Öne Çıkanlar Cemal Akın Ak Parti Ereğli Yılmaz Tunç Şehit TOKİ TÜİK Bartın Üniversitesi

PEMDER'den Deklarasyon

Peyzaj Mimarlığı Eğitim ve Bilim Derneği (PEMDER) Uluslararası Peyzaj Günü Deklarasyonu yayımladı:

5 Mayıs 1949 tarihinde kurulan Avrupa Konseyi’nin amaçlarından birisi de çevre konularındaki sorunlara çözüm aramaktır. Avrupa Konseyi, ülkemizin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’yla kurduğu ilk kurumsal bağı temsil etmektedir. Türkiye Avrupa Konseyi’ne Ağustos 1949’da davet edilmiş ve örgütün kurucu üyeleri arasında sayılmıştır.

Avrupa Konseyi tarafından başlatılan Avrupa Peyzaj Sözleşmesi (APS) konusunda farkındalığı artırmak üzere, Sözleşmenin imzaya açıldığı tarih olan 20 Ekim (2000) günü Uluslararası Peyzaj Günü olarak kutlanmaktadır. İlki 2017 yılında yapılan kutlamaların ikincisi, “Peyzaj ve Eğitim” temasıyla, 20 Ekim 2018 tarihinde yapılacaktır. Avrupa Konseyi İkinci Uluslararası Peyzaj Günü nedeniyle, Avrupa’daki ve dünyadaki kamu kurumlarını ve peyzajla ilgili aktörleri ”ilgili disiplinler bünyesinde, peyzajların sahip olduğu değerler ve peyzajların korunması, yönetimi ve planlanması konusunda ders ve kurslar başlatmaya” davet etmektedir.

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi ülkemiz tarafından 10.06.2003 tarih ve 4881 nolu kanunla kabul edilmiş ve 17.07.2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. APS’nin amaçları arasında peyzajların korunmasını, yönetimini, planlamasını sağlamak ve peyzajla ilgili konularda Avrupa’da işbirliğini geliştirmek gibi konular yer almaktadır.

Aralarında ülkemizin de yer aldığı APS’ye taraf ülkeler:

a. Yasalarında, peyzajları, insanların çevrelerinin önemli parçası olarak tanımlamak ve ortak kültürel ve doğal mirasın çeşitliliğinin bir ifadesi ve insan kimliğinin bir unsuru olarak kabul etmeyi,

b. Peyzajın korunması, yönetilmesi ve planlanması amacıyla peyzaj politikaları oluşturmak ve uygulamayı,

c. Kamuoyunun, yerel ve bölgesel yönetimlerin ve ilgili diğer tarafların peyzaj politikalarının tanımlanması ve uygulanmasına katılımlarını sağlayacak prosedürleri oluşturmayı,

d. Peyzajı, ülke, bölge ve kent planlama politikaları ve ülkenin kültürel, çevresel, tarımsal, sosyal ve ekonomik politikaları ile olduğu gibi, peyzaj üzerinde olası doğrudan veya dolaylı etkisi olabilecek diğer politikalarla bütünleştirmeyi taahhüt etmektedir.

Ülkemizde peyzaj olgusu, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’nde ifade edildiği şekliyle, henüz tam anlamıyla anlaşılabilmiş değildir. Bu nedenle ülkemiz peyzajlarının korunması, planlanması ve yönetimine geniş halk kesimlerinin katılımı ve desteği yeterli düzeyde sağlanamamıştır.

Türkiye’de Peyzaj Mimarlığı eğitim öğretimi ve araştırmalarının ve Peyzaj Mimarlığı mesleğinin gelişmesine; bilgili, becerili, araştırıcı meslek mensuplarının yetiştirilmesine; akademik işbirliğine; öğretim programlarının akreditasyonuna katkıda bulunmak amacıyla 2018 yılında kurulan Peyzaj Mimarlığı Eğitim ve Bilim Derneği (PEMDER) Uluslararası Peyzaj Günü’ne dikkat çekmektedir. Bu kapsamda PEMDER, başta sözleşmenin uygulanmasından sorumlu Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşları bir Ulusal Peyzaj Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanmasına ve Avrupa Peyzaj Sözleşmesi kapsamındaki sorumluluklarımızı yerine getirmek üzere daha fazla çaba sarf etmeye davet eder. PEMDER ayrıca, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi kapsamındaki konularda eğitim almış Peyzaj Mimarlığı meslek mensuplarının ilgili bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarında daha fazla istihdamını talep eder.

Anahtar Kelimeler:
PEMDER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.