PanParks Sertifikası Tehlikede mi?
2008 yılında yürütülmeye başlayan “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” orta ölçekli bir Küresel Çevre Fonu (GEF) projesi olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ortaklığında yürütülmüştü.

Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde doğa koruma ve sürdürülebilir kaynak yönetiminin güçlendirilmesi; katılımcılık esasına dayalı, etkin, bütüncül, bir yönetim modeli oluşturulmasını hedefiyle çalışmaların yürütüldüğü Küre Dağları Projesi’nde birçok başarıya imza atılmış, projede yapılan özverili çalışmalar neticesinde Küre Dağları Milli Parkı için; PAN Parks sertifika süreci tamamlanmış ve Küre Dağları Mili Parkı Avrupa’nın 13. ve Türkiye’nin ilk PAN Parks sertifikalı korunan alanı olmuştu.
 
Proje kapsamında yapılan başarılı uygulamalar Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda (Rio+20 Zirvesi) Türkiye’yi temsil eden en iyi 24 uygulamadan biri seçilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ödül kazandırmış ve proje deneyimleri bu konferansta binlerce kişi ile paylaşılmıştı.
 
PAN Parks nedir?
 
PAN Parks (Korunan Alanlar Ağı Parkları), Avrupa’ya özgü, bağımsız bir korunan alan sertifikalandırma sistemidir. Bir korunan alanda sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi yoluyla tabiatın daha iyi korunmasını sağlamayı amaçlıyor. PAN Parks logosu Avrupa’da milli parklar için hem doğal değerler hem de sürdürülebilir turizm açısından bir seçkinliğin işaretidir.

Bir korunan alanın PAN Parks sertifikası alabilmesi için aşağıdaki 5 kritere sahip olması gerekiyor:
 
Kriter 1 - Zengin doğal miras: Korunan alan içinde en az 10.000 hektar yabanıl alanın varlığı.
Kriter 2 - Doğa Yönetimi: Korunan alanın yönetim planının olması.
Kriter 3 - Ziyaretçi Yönetimi: Korunan alanın ziyaretçi yönetim planının olması.
Kriter 4 - Sürdürülebilir Turizm Stratejisi: PAN Parks bölgesi için sürdürülebilir turizm gelişme stratejisinin olması.
Kriter 5 – Yöresel ortaklıklar: Bölgede belirli kriterler çerçevesinde çalışan yerel işletmeler ve korunan alan yönetimi arasında yerel iş ortaklıklarının kurulması.
 
Bugün gelinen noktada özellikle sürdürülebilir turizm stratejilerinin hayata geçmesi önünde PanParks sertifikasını tehlikeye sokan en önemli engel bölgemize yapılması planlanan HES’ler yanında Amasra’da kurulması planlanan termik santrallerdir.
 
Konuya ilişkin Bartın Platformu tarafından PanParks organizasyonunun resmi Twitter hesabına yapılan bilgilendirmeye gelen yanıt Amasra’daki durumun Avrupa’da da birçok uluslar arası örgüt tarafından takip edildiğinin işaretidir. Nitekim Bartın Platformu tarafından Resmi Twitter hesabından PanParks ile paylaşılan “Kömüre dayalı termik santral yatırımları nedeniyle Küre Dağları Milli Parkından da kötü haberler alabilirsiniz” mesajına PanParks organizasyonundan “Küre dağları milli Parkını kesinlikle izler ve sakınırız” mesajı dünyaca ünlü milli parkımızın sadece bölgede yaşayan bizler tarafından korunup kollanmadığı ve takip edilmediğini göstermektedir.
 
Ülkemizin Avrupa’da korunan alanlar ağı arasına girmiş tek milli parkı olan Küre Dağları Milli Parkı’nın PanParks sertifikasının LOÇ Vadisi ve Ulus Çayı havzasında HES’ler ve Amasra-Bartın bölgesinde termik santraller ile elinden alınmasına neden olabilecek her türlü olumsuz faaliyetin karşısındayız. Başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmak üzere, projede ortak tüm kurum ve kuruluşlar ile Küre Dağları Milli Park Müdürlüğünün konuya hassasiyetle eğilmelerini bekliyoruz.
 
Küre Dağları Milli Parkı bir dünya markasıdır. Bu markayı koruyarak gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir.
 
Bartın Platformu

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Kure Mountains
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer Deniz Aydoğan 8 yıl önce

önemli ve uyarıcı bir yazı.çok bilgilendim.sağolun.
ancak bildiğim kadarıyla o dağların adı , bartın-küre dağları olarak bakanlar kurulu kararıyla da tescillendi.bu konuda da hassas olunmalı diye düşünüyorum.