TEMA, Hema Limanı Görüşü
Amasra Dolgu Alanı ve Rıhtım Projesi

Projenin Çevresel Etkileri:


Dolgu ve liman inşaatı ile işletmesinin en önemli etkileri deniz ve kıyı ekolojisi üzerinde olacaktır. Özellikle projenin inşa aşamasında deniz dibi olumsuz yönde etkilenecektir. Deniz dibindeki tabaka canlı bir tabakadır, burada yer alan yuvalar zarar görecektir. Bunun yanında inşaat esnasında akıntıyla taşınacak olan sedimentlerin birikeceği yerlerdeki yuvalar da zarar görecektir.

İnşaat faaliyetlerinin doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerinden başka işletme aşamasında da doğal çevre zarar görecektir. Yoğun deniz trafiği yüzünden deniz hayatı olumsuz yönde etkilenecektir. Liman yüzünden su kalitesinin bozulmasının flora ve fauna üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Karadeniz Bölgesi dışından taşınabilecek bazı egzotik organizmalar balast suyu ile beraber gelir. Yük yığınları, beton yüzeyler, granular malzeme ve benzeri yapılar istenmeyen türlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlarlar. Petrol kaçağı, yağlı atıklar ve gemilerden gelen karışımlar balık, sucul ortam ve kıyı habitatına zarar verir. Görüldüğü üzere, işletme esnasında da doğal çevre açısından son derece zararlı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler kapsamın koruma altına alınan bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır. Bu türlerin yaşam alanları proje nedeniyle bozulacaktır.

Taraf Olunan Uluslararası Sözleşmeler Açısından Değerlendirme:

Dolgu alanı ve rıhtım projesi, çevresel etkileri nedeniyle Türkiye’nin taraf olduğu birçok uluslararası sözleşmeye aykırıdır. Bunlar aşağıdaki sözleşmelerdir:

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi

Söz konusu proje, biyolojik çeşitlilik açısından korunması gerekli önemli doğa alanlarından olan Amasra Kıyıları Önemli Doğa Alanına zarar vereceğinden Sözleşmenin 7. ve 8. maddelerine açıkça aykırıdır

Karadeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi

Söz konusu liman projesi Sözleşmenin 5, 7 v 16ncı maddelerine açıkça aykırıdır.

Karadeniz'de Biyolojik Çeşitliliğin ve Peyzajın Korunması Protokolü

Söz konusu liman projesi, çevresel etkileri ve özellikle Ek 2’de yer alan türlerin yaşam alanlarına zarar verecek olması nedeniyle Protokolün 6, 7 ve 8. maddelerine ve Ek 3’e açıkça aykırıdır.

Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi)

Dolayısıyla, söz konusu liman projesi, Ek 1 ve Ek 2’de yer alan türlerin yaşam alanlarına zarar vereceği için, 4, 11 ve 12. maddelerine açıkça aykırıdır.

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi


Bu Sözleşme ile; peyzajın korunmasını, yönetimini, ve planlamasını geliştirmek ve peyzaj konuları hakkında Avrupa’da işbirliğini organize etmek amaçlanmaktadır.

Sözleşmenin önsözünde peyzajın insan faaliyetleri sonucu bozulduğu ve peyzajın insan yaşamındaki önemi ile korunması ve planlanmasının gerekliliği vurgulanarak, birinci maddesinde tanımlar, ikinci maddesinde kapsam, 4-6ncı maddelerinde de alınacak önlemler, belirlenecek politikalar ve Devletlerin sorumlulukları düzenlenmektedir.

Doğal çevre üzerindeki etkilerden başka Bölgenin peyzajı da bozulacaktır. Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa Peyzaj Sözleşmesine aykırı bir şekilde, manzara doğallıktan uzak sanayileşmiş bir görüntüye bürünecektir. Söz konusu liman projesinin, inşaat ve işletme aşamasında peyzaj ve manzara üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle Sözleşmenin 5. ve 6. maddelerine açıkça aykırıdır.

Sonuç:

Sonuç olarak, dolgu alanı ve rıhtım projesi, bölgede geri dönüşü mümkün olmayacak bir çevresel yıkıma neden olacaktır. Projenin tüm bu olumsuz çevresel etkileri, yaşamı tehdit etmesinden başka, Amasra’da yapılması planlanan termik santrale ithal kömür sağlamak amacıyla yapılacak olması da bir diğer itiraz nedenimizdir.

Gerek çevresel etkileri, gerekse de insan ve çevre sağlığı açısından son derece tehlikeli olan termik santral için yapılacak olması nedeniyle TEMA Vakfı olarak projeye bütünüyle karşı görüşte olduğumuzu belirtiriz.


TEMA ZONGULDAK İL TEMSİLCİSİ
BERRAN AYDAN

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.