeklikten uzak, bilim ve hukuk sınırlarını zorlayan, insanlık dışı yatırımların önünü açan girişimlerdir. Hattat Holding kömür çıkarmak için geldiğini söylediği Bartın’da sözünde durmamış, halk gözünde sosyal barışı olumsuz etkilediği gibi, güvenini de yitirmiştir.
Bartın’a şayet termik santral yapılacaksa dahi bu siyasi otoritenin dayatması ve devşirme ortaklıklarla gerçekleşemez.
 
Bartın halkı olarak buna izin vermeyeceğiz.
 
Bakan Yıldız’a soruyoruz;
 
-          ''1.320 MW'lik santralin imza törenindeyiz. Bu projeyi destekliyoruz.” Açıklamasını yaparken Bartın halkına sordunuz mu?
 
Bartın halkına hiçbir zaman dürüst olamamış Mehmet Hattat’a soruyoruz;

-          “ÇED süreci bittiği anda hemen inşaata başlayacağız ve 3,5 yıl sürecek'' dediğiniz ve sürecin devam ettiğini kabul ettiğiniz termik santralinizin kapasitesini ne zaman 4 bin MW gücüne çıkardınız?

-          “Daha önce bakanlığın gösterdiği yerin denizaltıların sığındığı mağaralara rastlayan bir yer olduğunu ve bu yerin değişmesi için bakanlığa başvuru yaptığınızı” ifade ettiğiniz yer Delikliburun ise; Termik santrali Amasra kent merkezine mi yapmayı planlıyorsunuz?
 
Yılmaz Tunç’a soruyoruz;

-          Hükmedenlerin bölgemize biçtiği termik santrali gölgelemek adına “turizmde marka yapacağız” açıklamalarınıza son verip, ne zaman Bartın halkının yanında gerçek manada duracaksınız? Bartın halkına yalan söylemekten ne zaman vazgeçeceksiniz?
 
Bartın ve Amasra halkına sesleniyoruz;
 
Geçmişinde ülke gündeminde yer etmiş mobil santral direnişi ile yaşam alanlarına sahip çıkan memleketimizin yürekli insanları. Bartın Platformu çatısı altında hep birlikte yürüttüğümüz mücadelemiz devam ediyor. Bu mücadelede gücümüzü sizlerden alıyor, sizlerle birlikte memleketin bir karış toprağına, havasına, suyuna zarar gelmemesi için uğraş veriyoruz. Termik santrali bölgemize hak görerek yaşam alanlarımıza kastedenlere tek vücut olarak yanıtımızı her zaman vereceğiz.
 
Yaşasın Bartın Platformu, yaşasın Bartın halkının onurlu yaşam mücadelesi.
Termik santrale Hayır, Termik santral istemiyoruz.

Bartın Platformu
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasan 9 yıl önce

Teşekkürler Bartın Platformu allah yar ve yardımcınız olsun.Sizin halkı bilgilendirme ve yol göstermeleriniz sayesinde bu santrali Amasra'ya kurdurmayacağız.Mücadeliniz için tekrar teşekkürler.

Avatar
soner 9 yıl önce

çevreci olmak terimi iktidarın yeni enerji politikalarının sonucunda salt çevreyi değil insan yaşamını geleceği de koruma gerekliliğinden ötürü yerini yaşam savunuculuğuna bırakmıştır... 2005 te abd den sökülen 120 termik santralin 3. dünya ülkelerine enerji ihtiyacı bahanesi ile kakalanması politikasına iktidar 60 termik santral projesi ile kucak açmış, enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını müjdelemiştir. oysa ki 3000 hes projesinin üreteceği elektriğin kaçak elektiriğin %10 unu bile karşalamayacağını, 60 termik santral projesinin aslında abd nin hurdalarını satın almaya ve kömürde ve doğalgazda dışa bağımlılığı arttıracağını, 3 nükleer santralin ise sadece arıtma tesisi niteliği taşıdığını ve uranyum çevrim tesisi olmayacağını düşündüğümüzde aslında iktidarın enerji politilarının aslında türkiyeyi yok etme, sermayeye peşkeş çekme ve rant gayesi taşıdığını gayet iyi görebiliriz...

Avatar
soner 9 yıl önce

hes çılgınlıklarının suları ticarileştirme, termik çılgınlığının abd nin hurdalarını paraya çevirme ve kömür-doğalgaz ithalatını arttırma, nükleer çılgınlığının ise emperyal devletlerin nükleer atıklarını arıtarak ülkeyi radyasyon çöplüğüne çevirme gayreti olduğunu görmemek görmemek körlük, inceleyip araştırmadan desteklemek ise vatana ülkeye ve ülkede yaşayan her bir canlıya ihanettir... iktidar bu peşkeşlerin bu yok etme ve abilerine yaranma projelerinin karşılığını halktan elbet görecektir...

Avatar
hamza 9 yıl önce

Adalet den adalet ummak imkansız bu dönemde .. Birilerinin adaleti daha adalet .. hak .hukuk , özgürlük yeni kafa tam takır 4+4+4 lük şarkını söyle ..yola devam .. kılavuz karga nasıl olsa ömrüde uzun ...