TEMA'dan Termik Santral mücadelesine destek

AMASRA’YA KURULMASI PLANLANAN TERMİK SANTRAL

Son günlerde, Amasra’ya kurulması planlanan termik santralla ilgili bazı gelişmeler yaşanmıştır. Yetkililer tarafından daha önce Amasra’ya termik santral kurulmayacağı ifade edilmesine rağmen , süreç hızla ilerlemektedir. Ve edindiğimiz bilgi; Çevre ve Şehircilik bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme Genel Müdürlüğünün Termik Santralla ilgili ÇED süreci başvuru dosyasını kabul ettiği yönündedir.
Diğer yandan, Enerji Bakanımız, termik santral kuracak firmalara yerli kömür kullanmaları durumunda, kömür yataklarının ücretsiz olarak tahsis edileceğini ifade etmektedir. Bu da, Amasra’ya veya yöremize yapılacak enerji yatırımlarını cazip kılmaktadır.
Oysa, 1/100.000 ölçekli Zonguldak Bartın Karabük Çevre Düzeni Planında Amasra’da termik santral planlanmamış.
Bu yüzden söz konusu termik santral ilk olarak plana aykırıdır.
TEMA Vakfı 2009 yılında, 1/ 100000 Ölçekli Zonguldak- Bartın- Karabük Çevre Düzeni Planıyla ilgili olarak, Çevre ve Orman Bakanlığı ÇED ve Planlama genel Müdürlüğü’ne verdiği itiraz dilekçesinde konuyu ele almıştır.

Ayrıca, dava dilekçemizde yer verdiğimiz termik santrallerle ilgili genel bilgiler aşağıdadır:
‘Termik santraller, Bölgedeki doğal çevre için son derece önemli bir tehdittir.
Termik santrallerin doğal varlıklar üzerinde oluşturduğu tehditler bilinmektedir. Toprak ve hava kirliliği yanında, en önemli çevresel etkilerinden biri de sular üzerinde sebep olduğu tehditlerdir. Termik santralin soğutma suyu gereksinimi büyüktür. Bu nedenle termik santraller genellikle nehir, göl veya deniz gibi soğutma suyu kullanılabilecek kaynaklara yakın yerde kurulmaktadır. Atıkların denize atılması, karaya serpiştirme çok eskiden beri kullanılan sorumsuz atık yöntemidir.
Termik santrallerde tüketilen soğutma suları kullanılmadan önce çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmekte ve santralin makinelerine zarar vermemesi sağlanmaktadır. Böylelikle kaynaktan alınan sular kaynağa geri verilirken kirliliğin artmasına neden olmaktadır. ‘
Amasra’da veya Filyos’ta termik santral yapılması durumunda, Filyos Çayı, Filyos sahili, çevredeki yerleşimler, Bölgedeki endemik flora ve fauna geri dönüşü olmayacak şekilde zarar görecektir.
Ayrıca, yörenin başlıca istihdam kaynağı olan turizm sektörü zarar görecektir.
Bizler, TEMA Zonguldak Temsilciliği olarak, ne gözbebeğimiz Amasra’da, ne de verimli tarım topraklarına sahip Filyos havzasında termik santral kurulmasını istemiyoruz.
Bu haklı mücadelerinde Bartın halkının ve ilgili STKların her zaman yanındayız.

Berran Aydan
TEMA Zonguldak Temsilcisi

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.