Panparks'ta mutlu son !

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2000 yılında milli park ilan edilen Küre Dağları Milli Parkı için, Türkiye’nin ilk PAN Parks adayı milli park olması sebebiyle 2006 yılında çalışmalar başladı. 2006’dan bu yana devam eden bu adaylık süreci 17 – 21 Nisan 2012 tarihleri arasında uluslararası bağımsız denetmenler tarafından yapılan çalışmalar ile sona erdi.

Denetmenler alanda bugüne kadar yapılan çalışmalarla sertifika konusunda bir hayli yol alındığını belirtti. Küre Dağları Milli Parkı’nın yabanıllığı, sürdürülebilir turizm potansiyeli ile yöre halkı ve kamu kurumlarının koruma ve sürdürülebilir turizm uygulama süreçlerine etkin katılımlarından oldukça etkilenerek oluşturdukları olumlu görüş içeren raporlarını PAN Parks Vakfı Yönetim Kurulu’na sundular. PAN Parks Yönetim Kurulu 23 Nisan 2012 tarihinde yaptığı toplantı ile Küre Dağları Milli Parkı’nın PAN Parks ağına katılımını onayladı.

Bu karar ile Küre Dağları Milli Parkı Türkiye’deki ilk, Avrupa’da ise PAN Parks sertifikalı 13. korunan alan oldu.

PAN Parks nedir?

PAN Parks (Korunan Alanlar Ağı Parkları), Avrupa’ya özgü, bağımsız bir korunan alan sertifikalandırma sistemidir. Bir korunan alanda sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi yoluyla tabiatın daha iyi korunmasını sağlamayı amaçlıyor. PAN Parks logosu Avrupa’da milli parklar için hem doğal değerler hem de sürdürülebilir turizm açısından bir seçkinliğin işareti.

Bir korunan alanın PAN Parks sertifikası alabilmesi için aşağıdaki 5 kritere sahip olması gerekiyor:
Kriter 1 - Zengin doğal miras: Korunan alan içinde en az 10.000 hektar yabanıl alanın varlığı.
Kriter 2 - Doğa Yönetimi: Korunan alanın yönetim planının olması.
Kriter 3 - Ziyaretçi Yönetimi: Korunan alanın ziyaretçi yönetim planının olması.
Kriter 4 - Sürdürülebilir Turizm Stratejisi: PAN Parks bölgesi için sürdürülebilir turizm gelişme stratejisinin olması.
Kriter 5 – Yöresel ortaklıklar: Bölgede belirli kriterler çerçevesinde çalışan yerel işletmeler ve korunan alan yönetimi arasında yerel iş ortaklıklarının kurulması.
PAN Parks sertifikası ülkemize neler getirecek?
• Küre Dağları Milli Parkı’nın sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerin önemi daha iyi algılanacak ve küresel düzeyde korunmasına katkı sağlanacak.
• Korunan alan çevresinde yaşayan yöre halkının sürdürülebilir turizm faaliyetleri ile alternatif gelir kaynağı oluşturmasına uluslararası düzeyde katkı sağlanacak.
• Türkiye’nin doğa koruma alanında uluslararası prestiji artacak.
• Küre Dağları Milli Parkı doğa koruma, alan ve ziyaretçi yönetimi ile korunan alanlarda ve yakın çevresinde uluslararası düzeyde sürdürülebilir turizm gelişimi konularında Türkiye’de diğer korunan alanlara örnek olacak.
• Bölgede kültürel değerlerin ve geleneksel mimarinin korunması önem kazanacak.
• Yöredeki işletmelerin belirli standartlarda ürün geliştirilmesi ve hizmet vermesi sağlanacak.
• Uluslararası tanıtımlar ve önemli turizm hedefleri/oluşumları içinde yer alması sonucunda yöreye gelen yabancı turist sayısında zaman içinde artış olacak.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
parthenious 10 yıl önce

Sertifika alabilmek için unutulan bir kriter daha var. 13 Km uzağında 4000 Mwgawat hattat tarafından santral yapılması lazım.

Avatar
turgut 10 yıl önce

Memlekete hayırlı olsun lakin ne oldu tabela milli parkının logosuna bir işaret eklendi eee ne oldu.Yaban hayvanı sayısı 4 e mi katlandı.sihirli değnek mi deydi milli parka ?Bölgedeki ağaç kesimleri sona mı erdi?Yaban hayvanı türünü,kalitesini artıran,daha zengin bir parka sahip olma adına ne yapıldı ondan haber verin bana..