Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks Grubu Kuruldu

PAN Parks kriterlerinin sonuncusu olan “Kriter 5: Yerel ortaklıklar” uygulamaların başlaması için “Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks Grubu” 31 Mart 2012 tarihinde Bartın’ın Ulus ilçesinde kuruluş toplantısını yaptı.

Toplantıda şu kararlar alındı:

- Küre Dağları Milli Parkı tampon bölgesindeki ilçeleri ve Milli Park Müdürlüğü’nü temsil eden kişilerden oluşan Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks Grubu kurucu üyeleri Umman Dede (Milli Park Müdürü), İsmail Menteş (Pınarbaşı, Azdavay temsilcisi), Işıl Işık (Amasra, Kurucaşile temsilcisi), Galip Arslan (Ulus, Arıt temsilcisi) ve Uğur Gürsoy (Cide, Şenpazar temsilcisi) olarak belirlendi.

- PAN Parks grubunun görevleri, çalışma esas ve usulleri belirlenerek üzerinde anlaşmaya varıldı.

- Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Küre Dağları Milli Parkı’nın PAN Parks Alan Rehberi Oluşturulması Projesi” kapsamında geliştirilen kalite standartları temel alınarak Küre Dağları Milli Parkı PAN Parks yerel iş ortakları kalite standartları oluşturuldu.

- Bu standartlar çerçevesinde potansiyel yerel iş ortakları belirlendi.

- PAN Parks Grup üyelerinin temsilci oldukları bölgelerde 7-10 kişiden oluşan bölgesel çalışma grupları oluşturulması kararlaştırıldı.

Yerel ortaklıklar ile bölgede belirli standartlar çerçevesinde çalışan yerel işletmeler ve korunan alan yönetimi arasında yerel iş ortaklıklarının kurulması hedefleniyor.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
parthenious 9 yıl önce

Küre Dağları Milli Parkı ile ilgili gelişmelere şüphesiz çok seviniyoruz. Ama 13 km. uzaklıkta Hattat'ın borularından çıkan dumanları ne yapacağız. Adam 4000 Mega Watlık santral kuracak. Buhar için günde 97.000 ton Kavşak suyu ayarında su, 220.000 ton denizden soğutma suyu alınarak 300 derece ısınmış şekilde denize deşarj edilecek. Denizin sıcaklığı 10 millik bir sahaya kadar 2 derece, 5 millik sahaya kadar 4 derece ve 1 millik sahada 10 derece ısınacak. Her gün 1500 ton kireç verecek 4000-5000 ton kaya parçaları yakılıp kireç elde edilecek. Bu kireçle güya baca gazları tutulacak. Her gün 20.000 ton kül çıkacak. 15 tonluk kamyonlara yüklesek günde 1000 kamyon kül yapıyor. Bu küller ne olacak? Mehmet Hattata ve Çerkezköydekilere yedirsek vallala billaha bu külü bitiremezler. Bu küller nereye konacak? Milletvekili bu rakamları bilmiyor mu? Yarın bürgün konuşmaya başlar. Durum bu. Hiç abartı yok. Bunlar termik santral ÇED'inde yazıyor. Küre Dağları bu kirliliğe nasıl dayanacak?

Avatar
turgut 9 yıl önce

1-Milli Park içinde ne gibi peyzaj çalışmaları yapıldı?
2-Milli park gezi haritası oluşturuldu mu?varsa nerede bu?
3-Park koruma teşkilatı kuruldu mu?Milli parktaki yaban hayatını nasıl koruyorsunuz.(Koruyamıyorsunuz karacalar sofralara teker teker meze oluyor seni haberin var mı sayın müdür?)Neden Jandarma ve Orman muhafaza teşkilatı bu görevi yerine getirmiyor.Denetimler çok sıkı olmalı.
4-Milli parktaki yaban hayatının geliştirilmesi ve güçlenmesi için neler yapılıyor.Milli parktaki memeli büyük hayvan sayısı kaçtır?Takibi yapılıyor mu?
5-Milli Park tabelaları artırılmalı ve vahşi yaşam mobese sistemi park içine kurulmalı.Yollara yüksek çözünürlükte kameralar kurulmalı kaçak avlanmaya son vermek için.tespit edilenler en ağır şekilde cezalandırılmalı.
Sen benim parkımda bunları gerçekleştir panpark işinide boşver.bunlar olmadan panpark olsa ne olur.içi boş tabela milli parkı işte.

Avatar
parthenious 9 yıl önce

Pan Park grubu, Milli Parkı talan ettirecek yol çalışmalarına bir şeyler diyecek mi? Bilirsiniz, Milletvekiline oy getirsin diye kocaman köyleri birleştiren yolları kastediyorum. Herhalde son gelen heyete bu yol gösterilmemiştir. Onun için Pan Parka yazı yazıp, Termik Santral yeri ile milletvekiline oy getirecek yolları bir incelettirmek gerekiyor. Milli Park nasıl yönetiliyormuş, adamlar bir baksın. Hattat'ın termik santral borularından çıkacak dumanı gizleyen bir zihniyet uluslar arası arenada gerçekleri de ifade edip etmediğine bir bakacağız. Heyeti davet edip bekleyeceğiz. Kimse kusura bakmasın. Hattatın borularını Pan Parkın Avrupa grubuna da bir incelettireceğiz. Eğer yönetim gösterdiyse, o zaman saygı duyarız. Hattata 40.000 ton kömür yaktıracak, Bartın dumanlar içinde kalacak, kanserliler can çekişecek. Beyefendiler de politika yapacak. Yok öyle şey.

Avatar
BARTINLI 9 yıl önce

son yorumu yapan arkadaş. gerçeklerden çok uzaksın. biraz yöre insanının içine girip araştır. o yolu yöre halkı istiyor. ayrıca oy için sadece iktidar değil, muhalefet milletvekili de destek veriyor. eminim ki muhalefet milletvekili 1 alo ötede. aç sor. + panpark içinde yol olmayacak diye bir kural yok. panpark kurmuşsun vatandaş ulaşamayacaksa bir değeri yok. şahsi kanaatim vızır vızır araç geçen bir yol değil, hafif araçların geçebileceği bir yol olmalı. termik santral konusunda lafım yok, haklısınız