Hema Limanı ÇED toplantısı yapılamadı

VATANDAŞLARIN ''LİMAN PROJESİ'' TEPKİSİ

Gömü köyünde bulunan kahvede yapılması planlanan toplantı öncesinde vatandaşlar ıslıklarla ve alkışlarla şirketi protesto ettiler. Toplantı salonuna giren vatandaşlar “Termik santral istemiyoruz”, “Sağlıklı yaşam istiyoruz” şeklindeki sloganları yaklaşık 1 saat boyunca sürdürürken, toplantıda yapılamadı. Şirket yetkileri toplantıyı terk ederken, jandarma ekiplerinin koruması altında dışarıya çıktılar.

-ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ RAPOR TUTTU

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Sezgin Aydın, toplantının yoğun protestolar nedeniyle yapılamadığını açıklayan raporu tutarak, toplantı yapılmadı.

-ŞİRKET YÖNETİCİSİ NE DİYOR?

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Begenal, toplantı çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz yatırımlarımızı tamamen kendi öz kaynaklarımızla yapan bir şirketiz. Yatırımlarımızı kimseden gizlemiyoruz. Herkes gelip görebilir. Önce bu bölgenin sonra Batı Karadeniz ve Türkiye'nin kalkınması için çalışıyoruz. Bütün yatırımlarımız son teknoloji ile kurulacaktır" dedi.

-KÖYLÜLER ENDİŞELİ

Tarlaağazı Köyü Muhtarı Yaşar Uçar, şirketin bölgeye 2005 yılında geldiğini anımsatarak, şirket ilk geldiği gün biz kömür çıkartacağız. Santral kurmaya gelmedik demişti. Ancak zamanla şirket biz santral kurmak istiyoruz, inadı başladı. Biz şirketin kömür çıkarmasına karşı değiliz. Biz termik santral’e karşıyız” dedi.

SANTRAL İSTEMİYORLAR

Hema şirketinin köyden ayrılmasının sonrasında açıklamalarda bulunan gömü ve Tarlaağazı muhtarları şirketin kömür çıkarmasına değil, termik santral yapmak istemesine karşı çıktıklarını ifade ettiler.Tarlaağazı liman Çed toplantısının yoğun protestolar nedeniyle yapılamaması nedeniyle köyden ayrılan şirket yetkililerinin yanlarında getirdikleri broşürde yazan liman inşaatının işletmeye geçtiği zaman 40 kişiye istihdam edileceği bunun da iş imkanının artıracağı şeklindeki yazıya platform üyeleri yoğun tepki gösterdi.

Şirket yetkililerinin köyden ayrılmasının sonrasında çevre ve şehircilik müdürlüğünden gelen yetkililerin toplantının yapılamamasının nedeninin yer aldığı tutanak platform üyeleri tarafından okundu.

Sonrasında açıklamalarda bulunan Gömü Köyü Muhtarı Yaşar Kaçan, Tarlaağazı Muhtarı Yaşar Uçar ve Tema Vakfı Zonguldak İl Temsilcisi Beren Aydan, Amasra da ve Bartın’da yapılması düşünülen termik santrale sonuna kadar karşı çıkacaklarını ifade ettiler.

ROBOKOPLAR HAZIR BEKLEDİ

Yaklaşık bin’e yakın vatandaşın toplandığı gömü köyünde alınan güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Köyün içerisinde sorumluluk alanı olmamasına rağmen trafik ekipleri, çevik kuvvet ekipleri ile jandarmaya ait rokoplar hazır tutuldu. Yapılan basın açıklamasının sonrasında bartın platformu üyeleri ve vatandaşlar olaysız şekilde dağıldı.

Haber: Ayhan ACAR

* * *

BARTIN PLATFORMU Basın Açıklaması:

"Bugün burada yapılmak istenen Hema Limanı (Dolgu Alanı ve Rıhtım) Projesi ÇED Halkın Katılımı toplantısı hukuksuzdur. Çünkü, yapılmak istenen liman daha önceden ÇED Başvurusu yapılmış olan Amasra ve Bartın termik santrallerinin entegre bir parçasıdır. ÇED Başvuru Dosyası'nda her ne kadar yapılacak limanın Amasra'da üretilen kömürü dışarıya göndermek için yapılacağı yazsa da, bu limanın dışarıdan kömür ithal etmek için yapıldığı çok açıktır. Bunu Amasra'da bulunan kömür miktarının; termik santrallerin başvuru dosyalarına göre toplam 2640 MW, şirket yetkililerinin açıklamalarına göre toplam 4000 MW gücünde olan termik santralleri 49 yıl boyunca çalıştırmaya yetmeyeceği, ayrıca gerçek dışı bir rakam olarak verilen 5 milyon ton yıllık üretim miktarının 4000 MW'lik bir termik santralin kömür ihtiyacının çok gerisinde kalacağı bilinmektedir. Amasra'dan çıkarılacak kömürün adı geçen termik santralleri beslemesi mümkün olmadığı gibi, liman aracılığıyla dışarıya satılacak bir artan oluşturması da mümkün değildir. Yani ÇED süreci devam eden Hema Limanı'nın kömür satışı için inşa edileceği iddiası tam bir kandırmacadır.

Limanın, termik santrallerin entegre bir parçası olduğuna en büyük kanıt; ÇED başvuru dosyalarında, termik santrallerle limanın lisans ve kullanım sürelerinin 49 yıl olarak verilmiş olmasıdır. Yani liman termik santralleri besleyecek kömürü dışarıdan ithal etmek için kurulmak istenmektedir. Bu nedenle limana da termik santrallerin ömrü kadar bir ömür biçilmiştir.

ÇED Yönetmeliği'nin 25. maddesi; "Bu Yönetmeliğe tabi birden fazla projeyi kapsayan entegre bir projenin planlanması halinde, Bakanlıkça entegre proje için tek Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası/Proje Tanıtım Dosyası hazırlanması istenir." hükmünü içermektedir. Böyle bir mevzuat hükmünün Bakanlığınız bürokrasisinin gözünden kaçması düşündürücüdür.

Şirket; ilimizde termik santral düşüncesinden vazgeçmeyip, şu ana kadar termik santral konusunda yaptığı bütün başvuruları geri çekmedikçe ve bu kararını kamuoyuyla paylaşmadıkça, yapmak istediği limanın bir ihracat limanı değil, ithalat limanı olacağı, yani kurmak istediği limanı dışarıdan ithal kömür getirmek için kullanacağı çok açıktır. Bu durumda liman projesine destek olmamız mümkün değildir.

Bu ÇED başvurusunun tekrar değerlendirilip, adı geçen termik santral projelerinin entegre bir parçası olarak ele alınmasını ve ÇED sürecinin iptal edilmesini talep ediyoruz."


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erdoğan Atmış 9 yıl önce

Limanın termik santrale kömür getirmek için yapılacağını sağır sultan bile duydu. Bartın Halkını iyice enayi zannediyor bu şirket. Fakat Tarlaağzı ve Gömü köylüleri, Amasralılar, Bartınlılar hiç de enayi olmadıklarını gösterdiler.