İki Santralın da ÇED Süreçleri Devam Ettiriliyor

Çevre Meclisi sözcüsü Şevki Bayraktaroğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Son günlerde demokratik  bir hukuk devletinde yaşanmaması gereken olaylar, ne yazık ki sıklıkla bölgemizde de yaşanmaya başlamıştır. Aşağıda saydığımız örnekler bunların birkaçı olup, halkımıza yaşanan hukuksuzlukları çok açık sergileyecektir. 29 Kasım 2010 günü Ankara'da yapılan ve halkımızın da bizlere destek verdiği Bakanlıktaki format belirleme toplantısının   tutanakları ve kamera kayıtları, toplantının  resmi katılımcıları olan Bartın ve  Amasra Belediye Başkanları   ile, toplantıya katılan  bizim gibi sivil örgüt temsilcilerine de verilmemektedir. Bu tutanak ve CD'lerin verilmesi hukuken verilmek zorunda iken,  çok acıdır ki,  Çevre Bakanlığı   ÇED Genel Müdürü Fevzi İşbilir söz konusu toplantının  tutanak ve CD'lerin verilmeyeceğini bizzat Çevre Meclisimize açıkça  beyan edebilmekte, hatta  ve hatta suç olduğunu bile bile imzaladığı dilekçede bile yazılı olarak bunu belgelemektedir. Hukuken verilmesi zorunlu olan bilgi ve belgelerin verilmemesi suç olup, bunların alınması bizden çok toplantının resmi katılımcıları olan Belediye Başkanlarımız Cemal Akın ve Emin Timur ile Milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya'ya sorumluluk yüklemektedir" diye konuştu.

İKTİDAR PARTİSİ MİLLETVEKİLİ CEVAP VERMEDİ

Bayraktaroğlu, "O nedenle söz konusu tutanak ve CD'lerin   alınması için Belediye Başkanlarımızın  ve Milletvekilimizin  biran önce Çevre Bakanlığı hakkında  hukuki süreci başlatmaları gerekmektedir.  Yine açıklamak isteriz ki, bu durum  Çevre meclisimiz tarafından,  kendisi de hukukçu olan milletvekilimiz Avukat Yılmaz Tunç'a bildirilmesine  rağmen yaklaşık 20 gündür bu konuda milletvekili Yılmaz Tunç'tan da herhangi bir açıklama gelmemiştir. Ve tüm bunlar olurken Amasra ve Bartın'da 2 ayrı Santralın ÇED süreçleri  sadece isimleri değiştirilerek   hukuka aykırı bir şekilde  sessiz sedasız devam ettirilmektedir. Yine 01/01/2011 günü, yani  yılbaşının hemen ertesi günü,  iki Bakanın Hema'nın  helikopteri ile Amasra'ya gelip, açıklamalar yaptıklarını basından öğrendik. Çok acıdır ki, demokratik hukuk devleti denen bir ülkede santral yapacak bir şirketin kendi Bakanlığından alması gereken enerji üretim izinleri şu an daha alınmamış iken ve bu hukuki bir zorunluluk iken, bir Enerji Bakanı  bunlardan habersizmiş gibi basın karşısına çıkarak izinleri olmayan şirket lehine açıklamalar yapabilmektedir. Yine çok acıdır ki, ÇED süreci devam eden santral projeleri  hakkında iki bakanın çıkarak pervasızca destekleyici açıklamalar yapması, ÇED sürecinde görev alan kamu görevlilerini etkilemeye yönelik açıklamalar olup, bu kamu görevlileri üzerinde baskı oluşturma amaçlıdır. 29 Kasım'da Ankara'da yapılan toplantılardan sonra iktidar Milletvekilimiz Yılmaz Tunç "Amasra'da termik santral yapılmayacağını biz zaten baştan beri söylemiştik" diyerek basına açıklamalar yapmıştı.Ancak elimize ulaşan son belgeler göstermektedir ki,Amasra'da da,Bartın'da da 2 tane santral süreci Bakanlıkça devam ettirilmektedir. Bu da göstermektedir ki,Kamu kurumları Milletvekili Yılmaz Tunç'u yalanlamakta,halk  Yılmaz Tunç tarafından yanlış bilgilendirilmektedir. Bu örneklerden de  açıkça  anlaşılacağı üzere, iktidar partisi ve hükümet çok açık bir şekilde tarafını belli etmekte  ve kamu görevlileri üzerinde baskısını giderek  artırmaktadır" dedi.

Bayraktaroğlu, "Baştan beri saydığımız bu   örnekler ne yazıktır ki, hiçbir demokratik hukuk devletinde yaşanmaz ve yaşanmamalıdır da… Ancak ne yazık ki  Devletin Bakanlarının  bile bu kadar açık bir şekilde taraf olduğu bir ortamda  tarafsız ve hukuka uygun kararların verilmesini beklemek biraz safdillik olacaktır. O nedenle  halkımız bundan sonraki süreçte bizlerle birlikte  kendi yaşamını ve çocuklarının yaşamını savunma adına daha kararlı ve çetin bir mücadele süreci yürütmek zorundadır. Bizler de bundan sonraki süreçte  Çevre Meclisi olarak,   mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdüreceğimizi ve hukukun üstünlüğünü sonuna kadar savunacağımızı bir kez daha yineliyor,halkımıza saygılar sunuyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Web sitesine çerez ve izleme uyarısı ekleme