Karataş HES'e mahkeme freni

Akören Söküler, Kıyıklar, Zafer, Uluköy, Hisar, Ceyüpler ve Yılanlar köylerindeki mevcut su kullanımlarına zarar verecek HES girişimi konusunda bu köylerden 18 vatandaşın bireysel olarak, Akören Söküler Köyü Muhtarı Şahin Başol, Kıyıklar Köyü Muhtarı Mehmet Kara, Zafer Köyü Muhtarı Vasfi Yaman ve Uluköy Muhtarı Şakir Yılmaz’ın köy tüzel kişilikleri adına Zonguldak İdare Mahkemesi’nde açtıkları davada; “Uludere, Değirmen Dere ve Kumluca Çayı üzerinde kurulmak istenen Karataş Regülatörü ve HES Projesi (2.10 MW, 2.04 MWe) kapsamında tesis edilen "çevresel etki değerlendirme olumlu" kararının; usule, çevre hukuku ve mevzuatına, yurttaşların sağlıklı bir çevrede yaşamlarını sürdürme hakkına, sürdürülebilir kalkınma ve sosyal hukuk devleti anlayışına, kamu yararına, ülke ve toplum çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulması” talebinde bulunmuştu.

Köylüler Bartın Barosu Başkanı Av. Kamil Altan’a, Bartın Barosu’ndan Av. Ahmet Çavuşoğlu’na ve Zonguldak Barosu’ndan Av. Yakup Şekip Okumuşoğlu’na ÇED olumlu kararının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açılması konusunda vekalet vermişti. Köylülerin avukatlarından Yakup Şekip Okumuşoğlu; Zonguldak İdare Mahkemesi’nin oy birliği ile aldığı kararda; “Dava konusu işlemin uygulanması halinde, Karataş Regülatörü ve HES Projesi kapsamında inşaat faaliyetlerine başlanabileceği dikkate alındığında, telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte olduğu sonucuna varıldığından dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına” karar verildiğini açıkladı.

Davacılardan Akörensöküler Köyü Muhtarı Şahin Başol; “Yedi köyü yakından ilgilendiren bu konuda köylülerin tamamının köylerinde HES yapımına karşı olmasına rağmen ÇED olumlu kararı çıkmasını bizi çok şaşırttı. Oysa köylülerin tepkisi nedeniyle ÇED Halkın Toplantısı bile yapılamamıştı” dedi. Başol ayrıca; vatandaşların Karataş HES’in köylerinde vereceği zararları çok iyi bildiklerini, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yapılan nehir tipi HES’lerin zararlarının her gün medyada haber olduğunu gördüklerini, bu nedenle söz konusu hidroelektrik santrali köylerine kesinlikle yaptırmayacaklarını söyledi.iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Karataş HES
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.